Santanaraptor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Santanaraptor
Santanaraptor placidus
Kellner, 1999
Szkielet santanaraptora
Szkielet santanaraptora
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury gadziomiedniczne
Podrząd teropody
Infrarząd tetanury
(bez rangi) celurozaury
Rodzaj santanaraptor
Gatunek Santanaraptor placidus

Santanaraptor (Santanaraptor placidus) – niewielki dinozaur z grupy celurozaurów (Coelurosauria). Santanaraptor placidus znaczy "rabuś Placido z Santany". Santana to nazwa formacji w której odnaleziono szczątki, Placido odnosi się do Placido Cidade Nuvensa, założyciela Muzeum w wiosce Santana do Cariri.

Żył w okresie wczesnej kredy (ok. 112-99 mln lat temu) na terenach Ameryki Południowej. Długość ciała ok. 1,3 m, wysokość ok. 50 cm, masa ok. 20 kg. Jego szczątki znaleziono w Brazylii.

Pozycja systematyczna[edytuj | edytuj kod]

Autor opisu santanaraptora (Kellner) uznał, że jest on celurozaurem i to prawdopodobnie maniraptorokształtnym. Natomiast Mickey Mortimer stwierdził, że santanaraptor nie należał do Maniraptoriformes. Wykluczył też jego przynależność do Tyrannosauroidea i uznał, że santanaraptor należy do grupy bazalnych celurozaurów lub maniraptorów tworzonej przez kompsognaty, Celura, Ornitolesta, Scypionyksa, Nedkolbertię, Nkwebazaura, Gazozaura, ornitomimozaury.

Materiał kopalny i budowa[edytuj | edytuj kod]

Dotychczas odnaleziono jedynie holotyp (MN 4802-V), czyli: trzy kręgi ogonowe, szewrony, kości kulszowe, udowe (mierzące 13 cm), kość piszczelową i strzałkową, kości stopy oraz odciśnięte miękkie części ciała - mięśnie i naskórek. Nie zachowały się żadne odciski piór ani łusek. Naskórek był bardzo cienki (~0.04 mm) i ukształtowany w nieregularne czworokąty oddzielone głębokimi żłobieniami. Na kościach wciąż są widoczne kanały po naczyniach krwionośnych i komórki kostne. Dostrzec też można (w powiększeniu) struktury, które mogą być mineralizacjami wypełniającymi naczynia włośniczkowe kości lub zastępującymi naczynia krwionośne.