Sanktuarium Maryjne w Szczyrku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sanktuarium Maryjne w Szczyrku
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Miejscowość Szczyrk
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Przedmioty szczególnego kultu
Cudowne wizerunki Matki Bożej Królowej Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Sanktuarium Maryjne w Szczyrku
Sanktuarium Maryjne w Szczyrku
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sanktuarium Maryjne w Szczyrku
Sanktuarium Maryjne w Szczyrku
Ziemia49°43′24,27″N 19°01′14,57″E/49,723408 19,020714
Tabernakulum w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski "Na Górce" w Szczyrku, nad nim obraz namalowany według relacji z objawień

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku (Sanktuarium "Na Górce") - sanktuarium maryjne usytuowane w północnej części miasta Szczyrk, na wysokości 670 m n.p.m., w miejscu potocznie zwanym "Górką" (stąd inna nazwa: Sanktuarium na Górce), przy szlaku turystycznym ze Szczyrku na Klimczok. Miejsce licznych pielgrzymek do cudownego obrazu Matki Bożej i cudownego źródełka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początek kultu Matki Bożej w Szczyrku sięga 1894 r., kiedy to miały mieć tu miejsce cudowne objawienia. Rozpoczęto wówczas w tym miejscu budowę pierwszej drewnianej kaplicy. Z czasem, ze względu na przybywające tu liczne pielgrzymki, zaistniała potrzeba budowy nowej, większej świątyni. Budowę murowanego kościoła rozpoczęto w 1912 r. i zakończono po I wojnie światowej. W 1938 r. opiekę nad tutejszą świątynią objęli Księża Salezjanie z Oświęcimia i pozostali oni gospodarzami tego miejsca do dnia dzisiejszego. W 1948 r. zainicjowali oni budowę obecnie istniejącego kościoła. Budowę ukończono w 1954 r. W setną rocznicę objawień, 3 maja 1994 r., kościół został poświęcony i podniesiony do godności sanktuarium przez ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej Biskupa Tadeusza Rakoczego. Koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Polski dokonał Kardynał Stanisław Dziwisz w 2008.

Obecne Sanktuarium[edytuj | edytuj kod]

W kościele nad tabernakulum umieszczony jest obraz Matki Bożej namalowany w 1960 r. przez Stefana Justa według relacji z objawień. Z 1974 r. pochodzą 20 - głosowe organy z polichromią i mozaiką o tematyce różańcowej. Obok głównego kościoła wybudowano Kaplicę Objawienia z pniem buka, na tle którego ukazała Matka Boża. W pobliżu znajduje się również grota z cudownym źródełkiem.

W dniach 31 stycznia, 3 maja i 15 sierpnia odbywają się tu odpusty.

W pobliżu sanktuarium wybudowano nowoczesny dom pielgrzyma z miejscami noclegowymi dla 120 osób.

Z placu przed sanktuarium widoczna panorama całego Szczyrku i okolicznych szczytów (np. Skrzyczne, Skalite).

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Tablica informacyjna w Sanktuarium