Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem
sanktuarium, kościół parafialny
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem
Państwo  Polska
Miejscowość Zakopane
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Niepokalanego Serca NMP w Zakopanem
Wezwanie Matki Bożej Fatimskiej
brak współrzędnych
Wnętrze sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach – rzymskokatolickie sanktuarium maryjne w Polsce, wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. Mieści się przy ul. Krzeptówki.

Jego głównym elementem jest kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej wzniesiony w latach 1987–1992. Świątynia została konsekrowana przez Jana Pawła II 7 czerwca 1997 w czasie VI pielgrzymki do Polski.

Obok kościoła znajduje się istniejąca od lat 50. XX wieku kaplica. W niej umieszczona została figura Matki Bożej Fatimskiej ofiarowana przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. 21 października 1987 została ona ukoronowana przez papieża Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie.

W tzw. Parku Fatimskim na terenie sanktuarium umieszczony został ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę św. w Zakopanem pod Krokwią 6 czerwca 1997. Obok niego odsłonięty w 2004 pomnik autorstwa Czesława Dźwigaja ukazujący Jana Pawła II w towarzystwie osobistego sekretarza, następnie metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza (jest to jeden z dwóch pomników papieża na terenie sanktuarium).

W 2005 została poświęcona kaplica upamiętniająca śmierć Jana Pawła II. Obecnie sanktuarium jest miejscem nieustannej modlitwy w intencji papieża Franciszka.

Opiekę nad tym miejscem kultu sprawują księża pallotyni. Pierwszym kustoszem sanktuarium, od momentu powstania, aż do śmierci w 2007 był ks. Mirosław Drozdek. Obecnie tę funkcję pełni ks. Marian Mucha.

Linki zewnętrzne[edytuj]