Sanktuarium Matki Bożej Pokrzyw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sanktuarium Matki Bożej Pokrzyw

Sanktuarium Matki Bożej Pokrzyw (org. Santuário de Nossa Senhora da Ortiga) – sanktuarium maryjne znajdujące się w Fatimie, w Portugalii. Sanktuarium jest oddalone o 2 kilometry od fatimskiego kościoła parafialnego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Według tradycji, budowę sanktuarium poprzedziło objawianie maryjne, którego w 1758 roku doznała głuchoniema szesnastoletnia dziewczyna wypasająca owce na pobliskich wzgórzach. Dziewczyna nie wiedziała z początku, że stoi przed Matką Bożą. Sądziła, że rozmawia z przygodną nieznajomą kobietą, która określiła jako „Pani”. Jednak w wyniku spotkania z „Panią” dziewczynka zaczęła mówić. Uzdrowienie nastąpiło, kiedy dziewczyna tłumaczyła Pani, że nie może spełnić jej prośby - oddania jednej z owiec, gdyż owce należą do jej rodziców. Obiecała jednak udać się do ojca i zapytać o zgodę[2].

Rodzice byli zdumieni i szczęśliwi, gdy usłyszeli, że ich córka płynnie mówi. Zgodzili się spełnić każde życzenie Nieznajomej. Kiedy pasterka wróciła na miejsce objawienia, Matka Boża poleciła, aby w podzięce za cud wybudowano we wsi kaplicę[3].

Niedługo potem, w miejscu, gdzie doszło do wyjątkowego spotkania, znaleziono figurę Matki Bożej. Choć odniesiono ją do jednego z lokalnych kościołów, figurka znikała, aby ponownie można było ją odnaleźć w tym samym miejscu – w pokrzywach. Właśnie stąd pochodzi nazwa, która dała nazwę sanktuarium: Ortiga (pokrzywa). Dziś figura znajduje się w jego ołtarzu.

W miejscu objawienia Matki Bożej, zgodnie z jej życzeniem powstałą mała kaplica, która z czasem została powiększona, stając się sanktuarium.

W 1801 roku papież Pius VII udzielił odpustu zupełnego (z okazji zakończenia Roku Jubileuszowego 1800) wszystkim pielgrzymom, którzy odwiedzają wspomniane sanktuarium maryjne w pierwszą niedzielę lipca i dwa kolejne dni.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Objawienia przed objawieniami, www.idziemy.pl [dostęp 2019-07-19] (pol.).
  2. Objawienia przed objawieniami, www.idziemy.pl [dostęp 2019-07-19] (pol.).
  3. Objawienia przed objawieniami, www.idziemy.pl [dostęp 2019-07-19] (pol.).