Santa Cruz (miasto w Boliwii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Santa Cruz
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Boliwia
Departament Santa Cruz
Powierzchnia 535 km²
Wysokość 416 m n.p.m.
Populacja (2013)
• liczba ludności
• gęstość

1 453 000
3576 os./km²
Położenie na mapie Boliwii
Mapa lokalizacyjna Boliwii
Santa Cruz
Santa Cruz
Ziemia17°48′S 63°11′W/-17,800000 -63,183333
Strona internetowa

Santa Cruz, Santa Cruz de la Sierra – miasto we wschodniej Boliwii, położone nad rzeką Piraí, na wysokości 320 m n.p.m. Ośrodek administracyjny departamentu Santa Cruz. Obecnie jest największym miastem Boliwii, wyprzedziwszy w latach dziewięćdziesiątych XX wieku La Paz (siedzibę rządu). Jeszcze w połowie lat siedemdziesiątych zamieszkiwało je około 257 tysięcy osób. Od tego czasu nastąpił gwałtowny przyrost liczby ludności.

Panorama Santa Cruz

Miasto zostało założone w 26 lutego 1561 przez Ñuflo de Chávez. Początkowo zlokalizowane było 220 km na wschód w okolicach dzisiejszego miasta San José de Chiquitos. Konflikty z Indianami zmusiły hiszpańskich osadników do przeniesienia na obecne miejsce. Pozostałości pierwotnej osady przedstawia stanowisko archeologiczne Santa Cruz la Vieja. W czasach kolonialnych Santa Cruz położone było na tzw. srebrnym szlaku.

Rozwój miasta w XX wieku możliwy był w dużej mierze dzięki doprowadzeniu w 1954 linii kolejowej z Santa Cruz do granicy z Brazylią. Miasto jest również ważnym węzłem drogowym w tej części kraju. Znajduje się tutaj międzynarodowy port lotniczy Viru Viru. Santa Cruz jest ważnym ośrodkiem rolniczego okręgu uprawy trzciny cukrowej, tytoniu szlachetnego, ryżu, bawełny i kukurydzy. Na jego bazie rozwinął się przemysł spożywczy. W okolicach miasta odkryto złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, a w samym mieście powstała rafineria. Odkrycie dużych złóż żelaza i magnezu w departamencie Santa Cruz przyczyniła się do względnego rozwoju tej części kraju. Zamieszkujące miasto i departament elity pochodzenia europejskiego dążą do zwiększenia autonomii dla departamentu.

W Santa Cruz zachowało się wiele zabytków architektury kolonialnej, między innymi katedra z XVI wieku i budynki misji jezuickich. W mieście znajduje się uniwersytet, założony w 1880.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]