Sanofi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sanofi SA
Ilustracja
Siedziba główna Sanofi-Aventis w Paryżu
Państwo  Francja
Siedziba Paryż
Data założenia 20 sierpnia 2004
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Paul Hudson
Zatrudnienie około 100 tys.[1]
ISIN FR0000120578
Symbol akcji E:SAN
Dane finansowe
Przychody około 28,5 mld [1]
Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Sanofi SA”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Sanofi SA”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Sanofi SA”
Ziemia48°52′24,6″N 2°18′46,0″E/48,873500 2,312778
Strona internetowa

Sanofi – przedsiębiorstwo farmaceutyczne z siedzibą w Paryżu, specjalizujące się w badaniach, rozwoju, produkcji i sprzedaży leków innowacyjnych, szczepionek, leków bez recepty (OTC), produktów w zakresie pielęgnacji zdrowia i urody (consumer healthcare).

Główne obszary działalności przedsiębiorstwa to diabetologia, onkologia, autoimmunologia, kardiologia, choroby rzadkie, szczepionki dla ludzi.

Przedsiębiorstwo posiada 80 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w 41 państwach (w tym jeden na Podkarpaciu, w Rzeszowie[2]) oraz ponad 20 ośrodków badawczo-rozwojowych na całym świecie. Akcje spółki są notowane na giełdach w Paryżu i Nowym Jorku.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Sanofi działała obecnie w ponad 100 państwach, zatrudniając ponad 110 tys. pracowników[3]. Prezesem Zarządu Sanofi na świecie jest Paul Hudson[4].

Firma Sanofi-Aventis powstała 20 sierpnia 2004 roku w wyniku fuzji dwóch przedsiębiorstw farmaceutycznych: francuskiego koncernu Sanofi Synthelabo i francusko-niemieckiego koncernu Aventis Pharma. Jej korzenie sięgają takich przedsiębiorstw jak Winthrop Sterling, Chinoin, Hoechst i Rhone-Poulenc.

Historia Sanofi-Synthelabo:

 • 1970 – w wyniku połączenia laboratoriów Dausse (1834) i Robert et Carriere (1899) powstaje firma Synthelabo
 • 1973 – we Francji w ramach grupy Elf Aquitane powstaje spółka Sanofi
 • 1990 – połączenie z Chinoin (H)
 • 1993 – umowa z Bristol Myers Squibb (USA)
 • 1994 – połączenie z Winthrop Sterling (USA) – część Eastman Kodak
 • 19 maja 1999 – fuzja Sanofi i Synthelabo we Francji

Historia Aventis Pharma:

 • 2 poł. XIX w. powstaje Hoechst AG w wyniku przejęcia Behring i Wacker-Chemie
 • 1928 – z połączenia Poulenc Frères i Société Chimique des Usines du Rhone (1895) powstaje Rhone-Poulenc, przejęcie May & Baker (GB)
 • 1974 – połączenie Roussel-Uclaf
 • 1990 – połączenie Rorer (USA)
 • 1994 – połączenie Institut Merieux
 • 1995 – połączenie Marion Merrel (USA)
 • 1995 – połączenie Fisons (GB)
 • 1997 – zmiana nazwy na Hoechst Marion Roussel (HMR)
 • 15 grudnia 1999 – w wyniku fuzji Rhone-Poulenc i Hoechst powstaje Aventis
 • 20 sierpnia 2004 – w wyniku połączenia Sanofi-Synthelabo i Aventis Pharma powstaje Sanofi-Aventis.
 • 2011 – Sanofi-Aventis zmienia nazwę na Sanofi

Począwszy od roku 2009 Sanofi dokonała akwizycji wielu przedsiębiorstw specjalizujących się w różnych obszarach terapeutycznych, w tym między innymi:

W lipcu 2015 roku Sanofi ogłosiła wdrożenie nowej struktury organizacyjnej firmy na poziomie globalnym, poprzez utworzenie pięciu Business Units (Globalnych Jednostek Organizacyjnych): General Medicines & Emerging Markets Specialty Care, Diabetes & Cardiovascular, Sanofi Pasteur, Genzyme oraz Merial. Nowa organizacja została utworzona, aby wesprzeć rozwój Sanofi zarówno na świecie, jak i lokalnych rynkach, m.in. w związku z planowanymi wprowadzeniami nowych produktów na rynki.

1 stycznia 2017 roku Sanofi i Boehringer Ingelheim zamknęły jedną z najważniejszych transakcji na rynku farmaceutycznym[5], dotyczącą strategicznej wymiany biznesowej. W jej wyniku doszło do wymiany części Sanofi, zajmującej się produktami weterynaryjnymi (Merial) i części Boehringer Ingelheim specjalizującej się w konsumenckich środkach ochrony zdrowia (CHC).

30 września 2018 r. Sanofi sfinalizowało transakcję sprzedaży swojej europejskiej działalności w obszarze leków generycznych, firmę Zentiva, o wartości 1,9 mld Euro, na rzecz funduszu inwestycyjnego Advent International.

Badania i rozwój[edytuj | edytuj kod]

W Sanofi działalność badawczo-rozwojowa (R&D) stanowi jeden z kluczowych obszarów i jest prowadzona w 20 centrach badawczych zlokalizowanych na trzech kontynentach[6]. Realizowane w nich prace naukowe i odkrycia koncentrują się głównie na stwardnieniu rozsianym, diabetologii, onkologii, chorobach rzadkich, chorobach kardio-metabolicznych, immunologii i szczepionkach. Rocznie na działalność badawczo-rozwojową firma przeznacza około 4 mld euro, co pozycjonuje ją w światowej czołówce pod względem największych budżetów w globalnym przemyśle farmaceutycznym. Dodatkowo, firma aktywnie realizuje program stypendialny na rzecz badań naukowych, adresowany do młodych lekarzy, badaczy i naukowców z całego świata.

Sanofi w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Firmą zarządza Magdalena Kruszewska, Head of General Medicines Central Europe Cluster and Poland, Central Europe MCO and Poland Country Lead. Magdalena Kruszewska jest także prezesem zarządu Nepentes Pharma sp.z o.o., należącej do Sanofi w Polsce[7]. W latach 2016-2020 Magdalena Kruszewska pełniła funkcję członka zarządu Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. W 2020 r. została przewodniczącą Rady Nadzorczej tej organizacji[8].

Sanofi w Polsce podzielone jest na 4 Business Unity[9]:

 • General Medicines,
 • Specialty Care (Sanofi Genzyme),
 • Vaccines (Sanofi Pasteur),
 • Consumer Healthcare.

Sanofi to jedna z największych firm farmaceutycznych działających na polskim rynku, zatrudniająca blisko 1000 osób. Firma posiada w Polsce centrum dystrybucyjne w Błoniu oraz zakład produkcyjny w Rzeszowie[10], rocznie produkujący ponad 52 miliony opakowań produktów leczniczych, dermokosmetyków i suplementów diety, które następnie trafiają na rynek krajowy oraz rynki zagraniczne. W 2015 Sanofi zajmuje drugie miejsce pod względem wartości sprzedaży (apteki, lecznictwo otwarte) wśród firm farmaceutycznych działających w Polsce[11], uzyskując ponad 5% udziałów rynku.

Główne obszary działalności firmy w Polsce to: leki innowacyjne, szczepionki, preparaty consumer healthcare CHC (leki bez recepty, suplementy diety oraz dermokosmetyki), leki stosowane w chorobach rzadkich.

Firma działa na forum organizacji branżowych, włączając się w dialog na temat systemu ochrony zdrowia, realizując działania na rzecz podnoszenia standardów leczenia oraz opieki nad przewlekle chorymi, a także przyczynia się do budowania świadomości wśród pacjentów, ich rodzin i otoczenia poprzez wspieranie stowarzyszeń pacjenckich takich, jak:

 • Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego,
 • Polskie Stowarzyszenie Diabetyków,
 • Stowarzyszenie Rodzin z Chorobą Fabry’ego,
 • Ruch Społeczny Polskie Amazonki,
 • Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą,
 • Stowarzyszenie Pomocy Diabetykom Junior,
 • Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę,
 • Krajowe Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich ORPHAN.

Sanofi jest twórcą pionierskiego w Polsce programu o nazwie Stacja ETZ – Enzymatyczna Terapia Zastępcza, dedykowanego pacjentom zmagającym się z chorobami spichrzeniowymi. Stacja służy wszystkim pacjentom przyjmującym leczenie w formie wlewów, podawanych za pomocą kroplówki lub pompy infuzyjnej. Wśród nich są także osoby poddane chemioterapii oraz dotknięte chorobami rzadkimi.

Poprzez członkostwo w Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, firma promuje i popularyzuje dobre praktyki w ramach kodeksu etyki (w tym Kodeksu Przejrzystości), ochronę praw intelektualnych oraz rozwój innowacyjności w Polsce.

Sanofi realizuje politykę odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju również w zakresie ochrony środowiska naturalnego. W tym celu firma zrealizowała między innymi:

 • projekt Ochrona wód rzeki Wisłok – w przypadku wystąpienia ewentualnego pożaru wyeliminowane jest ryzyko degradacji wód rzeki Wisłok, do której odprowadzane są ścieki deszczowe i opadowe z terenu rzeszowskiego zakładu,
 • wprowadzenie pełnej automatyzacji procesów mycia i suszenia maszyn produkcyjnych, w celu ograniczenia zużycia wody, detergentów i zrzucanych ścieków oraz z myślą o poprawie efektywności energetycznej,
 • wprowadzenie samochodów służbowych przedstawicieli spełniających wymogi europejskiej etykiety energetycznej w skali B, których emisja jest mniejsza niż 120 g CO²/km.

Do dobrych praktyk stosowanych przez firmę w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), należą m.in.:

 • Program Sanofi KiDS (Kids and Diabetes in Schools). Celem programu jest wspieranie uczniów dotkniętych cukrzycą typu 1 w środowisku szkolnym, a także budowanie świadomości na temat zdrowego trybu życia, dzięki któremu można zapobiec zachorowaniu na cukrzycę typu 2. KiDS opiera się na założeniach opracowanych przez firmę Sanofi we współpracy z Międzynarodową Federacją Diabetologiczną (International Diabetes Federation, IDF) i Międzynarodowym Towarzystwem na rzecz Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą (International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes, ISPAD),
 • Program Mentoringu i Cross Mentoringu[12].

Dobre praktyki stosowane przez Sanofi zostały wyróżnione w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2019. Dobre praktyki”.

Członkostwo w organizacjach branżowych[edytuj | edytuj kod]

 • Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA – reprezentuje 29 działających w Polsce wiodących firm sektora farmaceutycznego, prowadzących działalność badawczo-rozwojową i produkujących leki innowacyjne, w tym biotechnologiczne. INFARMA jest członkiem European Federation of the Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA)
 • Izba Gospodarcza Farmacja Polska – zrzesza firmy zajmujące się wytwarzaniem, importem, obrotem oraz dystrybucją produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi
 • Polski Związek Producentów Leków bez Recepty (PASMI) – jest organizacją zrzeszającą polskie i zagraniczne firmy farmaceutyczne produkujące leki dostępne bez recepty (OTC) oraz suplementy diety
 • Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce (CCIFP) – skupia ponad 400 firm z kapitałem francuskim oraz polskim i jest jedną z najaktywniejszych izb bilateralnych w Polsce
 • American Chamber of Commerce – organizacja skupiająca zagranicznych inwestorów zarówno z kapitałem amerykańskim, jak i zagranicznym, działających na polskim rynku
 • Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego – organizacja skupiająca blisko 80 firm z branży kosmetycznej w Polsce

Nagrody otrzymane w Polsce[edytuj | edytuj kod]

 • Nagroda Health Collaboration Award w konkursie organizowanym przez Europejską Federację Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA) dla inicjatywy „Kids and Diabetes in Schools” (KiDS) za najbardziej innowacyjny program w kategorii zapobiegania i budowania świadomości
 • Certyfikat Top Employer: 2018, 2019, 2020 przyznany przez Top Employers Institute, który stanowi wyraz uznania za starania Sanofi na rzecz wypracowania rzetelnej i spójnej strategii zorientowanej na pracowników
 • Biały Listek CSR „Polityki” 2018 oraz 2019, wyróżnienie przyznawane w ramach VIII Zestawienia Listków CSR Polityki
 • Wyróżnienie w konkursie „Kampania Społeczna Roku 2016” w kategorii „Marketing zaangażowany społecznie” dla kampanii „Atopowi Bohaterowie”. Organizatorem konkursu jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu[13]
 • Mentoring Award 2017 – nagroda przyznana przez Polskie Stowarzyszenie Mentoringu, za wdrożenie najlepszego programu mentoringowego w Polsce oraz propagowanie idei mentoringu
 • 4 miejsce w rankingu „Najbardziej Pożądany Pracodawca – branża farmaceutyczna”, przygotowanym przez Antal[14]
 • Ranking Odpowiedzialnych Firm – 5. miejsce na poziomie kryształowym, który obejmował firmy skupione na doskonaleniu swoich relacji z interesariuszami. Ranking został stworzony przez Dziennik Gazetę Prawną, Deloitte i Forum Odpowiedzialnego Biznesu; jest jedynym zestawieniem firm działających w Polsce, ocenianych pod kątem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR)[15]
 • Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce” 2016, przygotowywany przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu – w raporcie opublikowano 13 dobrych praktyk realizowanych przez Sanofi Polska[16]
 • Biały Listek CSR 2016 – wyróżnienie przyznawane w ramach VI Zestawienia Listków CSR Polityki[17];
 • Polska Nagroda Innowacyjności – za wkład w rozwój farmacji oraz innowacyjne rozwiązania dla zdrowia i życia pacjentów. Wyróżnienie przyznawane jest przez Polską Agencję Przedsiębiorczości oraz „Forum Przedsiębiorczości”
 • Orzeł tygodnika „Wprost” 2016 – w kategorii Firma z największym średnim zyskiem netto w latach 2012–2014
 • Biały Listek CSR 2015 – wyróżnienie przyznawane w ramach V Zestawienia Listków CSR Polityki
 • Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce” 2015, przygotowywany przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu – 5 dobrych praktyk Sanofi znalazło się w tegorocznej edycji raportu.
 • Wyróżnienie w Rankingu Universum – Most Attractive Employers 2015
 • Ranking Financial Times 2015 – 8 miejsce w kategorii innowacyjnych produktów i działań R&D
 • Biały listek CSR 2014 – wyróżnienie przyznawane w ramach IV Zestawienia Listków CSR Polityki
 • III miejsce w sektorze farmacja i medycyna – w VII Rankingu Odpowiedzialnych Firm 2013
 • Certyfikat dla Zakładu Produkcji i Dystrybucji Leków w Rzeszowie przyznany przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” Pracodawca Przyjazny Pracownikom 2012
 • Laureat XIX edycji konkursu „Pracodawca Organizator Pracy Bezpiecznej 2012” tytuł przyznany Zakładowi Produkcji i Dystrybucji Leków w Rzeszowie
 • Srebrny Listek CSR 2012 – wyróżnienie przyznane przez magazyn Polityka za aktywne działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu
 • Wielki Edukator 2011 – tytuł honorowy przyznany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy dla Zdrowia za kampanię edukacyjną „120 minut dla życia – zdążyć sercu na ratunek”
 • Studencki Projekt Roku 2011 – wyróżnienie przyznane przez Magazyn Studencki „Dlaczego” dla programu staży „Student on board”
 • Media Trendy 2010 – wyróżnienie dla produktu „No-Spa” w kategorii „Przełamanie schematów komunikacyjnych” za kampanię „Trzyjaciółki”
 • Partner Polskiej Kardiologii 2009 – tytuł przyznany przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego podczas XIII Międzynarodowego Kongresu PTK
 • Mistrz 2009 – tytuł przyznany przez redakcję Gazety Farmaceutycznej za wkład za unowocześnienie i rozwój polskiego przemysłu farmaceutycznego

Działalność edukacyjna[edytuj | edytuj kod]

Firma angażuje się w liczne inicjatywy, mające na celu budowanie świadomości społeczeństwa w zakresie profilaktyki i leczenia chorób[18], m.in.:

 • "Nie sam na SM" - kampania edukacyjna podkreślająca rolę relacji społecznych w życiu osób ze stwardnieniem rozsianym[19],
 • "Bądź lepszy w łóżku" - kampania edukacyjna informująca o sposobach radzenia sobie z zaburzeniami snu realizowana w ramach obchodów Światowego Dnia Snu[20];
 • "Porozmawiajmy, Mamo" - ogólnopolski projekt edukacyjny, którego celem jest przekazanie mamom pomocnych narzędzi i nauczenie ich, jak bez skrępowania rozmawiać z córką o dojrzewaniu, nie tylko w kontekście nadchodzących zmian fizjologicznych, ale też zmian związanych z psychiką i emocjami dojrzewającej kobiety[21],
 • 7 marca 2017 roku podpisano list intencyjny o współpracy między Sanofi i Uniwersytetem Rzeszowskim[22], dotyczący podjęcia formalnej współpracy w celu podniesienia efektywności działań prowadzonych w obszarach naukowym, dydaktycznym, edukacyjnym oraz promocyjnym. Współpraca będzie obejmowała między innymi wykorzystywanie potencjału Zakładu Produkcji Sanofi w celach dydaktycznych, działalności promocyjnej oraz komercjalizacji badań naukowych,
 • „Szczęśliwa wątroba, szczęśliwy Ty” – kampania edukacyjna dotycząca zwiększenia świadomości roli wątroby w organizmie,
 • „Gaucher z krwi i kości” – kampania informacyjna Sanofi Genzyme, której celem jest budowanie społecznej świadomość na temat choroby Gauchera, a także wsparcie pacjentów ze Stowarzyszenie Rodzin z Chorobą Gauchera,
 • „Nasz Everest” – kampania budująca świadomość na temat chorób rzadkich, w tym choroby Pompego; jej diagnostyki i leczenia,
 • „Atopowi Bohaterowie” – celem kampanii jest zwrócenie uwagi na ograniczenia towarzyszące na co dzień dzieciom z atopowym zapaleniem skóry (AZS), podkreślenie psychosomatycznego aspektu choroby i konieczności budowania poczucia własnej wartości atopików,
 • „PS mam SM” – projekt wspierający i motywujący osoby, u których zdiagnozowano stwardnienie rozsiane (SM), do innego spojrzenia na SM i podążanie za pasją,
 • „Motyle pod ochroną” – kampania edukacyjna skierowana do osób zmagających się z rakiem tarczycy,
 • „Jak nie być jedną nogą w grobie” – kampania popularyzująca wiedzę na temat żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, organizowana we współpracy z Fundacjami Mito i Thrombosis (2014),
 • „Gdzie jest Fabry?”– kampania społeczna na rzecz podnoszenia wiedzy o chorobie Fabry’ego,
 • „Nadzieja, mamy ją w genach” – kampania edukacyjna w obszarze chorób rzadkich,
 • „Student on Board” – program staży uruchomiony w 2010 roku, dedykowany studentom ostatnich lat oraz absolwentom, umożliwiający zdobycie doświadczenia zawodowego i ułatwiający im wejście na rynek pracy – wielokrotnie nagradzany,
 • „Leczyć po ludzku” – sponsor główny ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej, prowadzonej przez Gazetę Wyborczą (2010–2012) oraz partner Wielkiej Encyklopedii Medycznej (2011),
 • Współpraca z Fundacją AKOGO? – organizacja aukcji charytatywnej na rzecz Kliniki Budzik oraz wsparcie w zakresie otwarcia kliniki (2012),
 • Prostata na lata” – kampania edukacyjna na temat profilaktyki i leczenia raka prostaty (2011–2013),
 • Festiwal „E(x)plory” – wydarzenie dedykowane uczniom i studentom pasjonującym się nauką,
 • „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia” – program edukacyjny dla pacjentów (2008–2013),
 • „Dni dobrych nawyków” – organizator bezpłatnych konsultacji medycznych w zakresie kardiologii, urologii, gastrologii i zaburzeń metabolizmu,
 • „SM – walcz o siebie” – kampania edukacyjna na temat stwardnienia rozsianego,
 • „Świat w dłoniach” – kampania edukacyjna w obszarze RZS,
 • „120 minut dla życia” – kampania edukacyjna w obszarze chorób kardiologicznych,
 • „HbA1c – kontrola cukrzycy na dobrym poziomie” – kampania edukacyjna w obszarze diabetologii,
 • Festiwal Nauki oraz Festiwal Nauki Małego Człowieka (2008–2011) – sponsor wydarzenia,
 • Piknik Naukowy Polskiego Radia (2008–2011) – organizacja „Akademii Wiedzy Sanofi-Aventis”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Money CNN.com: SNY – Sanofi Aventis Company Profile – CNNMoney.com (ang.). 12 grudnia 2008. [dostęp 21 grudnia 2009].
 2. Sanofi w Polsce – Zakład Produkcji i Dystrybucji Leków w Rzeszowie, www.sanofi.pl [dostęp 2016-06-09].
 3. Sanofi na świecie (pol.). [dostęp 2014-03-28].
 4. Exclusive: Sanofi poised to appoint Novartis' Hudson as CEO, „Reuters”, 6 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-19] (ang.).
 5. U.S. FTC requires divestitures in $13.53 billion Boehringer-Sanofi deal, „Reuters”, 29 grudnia 2016 [dostęp 2017-01-04].
 6. O Sanofi Polska (pol.). [dostęp 2014-03-28].
 7. Zmiany w grupie Sanofi. Jest nowa prezes, Medexpress.pl [dostęp 2016-01-20] (pol.).
 8. INFARMA z nową prezes, Politykazdrowotna.pl, 23 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-24] (pol.).
 9. Sanofi w Polsce - Sanofi w Polsce, www.sanofi.pl [dostęp 2019-06-19] (pol.).
 10. Sanofi-Aventis z nową linią produkcyjną (pol.). [dostęp 2014-03-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-24)].
 11. Przed krajowymi farmaceutykami dobre perspektywy [dostęp 2018-04-05] (pol.).
 12. Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Mentoring w Grupie Sanofi – Forum Odpowiedzialnego Biznesu – Forum Odpowiedzialnego Biznesu, odpowiedzialnybiznes.pl [dostęp 2017-01-04].
 13. Ranking: Kampanie partnerów FOB wśród najlepszych kampanii społecznych 2016 (pol.). [dostęp 2017-07-07].
 14. Ranking: Najbardziej Pożądani Pracodawcy (pol.). [dostęp 2017-05-22].
 15. Ranking Odpowiedzialnych Firm 2017 (pol.). [dostęp 2017-05-22].
 16. Raport Odpowiedzialny biznes w Polsce 2016 (pol.). [dostęp 2017-04-26].
 17. Do przodu, ale wciąż małymi krokami (pol.). [dostęp 2017-04-26].
 18. Społeczna odpowiedzialność Sanofi (pol.). [dostęp 2014-03-28].
 19. SM nie oznacza niepełnosprawności, www.mp.pl [dostęp 2019-06-19] (pol.).
 20. Co trzeci Polak jest bardziej konfliktowy przez brak snu, www.wgospodarce.pl [dostęp 2020-05-12] (pol.).
 21. | Porozmawiajmy mamo, www.porozmawiajmymamo.pl [dostęp 2019-06-19].
 22. Rzeszów News, Rzeszów. Sanofi i Uniwersytet mają zbudować przyszłość młodych Polaków na Podkarpaciu, „Rzeszów News”, 8 marca 2017 [dostęp 2017-03-13] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]