Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem
sanktuarium, kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Zakopane

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Niepokalanego Serca NMP w Zakopanem

Wezwanie

Matki Bożej Fatimskiej

Wspomnienie liturgiczne

13 maja

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

Krzyża Pańskiego, św. Ludwika Grignion de Montfort

Położenie na mapie Zakopanego
Mapa konturowa Zakopanego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem”
Położenie na mapie powiatu tatrzańskiego
Mapa konturowa powiatu tatrzańskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem”
Ziemia49°17′06,42″N 19°55′22,41″E/49,285117 19,922892
Strona internetowa
Wnętrze sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach – rzymskokatolickie sanktuarium maryjne w Polsce, wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Mieści się przy ul. Krzeptówki.

Opiekę nad tym miejscem kultu sprawują księża pallotyni. Pierwszym kustoszem sanktuarium, od momentu powstania, aż do śmierci w 2007 roku był ks. Mirosław Drozdek. Obecnie tę funkcję pełni ks. Marian Mucha.

Teren sanktuarium[edytuj | edytuj kod]

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Jego głównym elementem jest kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej wzniesiony w latach 1987–1992. Świątynia została konsekrowana przez Jana Pawła II 7 czerwca 1997 roku w czasie VI pielgrzymki do Polski.

Na szczycie dzwonnicy zawieszono dzwon ofiarowany przez Jana Pawła II. W fundamenty kościoła wmurowano różaniec ofiarowany przez Papieża oraz zdjęcie Ojca Świętego. Pod każdą cegłą kładzioną na fundamentach zamurowano Cudowny Medalik[1].

Kaplica[edytuj | edytuj kod]

Obok kościoła znajduje się istniejąca od lat 50. XX wieku kaplica. W niej umieszczona została figura Matki Bożej Fatimskiej przekazana przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, a ofiarowana przez biskupa z Fatimy[1]. 21 października 1987 roku została ona ukoronowana przez papieża Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie.

Park Fatimski[edytuj | edytuj kod]

W tzw. Parku Fatimskim na terenie sanktuarium umieszczony został ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę św. w Zakopanem pod Krokwią 6 czerwca 1997 roku. Obok niego odsłonięty w 2004 roku pomnik autorstwa Czesława Dźwigaja ukazujący Jana Pawła II w towarzystwie osobistego sekretarza, następnie metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza (jest to jeden z dwóch pomników papieża na terenie sanktuarium).

Kapliczka Jana Pawła II[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku została poświęcona kaplica upamiętniająca śmierć Jana Pawła II. Obecnie sanktuarium jest miejscem nieustannej modlitwy w intencji papieża Franciszka.

Duszpasterze[edytuj | edytuj kod]

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

ks. Mirosław Drozdek SAC 1983-2007

ks. Marian Mucha SAC od 2007

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Super User, Powstanie Sanktuarium, www.smbf.pl [dostęp 2017-08-08] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]