Sardaukarzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sardaukarzy to fikcyjna armia z uniwersum Diuny - świata stworzonego przez Franka Herberta w serii powieści science-fiction. Po raz pierwszy pojawili się w powieści Diuna z 1965.

Byli to fanatyczni żołnierze znani z waleczności i okrucieństwa, służący rodowi Corrino i Cesarzowi Padyszachowi, który rządził Imperium. Werbowani byli z więziennej planety Salusa Secundus, której ciężkie warunki dawały mieszkańcom niezwykłą wytrzymałość, przez co bardzo dobrze nadawali się do roli bezwzględnych żołnierzy Cesarza.

- Skąd oni się biorą?

- Z więziennej planety?

- (...) mamy wierzyć, że sardaukarzy są po prostu rekrutami Imperatora, od młodych lat szkolonymi do perfekcji.

- (...) Jak można zyskać lojalność takich ludzi?

- Są na to wypróbowane sposoby: wygrywanie ich oczywistej świadomości, że są lepsi, mistycyzm tajnego przymierza, duch wspólnie dzielonej niedoli. To się da zrobić. To się dało zrobić na wielu planetach w wielu okresach.

Książę Leto I Atryda w rozmowie z synem Paulem[1]

Wartość bojowa jednego Sardaukara była porównywalna z dziesięcioma żołnierzami Landsraadu[potrzebny przypis]. W czasach gdy rozgrywa się akcja Diuny formacja ta okres szczytowej świetności ma już za sobą, wciąż jednak budzi postrach. Dopiero Fedajkini okazali się lepszymi od nich żołnierzami.

Przypisy

  1. Frank Herbert: Diuna. tłum. Marek Marszał.

Linki zewnętrzne[edytuj]