Sanjay Dutt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sanjay Dutt
Ilustracja
Sanjay Dutt (2012)
Imię i nazwisko Sanjay Balraj Dutt
Data urodzenia 29 lipca 1959
Zawód aktor
Współmałżonek Richa Sharma
Rhea Pillai
Dilnawaz Shaikh
Lata aktywności od 1981

Sanjay Balraj Dutt (ur. 29 lipca 1959) – jeden z czołowych aktorów Bollywood. Syn aktorów Nargis i Sunila Duttów. Fani często nazywają go pieszczotliwie Sanju Baba, ponadto po sukcesie serii filmów Munna Bhai wielu fanów nazywa go Munna Bhai.

Kariera filmowa[edytuj | edytuj kod]

Zadebiutował w 1981 w filmie Rocky, reżyserowanym przez jego ojca. Choć film był hitem, nie zyskał mu statusu gwiazdy.

Stopniowo zaczął budować swoją karierę i zagrał w wielu przebojach takich jak Vidhaata, Naam, Kabzaa, Hathyar, Sadak czy Saajan. Ostatecznie wybił się rolą w Khal Nayak Subhasha Ghaia. Premiera filmu zbiegła się w czasie z aresztowaniem Dutta w powiązaniu z zamachami bombowymi w Bombaju w 1993. Wrzawa otaczająca to wydarzenie w połączeniu z przekonującą rolą czarnego charakteru nadały jego karierze potrzebnego przyspieszenia i zyskały mu nominację do Nagrody Filmfare dla Najlepszego Aktora. Khal Nayak okazał się być wielkim hitem, częściowo także dzięki piosence Choli Peeche Kya Hai.

Dutt utrzymał wizerunek macho po wyjściu z więzienia i zdobywał oddanych fanów. W ciągu ostatnich 10 lat dojrzał jako aktor, z rolami w filmach akcji, gangsterskich i komediowych jako swym znakiem rozpoznawczym. Jego występy w Vaastav, Misji w Kaszmirze, Munnabhai M.B.B.S. i Lage Raho Munna Bhai zarobiły mu entuzjastyczne recenzje. Za rolę gangstera w Vaastav otrzymał niemal wszystkie możliwe nagrody oferowane przez bombajski przemysł filmowy, umacniając swą pozycję jednego z najlepszych aktorów w Bollywood.

Razem z przyjaciółmi i reżyserem Sanjayem Guptą założył firmę producencką White Feather Films. Wyprodukowała ona takie filmy jak Kaante, Musafir i Zinda i w których wiodące role grał Sanjay. Jest wyśmienicie znany za komediowe występy w Munnabhai M.B.B.S., Haseena Maan Jayegi, Jodi No. 1, Lage Raho Munna Bhai i inne.

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Kłopoty zdają się kochać Dutta, a sam Dutt często zdaje się szukać kłopotów. Mimo wchodzenia w problemy z prawem, Dutt utrzymał rzesze fanów. Być może dwiema głównymi przyczynami jego popularności są zdolność do przetrwania najgłębszych życiowych tragedii i przykładny szacunek dla rodziców, który jest wartością powszechnie cenioną w Indiach. Najbardziej zadziwiające u Dutta jest niezwykłe oddanie fanów. Ktokolwiek oskarżony o bycie terrorystą i udział w zbrodni która zabiła setki i raniła tysiące byłby atakowany, zwłaszcza ktoś żyjący w błysku fleszy. Ale być może to właśnie uratowało Dutta, jego dobre serce i życzliwa natura była pokazywana w mediach od lat, co być może doprowadziło do przekonania, że Dutt nie jest złym człowiekiem. Jednak takie względy zdają się być zarezerwowane dla Dutta. Supergwiazdor Bollywood, Salman Khan miał swoje utarczki z prawem, jednak publika nigdy nie okazywała mu takiego wsparcia jak w przypadku Dutta. Fani zdają się wierzyć, że Dutt przecierpiał już w życiu wystarczająco wiele.

Problemy Sanjaya Dutta zaczęły się w szkole średniej. Wpadł w narkomanię, prawdopodobnie nie radząc sobie z presją bycia synem jednej z najbardziej znanych par gwiazd w Indiach. Jego problemy z narkotykami wpłynęły na pogorszenie stanu zdrowia matki, u której już wcześniej wykryto chorobę nowotworową. Nargis Dutt zmarła kilka tygodni przed premierą pierwszego filmu syna. Załamany Dutt zaczął brać jeszcze więcej narkotyków, ale udało mu się wyleczyć po tym jak ojciec w samą porę wysłał go do centrum odwykowego w Teksasie. Jednak podczas pobytu w Nowym Jorku u Dutta zdiagnozowano zapadnięte płuco. Jednak po terapii w Stanach Zjednoczonych zdrowy i wolny od nałogu Dutt wrócił do kariery filmowej. Poślubił Richę Sharmę, która opiekowała się nim, gdy cierpiał na problemy płucne. Rok później mieli dziecko, ale krótko po tym Dutt dowiedział się, że jego żona ma guza mózgu. Śmierć żony zaledwie kilka miesięcy po narodzinach ich córki Trishali poprzedziła gorzką walkę z teściami o prawo do opieki nad dzieckiem, którą Dutt przegrał. Po okresie ciężkiej pracy zdołał wskrzesić swą karierę hitowym Saajan, za który otrzymał swą pierwszą nominację do nagrody Filmfare dla Najlepszego Aktora. Tuż po tym policja w Bombaju oskarżyła Dutta o domniemany udział w zamachach bombowych w 1993. Po aresztowaniu, Dutt spędził 18 miesięcy w więzieniu. Po wyjściu na wolność poślubił Rheę Pillai, ale małżeństwo nie przetrwało długo i para rozwiodła się w 2005 po kilku latach w separacji. Jego ojciec Sunil Dutt zmarł w 2005 roku. W chwili śmierci pełnił funkcję ministra sportu Indii.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Nagroda IIFA[edytuj | edytuj kod]

2000: zwycięzca w kategorii „Nagroda za Artystyczną Znakomitość dla Aktora w Roli Wiodącej” za Vaastav: The Reality

2001: Nominacja do Nagrody IIFA dla najlepszego aktora za rolę w Misji w Kaszmirze

Nagroda Filmfare[edytuj | edytuj kod]

1992: Nominacja, Nagroda Filmfare dla Najlepszego Aktora za Saajan

1994: Nominacja, Nagroda Filmfare dla Najlepszego Aktora za Khal Nayak

2000: Zwycięzca, Nagroda Filmfare dla Najlepszego Aktora za Vaastav: The Reality

2001: Nominacja, Nagroda Filmfare dla Najlepszego Aktora za Misję w Kaszmirze

2003: Nominacja, Nagroda Filmfare dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego za Kaante

2004: Zwycięzca, Nagroda Filmfare dla Najlepszego Aktora Komediowego za Munnabhai M.B.B.S.

2006: Nominacja, Nagroda Filmfare dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego za Paarinetę (Poślubioną)

Światowa Indyjska Nagroda Filmowa[edytuj | edytuj kod]

2006: Zwycięzca, Światowa Indyjska Nagroda Filmowa, Nagroda krytyków dla najlepszego aktora za Lage Raho Munna Bhai

Nagroda Stardust[edytuj | edytuj kod]

2004: Zwycięzca, Nagroda Stardust dla Gwiazdy Roku za Munnabhai M.B.B.S.

Nagrody Star Screen[edytuj | edytuj kod]

2000: Zwycięzca, Nagroda Star Screen dla Najlepszego Aktora za Vaastav: The Reality

2001: Nominacja, Nagroda Star Screen dla Najlepszego Aktora za Kurukshetra

2001: Zwycięzca, Nagroda Star Screen dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego za Misję w Kaszmirze

2004: Nominacja, Nagroda Star Screen dla Najlepszego Aktora za Munnabhai M.B.B.S.

2005: Nominacja, Nagroda Star Screen dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego za Deewaar

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]