Sanktuarium Matki Bożej Słowa w Kibeho

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sanktuarium Matki Bożej Słowa w Kibeho – największe sanktuarium maryjne w Rwandzie, znajduje się w południowej części kraju w diecezji Gikongoro. Jest to ważny katolicki ośrodek religijny. Budowlę sanktuarium wzniesiono dla upamiętnienia objawień z lat 1980–81, w których uczestniczyły 3 uczennice szkoły średniej w Kibeho: Alphonsine Mumureke, Nathalie Mukamazimpaka i Marie Claire Mukangango.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W Kibeho od 1934 istniała rzymskokatolicka parafia pw. Maryi Matki Bożej. Prowadziła ona m.in. szkołę, do której uczęszczały uczestniczki objawień. Obecnie parafię prowadzi duchowieństwo diecezjalne[1][2].

20 listopada 1993, tj. rok po wmurowaniu kamienia węgielnego pod sanktuarium, biskup poświęcił i inaugurował tymczasową kaplicę urządzoną przez diecezję Gikongoro w jednej z byłych sypialnych sal szkolnych, nazywanej „sypialnią objawień”. W 2007 miejsce to przekształcono i erygowano jako „Kaplicę Objawień”.

Do 2003 sanktuarium prowadzone było przez księży diecezjalnych. Następnie opiekę nad nim przekazano pallotynom.

Wspólnota pallotyńska[2][edytuj | edytuj kod]

Obecnie pielgrzymami zajmuje się czterech księży oraz siostry zakonne.

Sanktuarium zarządza rektor mianowany i odwoływany przez biskupa Gikongoro w porozumieniu rektorem regionalnym pallotynów[3]. Obecne władze sanktuarium:

  • rektor wspólnoty i sanktuarium: o. Zbigniew Pawłowski SAC[4]
  • wicerektor wspólnoty i sanktuarium: o. Marc Nzeyimana SAC

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]