Sasha Son

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sasha Song
Ilustracja
Sasha Song (2009)
Imię i nazwisko Dimitrijus Šavrovas
Pseudonim Sasha Son, Sasha Song
Data i miejsce urodzenia 18 września 1983
Wilno, Litwa
Gatunki pop
Zawód piosenkarz
Aktywność od 1993

Sasha Son, znany też jako Sasha Song, właściwie Dimitrijus Šavrovas (ur. 18 września 1983 w Wilnie) – litewski piosenkarz.

Życiorys[edytuj]

Kariera[edytuj]

Dimitrijus Šavrovas śpiewa profesjonalnie od dziesiątego roku życia. W 2007 roku, jako członek zespołu U-Soul brał udział w litewskich eliminacjach eurowizyjnych. 17 lutego wystąpili w pierwszym półfinale, w którym zaprezentowali utwór „At Your Door” i zajęli z nim 7. miejsce, przez co nie awansowali do finału.

W 2008 roku Sasha Son wystąpił solowo w eliminacjach eurowizyjnych, do których zgłosił się z piosenką „Miss Kiss”. W finale selekcji zajął ostatecznie trzecie miejsce. Rok później ponownie wystartował w eliminacjach, tym razem z utworem „Pasiklydes žmogus”. 14 lutego wystąpił w finale selekcji i zajął pierwsze miejsce ze 120 punktami od telewidzów, dzięki czemu wygrał, zostając tym samym reprezentantem Litwy w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Moskwie. 14 maja wystąpił w drugim półfinale konkursu i z dziewiątego miejsca awansował do finału. Zajął w nim 23. miejsce z 23 punktami na koncie.

W 2010 roku zaczął występować jako Sasha Song. W tym samym roku piosenkarz ponownie wystartował w litewskich eliminacjach eurowizyjnych, tym razem z piosenką „Say Yes to Life”, którą wykonał w duecie z Norą. Para zajęła 5. miejsce w koncercie finałowym selekcji. W 2011 roku zaśpiewał dwa utwory w krajowych eliminacjach: „Best Friends” (w duecie z Donny’m Montellem) oraz „The Slogan of Our Nation”. Z żadną z nich nie dotarł do czołowej piątki finałowej. W grudniu 2013 roku brał udział w krajowych eliminacjach eurowizyjnych, ale nie zakwalifikował się do półfinałów.

Dyskografia[edytuj]

Albumy studyjne[edytuj]

  • XX (2016)