Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaplica Matki Bożej Loretańskiej
Ilustracja
Wnętrze kaplicy
Państwo

 Polska

Miejscowość

Loretto

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Matki Bożej Loretańskiej

Położenie na mapie gminy Wyszków
Mapa konturowa gminy Wyszków, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica Matki Bożej Loretańskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kaplica Matki Bożej Loretańskiej”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica Matki Bożej Loretańskiej”
Położenie na mapie powiatu wyszkowskiego
Mapa konturowa powiatu wyszkowskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica Matki Bożej Loretańskiej”
Ziemia52°34′23,91″N 21°34′56,46″E/52,573308 21,582350
Strona internetowa

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Lorettosanktuarium maryjne znajdujące się w Gminie Wyszków.

Jego początki związane są z zakupem majątku Zenówka przez księdza Ignacego Kłopotowskiego (założyciela Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej) w roku 1928. Rok później zmieniono nazwę miejscowości na Loretto, co ma być nawiązaniem do włoskiego Loreto, w którym znajduje się Sanktuarium Santa Casa[2].

Pierwotnie w Loretto mieściła się leśna kapliczka, którą z czasem przeniesiono do murowanego budynku. Prace nad budową dużej kaplicy rozpoczęły się dopiero w roku 1952. Mimo niesprzyjających okoliczności politycznych kaplica była gotowa w stanie surowym już w 1959, a rok później odprawiono w niej pierwszą mszę. Dużo dłużej trwały prace wykończeniowe, np. elewacja zewnętrzna gotowa była dopiero w 1971 - stąd napis na frontonie: Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu i Matce Bożej Loretańskiej 1971. Za wystrój kaplicy odpowiedzialność powierzono Jerzemu Machajowi. 19 lutego 1984 kaplica została poświęcona przez biskupa Jerzego Modzelewskiego[2].

W Loretto oprócz klasztoru loretanek i domu nowicjatu mieści się także dom starców, domy rekolekcyjne, wypoczynkowe i kolonijne. Znajdująca się tam kaplica jest pod wezwaniem Matki Bożej Loretańskiej (pierwotnie Matki Bożej Różańcowej)[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Organy - Polskie Wirtualne Centrum Organowe, organy.pro [dostęp 2017-11-15].
  2. a b c Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej. loretanki.pl. [dostęp 2012-06-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (29 października 2012)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]