Przejdź do zawartości

Santa Luċija (Gozo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Santa Luċija
Kumitat Amministrattiv Santa Luċija
Ilustracja
Kościół św. Łucji na głównym placu osady
Państwo

 Malta

Samorząd

Komitet administracyjny Santa Luċija (Rada lokalna Kerċem)

Kod pocztowy

KCM

Położenie na mapie Malty
Mapa konturowa Malty, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Santa Luċija”
Ziemia36°02′34,4″N 14°13′03,1″E/36,042889 14,217528

Santa Luċija – przysiółek w granicach miejscowości Kerċem (Gozo) na Malcie[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Santa Luċija leży na zachód od stolicy wyspy, Victorii. Posadowiona jest między trzema wzgórzami (Għar Ilma, Il-Mixta i Santa Luċija), każde z naturalnym źródłem wody, co skutkuje najbardziej żyznym terenem. Z Victorii do Santa Luċija dojechać można bezpośrednio Triq Qasam San Ġorġ, lub przez Kerċem. Praktycznie, tak na szczeblu diecezjalnym jak i cywilnym, Santa Luċija podlega temu ostatniemu[2][3].

Chociaż technicznie jest to przysiółek, miejscowość ta może być określona jako wieś, z całą społecznością skupioną wokół głównego placu zdominowanego przez centralnie ustawiony kamienny krzyż i kościół[2].

Mieszkańcy uparcie trzymają się tradycyjnego stylu życia, a pasterze mogą nadal, zwłaszcza zimą i wiosną, wypasać swoje owce na zielonych pastwiskach wokół wioski. Wiele starych gospodarstw w okolicy zostało dyskretnie przekształconych w wiejskie wille, z których niektóre są dostępne do wynajęcia[1][4].

Osadnictwo[edytuj | edytuj kod]

Osada wzięła swoją nazwę od kościoła usytuowanego w centrum przysiółka. Oryginalna kaplica św. Łucji została zanotowana przez wizytatora apostolskiego Pietro Dusinę w 1575, podczas jego wizytacji[5]. Znaleziska ceramiki w Il-Mixta zostały zinterpretowane jako dowód na to, że ​​obszar ten był najstarszym zamieszkałym miejscem na wyspach maltańskich, z pierwszym osadnictwem datowanym na około 5000 p.n.e.[3] Wokół płaskowyżu Għar Ilma istnieje osada późnośredniowiecznych domów. Dokumenty spisowe z 1667 określają Tal Qabbieża lub Santa Caterina (współczesna Santa Luċija) jako główny dystrykt obejmujący „mniejsze” siedliska, takie jak Dwejra, Għajn Abdul, Għar Ilma, ta' Kerċem i San Lawrenz. W połowie XIX wieku do stolicy, Rabatu, dostarczana była, za pomocą specjalnych tuneli i zbiorników, woda ze źródeł w Għajn Abdun i Għar Ilma[2].

Pozostałości historyczne[edytuj | edytuj kod]

Santa Luċija oferuje więcej starożytnych atrakcji turystycznych. Na terenie wokół Ras il-Wardija można znaleźć różne punicko-greckie pozostałości, w tym sanktuarium. Jego górna część zawiera wykute w skale pomieszczenie oraz zbiornik na wodę. Nie jest wiadomym jakie bóstwo fenickie było tutaj czczone, ale archeolodzy zapewniają, że używanie sanktuarium jako miejsca kultu kontynuowane było pod rządami Rzymian. Po wiekach nieużywania w średniowieczu sanktuarium było wykorzystywane jako pomieszczenie mieszkalne[2].

Fiesty[edytuj | edytuj kod]

Santa Luċija jest gospodarzem wielu lokalnych imprez, które często są organizowane przez Fondazzjoni Folkloristika Ta' Klula. Trzy coroczne wydarzenia przyciągają dużą liczbę zwiedzających[3]:

 • Bis-Saħħa Wine Festival w czerwcu – festiwal wina z lokalnym winem, jedzeniem oraz tradycyjnymi tańcami i muzyką
 • Ikla tan-Nanna (Obiad Babci) w lipcu – coroczna impreza kulinarna z tradycyjnym domowym posiłkiem i lokalną rozrywką. Plac wiejski urządzony jest w stylu minionych lat
 • Light Festival (Święto Światła) w grudniu – interesujący zimowy festiwal obchodzony w niedzielę najbliższą 13 grudnia, dzień uroczystości liturgicznej patronki wioski, św. Łucji. Młode dziewczęta z girlandami zapalonych świec na głowach rozpalają ognisko na placu. Orkiestry dęte zabawiają odwiedzających, którzy mogą również skosztować tradycyjnego jedzenia i lokalnego wina. Słynne „bułeczki św. Łucji” są rozdawane uczestnikom, którzy opuszczają kościół po mszy świętej[6].

Santa Luċija, przede wszystkim za wspaniałą Ikla tan-nanna (obiad babci), otrzymała „Award for Local Intangible Heritage” (Dyplom dla Lokalnego Dziedzictwa Niematerialnego)[3] oraz dyplom Komisji Europejskiej „European Destination of Excellence Award” za lata 2007–2008[2][7].

Zarządzanie[edytuj | edytuj kod]

Santa Luċija pozostaje integralną częścią rady lokalnej Kerċem, jednak ma własną administrację w postaci Santa Luċija Administrative Committee[8]. Komitet Administracyjny Santa Luċija został utworzony w 2010 na mocy nowelizacji ustawodawstwa rady lokalnej w Kerċem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b The Hamlet of Santa Luċija. Visit Gozo. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-04)]. (ang.).
 2. a b c d e f „Gozo, the isle of joy on stamps”, s. 37, November 2011. Victoria-Gozo: Gozo Philatelic Society. (ang.). 
 3. a b c d Santa Luċija – Destination of Excellence. VisitMalta. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-14)]. (ang.).
 4. Farmhouses Santa Lucija Gozo. holiday-malta.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-24)]. (ang.).
 5. Achille Ferres: Descrizione storica delle chiese di Malta e Gozo. Malta: 1866, s. 648. (wł.).
 6. Festival of Light to be held at Santa Lucija this Saturday. Gozo News, 2010-12-07. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-18)]. (ang.).
 7. Associations. Ta' Kercem Local Council. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-16)]. (ang.).
 8. Santa Lucia - Administrative Committee. Ta' Kercem Local Council. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-16)]. (ang.).