Sanktuarium Maryjne w Szczyrku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sanktuarium Maryjne w Szczyrku
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski "Na Górce" w Szczyrku
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski "Na Górce" w Szczyrku
Państwo  Polska
Miejscowość Szczyrk
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Przedmioty szczególnego kultu
Cudowne obrazy Matki Bożej Królowej Polski
brak współrzędnych
Tabernakulum w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski "Na Górce" w Szczyrku, nad nim obraz namalowany według relacji z objawień

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku (Sanktuarium "Na Górce") - sanktuarium maryjne usytuowane w północnej części miasta Szczyrk, na wysokości 670 m n.p.m., w miejscu potocznie zwanym "Górką" (stąd inna nazwa: Sanktuarium na Górce), przy szlaku turystycznym ze Szczyrku na Klimczok. Miejsce licznych pielgrzymek do cudownego obrazu Matki Bożej i cudownego źródełka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początek kultu Matki Bożej w Szczyrku sięga roku 1894, kiedy to miały mieć tu miejsce cudowne objawienia. Rozpoczęto wówczas w tym miejscu budowę pierwszej drewnianej kaplicy. Z czasem, ze względu na przybywające tu liczne pielgrzymki, zaistniała potrzeba budowy nowej, większej świątyni. Budowę murowanego kościoła rozpoczęto w roku 1912 i zakończono po I wojnie światowej. W roku 1938 opiekę nad tutejszą świątynią objęli Księża Salezjanie z Oświęcimia i pozostali oni gospodarzami tego miejsca do dnia dzisiejszego. W roku 1948 zainicjowali oni budowę obecnie istniejącego kościoła. Budowę ukończono w roku 1954. W setną rocznicę objawień, 3 maja 1994 roku, kościół został poświęcony i podniesiony do godności sanktuarium przez ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej Biskupa Tadeusza Rakoczego. Koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Polski dokonał Kardynał Stanisław Dziwisz w 2008.

Obecne Sanktuarium[edytuj | edytuj kod]

W kościele nad tabernakulum umieszczony jest obraz Matki Bożej namalowany w roku 1960 przez Stefana Justa według relacji z objawień. Z roku 1974 pochodzą 20 - głosowe organy z polichromią i mozaiką o tematyce różańcowej. Obok głównego kościoła wybudowano Kaplicę Objawienia z pniem buka, na tle którego ukazała Matka Boża. W pobliżu znajduje się również grota z cudownym źródełkiem.

W dniach 31 stycznia, 3 maja i 15 sierpnia odbywają się tu odpusty.

W pobliżu sanktuarium wybudowano nowoczesny dom pielgrzyma z miejscami noclegowymi dla 120 osób.

Z placu przed sanktuarium widoczna panorama całego Szczyrku i okolicznych szczytów (np. Skrzyczne, Skalite).

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Tablica informacyjna w Sanktuarium