Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Koszalinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej
Sanktuarium
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Koszalin

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Położenie na mapie Koszalina
Mapa konturowa Koszalina, w centrum znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej”
Ziemia54°12′26,31″N 16°13′38,02″E/54,207308 16,227228

Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej – kaplica, znajdująca się na Górze Chełmskiej w Koszalinie. Pełni funkcję centrum Maryjnego Ruchu Apostolskiego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Budynek jest dokładną kopią kaplicy w Otwocku-Świdrze[1].

Tuż przy kaplicy znajdują się fundamenty postawionej na przełomie XII i XIII wieku kaplicy Najświętszej Marii Panny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sanktuarium na Górze Chełmskiej istniało w tym miejscu już w XIII wieku (osobny artykuł: sanktuarium maryjne na Górze Chełmskiej). Największy jego rozkwit przypadał na wczesne średniowiecze i średniowiecze, aż do roku 1533, gdy w wyniku reformacji luterańskiej obiekty na górze zburzono i spalono[2].

Ponowne starania o zbudowanie na Górze Chełmskiej sanktuarium przedsięwziął biskup Ignacy Jeż w 1977 roku. Wówczas to wystosował pismo do wojewody koszalińskiego Jana Urbanowicza z prośbą o przekazanie Góry Chełmskiej kościołowi[2]. Wniosek został odrzucony. Mimo wielokrotnych rozmów na ten temat sytuacja zmieniła się dopiero w 1981 roku. Władze zgodziły się na budowę seminarium duchownego pod Koszalinem, jednak nie wyraziły zgody na przywrócenie Górze Chełmskiej charakteru sakralnego. Decyzję motywowano bliskością terenów wojskowych oraz niezgodności koncepcji kościelnych z planem zagospodarowania przestrzennego[2].

W roku 1990 wydano wskazanie lokalizacyjne pozwalające na zbudowanie świątyni. 31 lipca tego samego roku odbyło się spotkanie przedstawicieli kościoła koszalińskiego z prezydentem miasta Koszalin Bogdanem Krawczykiem. Zastanawiano się na nim, jak pogodzić istnienie tuż obok siebie ośrodka pielgrzymkowego z koncepcją utworzenia lokalu rozrywkowego[2]. Ostatecznie kuria wystąpiła z wnioskiem o poszerzenie wskazania lokalizacyjnego, na co Rada Miejska Koszalina wyraziła zgodę 10 sierpnia 1990 roku, a ostateczną zgodę wydał Zarząd Miasta. Po załatwieniu wszystkich innych formalności kuria biskupia otrzymała w drugiej połowie listopada 1990 roku pozwolenie na budowę zespołu sakralnego[2].

Plac pod budowę poświęcony został 30 grudnia 1990 roku przez biskupa Jeża[1], a wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło 14 kwietnia 1991 roku. Kaplica, która powstała w kilka miesięcy, konsekrowana została 1 czerwca 1991 roku przez papieża Jana Pawła II.

Wyposażenie kościoła[edytuj | edytuj kod]

Obraz[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze kaplicy W sanktuarium znajduje się obraz Matki Bożej zatytułowanej MATKA BOŻA TRZYKROĆ PRZEDZIWNA – MATER TER ADMIRABILIS. Obraz jest wierną kopią wizerunku Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej znajdującego się w sanktuarium w Schönstatt[1].

Miejsca pamięci i pomniki[edytuj | edytuj kod]

Powstańcom listopadowym – budowniczym drogi[edytuj | edytuj kod]

Koszalin - Góra Chełmska Żołnierzom Polskim.jpg U podnóża góry znajduje się kamień pamiątkowy poświęcony powstańcom listopadowym, budowniczym drogi przez Górę Chełmską. Na kamieniu fragment Warszawianki:

Leć nasz Orle, w górnym pędzie,
Sławie, Polsce, światu służ!

oraz słowa:

ŻOŁNIERZOM POLSKIM – POWSTAŃCOM LISTOPADOWYM INTERNOWANYM PRZEZ WŁADZE PRUSKIE W 1831 ROKU BUDOWNICZYM DROGI PRZEZ GÓRĘ CHEŁMSKĄ
RODACY

Pomnik na pamiątkę wizyty papieża Jana Pawła II[edytuj | edytuj kod]

Koszalin - Góra Chełmska, Janowi Pawłowi II.jpg Tuż przy bramie prowadzącej na Górę, stoi pomnik upamiętniający pobyt Jana Pawła II w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej w 1991 roku. Na pomniku napis:

1 czerwca 1991 r. przybył tu na Górę Chełmską z pielgrzymką ojciec św. JAN PAWEŁ II

Tablica ze słowami papieża[edytuj | edytuj kod]

Koszalin - Góra Chełmska, tablica JPII.jpg Na szczycie góry, niedaleko kaplicy stoi kolejny pomnik upamiętniający pobyt Jana Pawła II na Górze Chełmskiej w Koszalinie. Na pomniku, w formie tablicy widnieje napis:

„CZY SŁOWA BOGA WYPOWIEDZIANE NA SYNAJU NIE ODEZWAŁY SIĘ DALEKIM ECHEM RÓWNIEŻ TU NA TEJ GÓRZE?”
DEKALOG – DZIEDZICTWO STAREGO PRZYMIERZA BOGA Z IZRAELEM – ZOSTAŁ POTWIERDZONY W EWANGELII JAKO MORALNY FUNDAMENT PRZYMIERZA NOWEGO WE KRWI CHRYSTUSA
JAN PAWEŁ II KOSZALIN 1 CZERWCA 1991 R

Pomnik upamiętniający Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego[edytuj | edytuj kod]

8 maja 2011 roku na terenie sanktuarium, przy jednej z alejek prowadzących na Górę Chełmską, odsłonięto pomnik upamiętniający Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego[3]. Na pomniku, mającego postać sześciotonowego głazu, znajduje się tablica z napisem:

Pamięci pielgrzymów do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej Ryszarda Kaczorowskiego – 12.02.2000 – i Lecha Kaczyńskiego – 14.05.2009[3].
Zdjęcie panoramiczne z 2006 roku, wykonane na Krzyżance
Zdjęcie panoramiczne z 2006 roku, wykonane na Krzyżance

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Barbara Popielas-Szultka, Zygmunt Szulka: Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej. Słupsk: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Oddział w Słupsku, 1991.
  2. a b c d e Henryk W. Janocha, Franciszek J. Lachowicz: Góra Chełmska. Miejsce dawnych kultów i Sanktuarium Maryjne. Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne; Polskie Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne, oddział w Koszalinie; Wydział Kultury i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie, 1991. ISBN 83850424334.
  3. a b Odsłonięto pomnik Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego (pol.). pomorska.pl, 2011-05-08. [dostęp 2011-05-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-18)].