Sanosuke Harada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sanosuke Harada (jap. 原田左之助 Harada Sanosuke?, ur. w 1840, zm. 6 lipca 1868)samuraj urodzony w hanie Iyo-Matsuyama (obecnie Matsuyama, prefektura Ehime w Japonii), pod koniec epoki Edo. Był dowódcą dziesiątej jednostki Shinsengumi, grupy policyjnej służącej rządom Tokugawów. Jego ulubioną bronią było yari (włócznia), stosował styl Hōzōin.

Pochodzenie i charakter[edytuj]

Z urodzenia był samurajem o niskim statusie (jak wielu innych aktywnie działających w czasie Bakumatsu). Przed wstąpieniem do Shinsengumi pracował jako służący.

W walce był nieustraszony. Uważa się, że miał gwałtowny charakter. Pewnego razu próbował popełnić seppuku z powodu jakiejś niewielkiej kłótni, ale nie udało mu się. Pozostała mu po tym blizna na podbrzuszu. Podobno bardzo troszczył się o podwładnych oraz o swoją żonę Masę i ich dziecko, Shigeru. Według obiegowej opinii miał w sobie wiele z gangstera.

Okres Shinsengumi[edytuj]

Był przyjacielem Kondō Isami, gdy ten prowadził małe dojo Shieikan w Tamie w pobliżu Edo (obecnie Tokio). W 1863 wstąpił do Rōshigumi Kiyokawy, razem z Kondō, Hijikatą Toshizo, Okitą Sojim oraz Nagakurą Shinpachim. Gdy wkrótce potem Kondō i Serizawa Kamo stworzyli Shinsengumi, podążył za nimi.

Później został dowódcą 10. jednostki Shinsengumi. Przez krótki czas ćwiczył w dojo prowadzonym przez Tani Sanjurou, którego ściągnął do Shinsengumi. Tani został dowódcą 7. jednostki. Harada był zaufanym członkiem Shinsengumi, często wykorzystywanym przez zastępcę dowódcy Hijikatę. Brał udział w wielu krytycznych walkach, jak zabójstwo Serizawy Kamo, zabójstwo Uchiyamy Hikojiro, Incydent Ikedaya oraz wyeliminowanie grupy kierowanej przez Ito Kashitaro.

W 1868, po nieporozumieniach między nim a długoletnim towarzyszem i dowódcą, Kondō, opuścił Shinsengumi razem z Nagakurą Shinpachi, tworząc nową grupę, Seiheitai.

Śmierć[edytuj]

Harada opuścił Seiheitai, chcąc prowadzić bliższe życie z żoną Masą i ich dzieckiem Shigeru. Imię jego syna powstało po odjęciu kanji mochi z imienia czternastego sioguna, Tokugawa Iemochi. Przyłączył się do Shogitai, innej grupy stojącej po stronie rządu Tokugawów. Zmarł w 1868 w wieku 28 lat z powodu ran odniesionych w bitwie pod Ueno.

Istnieje też teoria, że Harada nie umarł w 1868, ale przetrwał i wyjechał do Chin, gdzie został dowódcą konnego oddziału (prawdopodobnie bandyckiego). W czasie wojny chińsko-japońskiej działał starszy człowiek nazywający się Sanosuke Harada. Informacja została podana w gazecie w 1965 roku, ale nie ma pewności, czy ta historia jest prawdziwa.

W kulturze popularnej[edytuj]

Na cechach Harady oparta jest częściowo postać Sagary Sanosuke w serii mangi/anime Rurōni Kenshin.

Postać Harady Sanosuke pojawia się w serii anime Peacemaker Kurogane oraz w mandze, na której zostało ono oparte.

Występuje również w anime Hakuōki Shinsengumi Kitan.

Bibliografia[edytuj]

  • Książki Shiby Ryotaro: Moero Ken (Burn O Sword) i Shinsengumi Keppuroku (Shinsengumi Bloody Record).