Przejdź do zawartości

Sasbachwalden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sasbachwalden
gmina
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Badenia-Wirtembergia

Rejencja

Fryburg

Powiat

Ortenau

Związek regionalny

Südlicher Oberrhein

Wspólnota

Wspólnota administracyjna Achern

Kod statystyczny

08 3 17 118

Powierzchnia

18,13 km²

Wysokość

257 m n.p.m.

Populacja (31 grudnia 2010)
• liczba ludności


2 439

• gęstość

135 os./km²

Numer kierunkowy

07841

Kod pocztowy

77887

Tablice rejestracyjne

OG, BH, KEL, LR, WOL

Adres urzędu:
Kirchweg 6
77887 Sasbachwalden
Położenie na mapie powiatu
Położenie na mapie
48°37′N 8°08′E/48,616667 8,133333
Strona internetowa

Sasbachwalden – miejscowość i gmina uzdrowiskowa w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Südlicher Oberrhein, w powiecie Ortenau, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Achern. Leży na zachodnich obrzeżach Schwarzwaldu, ok. 20 km na północny wschód od Offenburga.

Struktura powierzchni[edytuj | edytuj kod]

Sasbachwalden, położone jest u stóp, po zachodniej stronie Hornisgrinde w północnej części Schwarzwaldu, i rozciąga się na wysokości od 172 do 1164 m n.p.m., pomiędzy Baden-Baden (25 km) a Offenburgiem (30 km). Większość, ponad 70% powierzchni gminy stanowią użytki leśne. Dzięki zachodniemu położeniu miejscowości (na słonecznym stoku Hornisgrinde), z wielu miejsc i szlaków wędrownych rozciąga się wspaniały pejzaż na winnice, dolinę Renu, Alzację i oddalony o około 30 km Strasburg i góry Wogezy.

Sąsiednie gminy[edytuj | edytuj kod]

Gmina Sasbachwalden graniczy od północnej strony z miejscowością Lauf, od wschodu z Forbach, miejscowością należącą do powiatu Rastatt, od południa z Seebach i Kappelrodeck, a od zachodniej strony z miastem Achern i gminą Sasbach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze, oficjalne wzmianki sięgają roku 1347, jednak w tym czasie nie można jeszcze uznać Sasbachwalden jako zorganizowanej, zamkniętej miejscowości; jedynie jako związek wieku małych wiosek i pojedynczych zabudowań mieszkalnych. W roku 1817 zostały nadane Sasbachwalden prawa komunalne. Miejscowość należała przez długi czas do powiatu Bühl. Od 1973 roku Sasbachwalden zmieniło swoją przynależność do powiatu Ortenau. W maju 1983 roku doszło w gminie do nieszczęśliwego, autobusowego wypadku, w którym zginęło sześciu żołnierzy należących do brytyjskiego Royal Air Force, a 30 kolejnych zostało rannych.

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Administracyjnie gmina przynależy do oddalonego do wspólnoty administracyjnej Achern.

Gmina przynależy do Sądu Okręgowego w Achern.

Rada gminna[edytuj | edytuj kod]

Wyniki wyborów komunalnych z 13 czerwca 2004 roku:

1. FWG (Wolne Zrzeszenie Wspólnoty) 52,3% (+7,6%) - 6 miejsc (+1) 2. CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna) 47,7% (-7,6%) - 6 miejsc (-1)

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie:

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Głównym źródłem dochodów gminy jest turystyka, uprawa winorośli i drzew owocowych, produkcja słynnej schwarzwaldzkiej wiśniówki oraz ręczna obróbka drzewna. Rokrocznie wybierana jest królowa Wina Badeńskiego.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przez Sasbachwalden prowadzi lokalna droga L86, która łączy Achern poprzez Sasbachwalden ze słynną, najwyżej położoną niemiecką drogą krajową B500 - Schwarzwaldhochstrasse.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Sasbachwalden słynie z typowych dla tego rejonu zabudowań i domów mieszkalnych, tzw. domów z muru pruskiego. W każdym oknie zwisają przepiękne czerwono-różowe pelargonie tworząc bajkowy obraz, znany z książek z obrazkami. Na wieku turystów czeka bardzo duża i zróżnicowana baza noclegowa. Większość to kwatery prywatne, pensjonaty i małe prywatne hotele. Główną atrakcją jest turystyka piesza. Dla miłośników wędrówek czeka ok. 600 km dobrze oznakowanych szlaków wędrownych. Wiodą one przez mroczne góry, tajemnicze lasy i aromatyczne, wielobarwne winorośla. Podczas wielu wędrówek można podziwiać najpiękniejsze krajobrazy, wschody i zachody słońca. Sasbachwalden to miejscowość, która została już wielokrotnie odznaczona i uznana za najpiękniejszą wioskę niemiecką. Zimą dla amatorów sportów zimowych czekają oddalone o ok. 10 km liczne wyciągi narciarskie z dobrze przygotowanymi zjazdami. Bardzo dobrze zorganizowane i utrzymane są szlaki dla biegu płaskiego.

Uprawa winorośli[edytuj | edytuj kod]

Uprawa winorośli to drugie po turystyce ważne źródło dochodów dla gminy. W Sasbachwalden są trzy przetwórnie wina: Alde Gott, Vierthaler i Klostergut Schelzberg.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W samym centrum Sasbachwalden znajduje się przedszkole i szkoła podstawowa. Gimnazjum i wyższe szkoły są w oddalonym o 7 km Achern i Sasbach.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]