Sardaukarzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sardaukarzy to fikcyjna armia z uniwersum Diuny - świata stworzonego przez Franka Herberta w serii powieści science-fiction. Po raz pierwszy pojawili się w powieści Diuna z 1965.

Byli to fanatyczni żołnierze znani z waleczności i okrucieństwa, służący rodowi Corrino i Cesarzowi Padyszachowi, który rządził Imperium. Werbowani byli z więziennej planety Salusa Secundus, której ciężkie warunki dawały mieszkańcom niezwykłą wytrzymałość, przez co bardzo dobrze nadawali się do roli bezwzględnych żołnierzy Cesarza.

- Skąd oni się biorą?

- Z więziennej planety?

- (...) mamy wierzyć, że sardaukarzy są po prostu rekrutami Imperatora, od młodych lat szkolonymi do perfekcji.

- (...) Jak można zyskać lojalność takich ludzi?

- Są na to wypróbowane sposoby: wygrywanie ich oczywistej świadomości, że są lepsi, mistycyzm tajnego przymierza, duch wspólnie dzielonej niedoli. To się da zrobić. To się dało zrobić na wielu planetach w wielu okresach.

Książę Leto I Atryda w rozmowie z synem Paulem[1]

Wartość bojowa jednego Sardaukara była porównywalna z dziesięcioma żołnierzami Landsraadu[potrzebny przypis]. W czasach gdy rozgrywa się akcja Diuny formacja ta okres szczytowej świetności ma już za sobą, wciąż jednak budzi postrach. Dopiero Fedajkini okazali się lepszymi od nich żołnierzami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Frank Herbert: Diuna. tłum. Marek Marszał.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]