Satellaview

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Satellaview
Satellaview with Super Famicom.jpg
Satellaview wpięte w konsolę Super Nintendo Entertainment System
Typ akcesoria
Producent Nintendo
Generacja czwarta
Premiera JPN 23 kwietnia 1995

Satellaview (jap. サテラビュー Saterabyū?)modem satelitarny stworzony dla konsoli Super Nintendo Entertainment System, wydany na wyłączność w Japonii w 1995 roku[1]. Został stworzony przez firmę Nintendo w celu odbioru sygnału z radia satelitarnego St. GIGA należącego do WOWOW. Dostępny dla zamówień przedpremierowych, które rozpoczęły się 13 lutego 1995, Satellaview wycenione było na 14,000¥[1] oraz 18,000¥[2][3] (około 401 zł i 516 zł). W skład zestawu wchodził m.in. kartridż BS-X i 8M Pakiet Pamięci (Memory Pak).

Firma St.GIGA była odpowiedzialna za zarządzanie serwerem plików, utrzymanie i wykonanie dubbing'u w grach "SoundLink". Transmisja danych dostarczanych przez firmę Nintendo otrzymała stały przedział czasowy, nazywany godziną Super Famicom (Super Famicom Hour スーパーファミコンアワー), podczas której zakodowane sygnały były przesyłane strumieniowo przez fale radiowe "BS digital hi-vision TV" (BSデジタルハイビジョンテレビ), a następnie dekodowane przez BS Tuner (dekoder satelitarny) i przesyłane do Satellaview. Słuchacze St. GIGA byli już wyposażeni w BS Tuner'y nim owa firma zawarła kontrakt z Nintendo. Właściciele Satellaview, którzy nie posiadali BS Tuner'a, musieli kupić go osobno od St. GIGA w cenie 33,000¥ (około 946 zł)[4], a także zarejestrować się w comiesięcznych wspólnych opłatach Nintendo i St.GIGA.[5] Alternatywnie, użytkownicy mogli wynająć BS Tuner od St. GIGA na okres 6 miesięcy w cenie 5,400¥[4] (około 154 zł). Nawet przy tak wysokiej cenie, St. GIGA odnotowało liczbę subskrypcji sięgającą 116,378 gospodarstw w Marcu 1997, która spadła do około 46,000 użytkowników w Czerwcu 2001 roku, rok po zakończeniu transmisji dla Satellaview.[6]

Nazwa[edytuj]

Nazwa Satellaview to kontaminacja słów "Satellite" (satelita) i "view" (widok). "BS" oznacza "Broadcast Satellite", wspólną nazwę jednych z bezpośrednich satelitów nadawczych w Japonii.[7]

Ponieważ Satellaview wydane było tylko w Japonii, pojawiły się pewne zamieszania wśród anglojęzycznych entuzjastów, którzy błędnie rozszerzyli prefiks "BS". W rezultacie wiele błędnych tłumaczeń jest używanych i często rozpowszechnianych przez angielskojęzycznych graczy, najczęściej "Bandai Satellaview"[8] lub "Broadcast Satellaview". Innym częstym błędem, który można znaleźć w anglojęzycznych witrynach fanów, jest zastosowanie prefiksu "BS" do wszystkich tytułów Satellaview. Chociaż prawdą jest, że niektóre tytuły Satellaview wykorzystują prefiks "BS", większość z nich nie.[9] Najbardziej standardową metodą oznaczania gier Satellaview było użycie trzech formatów do trzech różnych celów:

 • Prefiks "BS" został użyty tylko w grach SoundLink (np. BS Zelda no Densetsu). Wszystkie tytuły "BS-" to gry SoundLink, ale nie wszystkie gry SoundLink posiadają prefiks "BS".
 • Prefiks "BS version" (wersja BS) (「BS版」"BS-ban") został użyty wyłącznie w przypadku wydań które nie posiadały wokalizacji tzw. gry non-SoundLink (np. Dezaemon Wersja BS (デザエモンBS版 "Dezaemon BS-ban")). Chociaż wszystkie gry z sufiksem "wersja BS" są oryginałami Satellaview, nie wszystkie oryginalne gry z tej platformy posiadają prefiks "wersja BS".
 • Oryginalne tytuły zostały użyte do portów gier Satellaview i ich konwersji (np. Zelda no Densetsu Kamigami no Triforce).
 • Czwarta odmiana tytułów używająca prefiksu "Satella-" (「サテラ」) jest powszechna w grach Satellaview, takich jak SatellaWalker (サテラウォーカー). Te gry są oryginalnymi materiałami Satellaview, które często przybierają formę gier Quiz z motywem Satellaview lub odnoszących się do świata BS-X: Historia miasta, którego nazwa została skradziona (BS-X それは名前を盗まれた街の物語).

Ponieważ system Broadcast Satellite (BS) był używany w Japonii przed premierą Satellaview; Termin "BS" może odnosić się do programowania przed wydaniem tego akcesorium.

Sprzęt[edytuj]

Diagram pokazujący, jak Satellaview współdziała z urządzeniami odbiorczymi i dekodującymi St. GIGA oraz telewizorem, dostarczając dane gry do gracza.

Podstawowy zestaw Satellaview obejmuje:

 • Adapter Satellaview (SHVC-029), podłączany do spodu konsoli Super Famicom; do (wcześniej nieużywanego) portu rozszerzeń.
 • Wspornik w kształcie litery L (SHVC-033), zasilana Super Famicom poprzez Satellaview.
 • AV Selector (SHVC-030), przetwornik audiowizualny.
 • Kartridż, BS-X: Historia miasta, którego nazwa została skradziona (BS-X: それは名前を盗まれた街の物語) (SHVC-028) Podłączany do gniazda na kartridże na górnej części konsoli Super Famicom, aby dostarczyć system menu do pobierania transmisji i gier.
 • 8M Pakiet Pamięci (Memory Pak) (SHVC-031), podłączony do kartridża BS-X umożliwiający zapisywanie postępu w grze i innych danych. Pakiety te były wielokrotnego zapisu i mogą być używane w połączeniu z kilkoma innymi kompatybilnymi kartridżami. Podstawowy zestaw Satellaview zawierał wiele pustych etykiet do wielokrotnego zapisu, które mogły być przyczepione do 8M Pakietu Pamięci, aby gracze mogli odpowiednio oznaczać co jest zapisane na danym Pakiecie.

Zestaw deluxe zawierał wszystkie powyższe jednostki, także 8M Pakiet Pamięci. Jednostka bazowa Satellaview zawiera około 512 KB pamięci; jednak Pakiet Pamięci deluxe był wymagany do większych gier i umożliwił graczowi zapisywanie wielu gier. Pakiety Pamięci były również sprzedawane oddzielnie, a dziś nośniki te są podstawowym źródłem wyszukiwania danych dla członków subkultury kolekcjonerów i entuzjastów, którzy przywracają te gry poprzez emulację.

Przypisy

 1. a b McClure, Steve: Japan's St. Giga to broadcast Nintendo Games. Billboard. Vol. 106. Nr 30. s. 78., 23 lipca 1994.
 2. サテラビューセット! お待たせしました店頭販売開始Shūkan Famitsū. 10–17 Listopad 1995.
 3. サテラビュー購入申し込みページNintendo.co.jp (dostęp przez Internet Archive). Czerwiec 5, 1997.
 4. a b "セント・ギガ ギャラリー ● デコーダー". Odebrane 20 Lutego 2009.
 5. Broadcast Satellaview - X. BlameTheControlpad.com. Odebrane 20 Lutego 2009.
 6. "セント・ギガの歴史]". Odebrane 20 Lutego 2009
 7. "Satellaview Heaven -サテラビューヘブン-: サテラビュー用語集". Bsx.seesaa.net. 2007-10-12. Odebrano 2014-06-13
 8. "bs". Odebrane 11 Lutego 2015
 9. Kameb. スーパーファミコンアワー番組表. The Satellaview History Museum. 12 Lutego 2008