Sardela australijska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sardela australijska
Engraulis australis[1]
(White, 1790)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

śledziokształtne

Rodzina

sardelowate

Rodzaj

Engraulis

Gatunek

sardela australijska

Synonimy
  • Atherina australis (White, 1790)
  • Engraulis antarcticus Castelnau, 1872
  • Engraulis australis antipodum Günther, 1868
  • Engraulis australis australis White, 1790
  • Engraulis australis fraseri Blackburn, 1950
  • Engraulis encrasicholus antipodum (Günther, 1868)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Sardela australijska[3] (Engraulis australis) – gatunek morskiej ryby z rodziny sardelowatych (Engraulidae)[3].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Południowo-zachodni Ocean Spokojny i południowo-wschodni Ocean Indyjski, tj: wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii od wyspy Curtis w Queensland do Tasmanii, poprzez wybrzeże południowe kontynentu, z wyjątkiem Wielkiej Zatoki Australijskiej, po Zatokę Rekina po zachodniej stronie, także wokół wysp Lord Howe, Norfolk i nowozelandzkich Wyspy Północnej i południowo-zachodniej Wyspy Południowej[4].

Na znacznym obszarze swojego zasięgu jest jedyną z sardelowatych. Na północnych krańcach może współwystępować z gatunkami rodzajów Encrasicholina i Stolephorus[4].

Środowisko i tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Pojawia się głównie w strefie nerytycznej, w zatokach i ujściach rzek, także tych słabo zasolonych i słonawych. Na zimę dojrzałe osobniki wypływają w otwarte wody, tworząc tam zwarte ławice dużych rozmiarów i przyciągając większe ryby i ptaki drapieżne, także delfiny[3][4]. Przede wszystkim wiosną i latem wracają do zatok i ujść rzek, gdzie odbywają tarło. Młode pozostają w strefie przybrzeżnej przez ok. 2-3 lata[3]. Jaja mają kształt elipsoidalny[4]. Sardela ta żywi się planktonem, zarówno roślinnym, jak i zwierzęcym[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Długość maksymalna – 15 cm, średnia 8–12 cm[3][4]. Płetwa grzbietowa składająca się z 13–18 (13–16[3]) promieni miękkich, płetwa odbytowa z 17–19 (16–19[3]). Kręgosłup tworzy 40–48 kręgów[4]. Ciało pokryte stosunkowo dużymi łuskami, po 35–40 wzdłuż boku. Pyszczek o tępym zakończeniu, z dużym otworem jamy gębowej i szczęką górną dłuższą od dolnej[3].

Znaczenie gospodarcze[edytuj | edytuj kod]

W przemyśle spożywczym – do produkcji przetworów rybnych, m.in. past[3][4]. Wykorzystywana także do wyboru mączki rybnej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Engraulis australis, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Engraulis australis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  3. a b c d e f g h i j k Stanisław Rutkowicz: Encyklopedia ryb morskich. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Morskie, 1982, s. 192.
  4. a b c d e f g Engraulis australis (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 4 grudnia 2017]