Saugeais

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
République libre du Saugeais
Wolna Republika Saugeais
Flaga Saugeais
Herb Saugeais
Flaga Saugeais Herb Saugeais
Język urzędowy francuski
Ustrój polityczny republika
Typ państwa republika
Głowa państwa Prezydent Georgette Bertin-Pourchet
Powierzchnia
 • całkowita

128 km²
Liczba ludności
 • całkowita 

~6.000
Jednostka monetarna euro
Data powstania 1947
Mapa Saugeais

Saugeais lub Sauget (fr. [soˈʒɛ]) – samozwańcza mikronacja we Francji, na pograniczu ze Szwajcarią, która składa się z sześciu gmin departamentu Doubs (Franche-Comté) o łącznej powierzchni 128 km kw., której "niepodległość" została proklamowana w miejscowej restauracji w 1947[1]. Oficjalna nazwa brzmi Wolna Republika Saugeais (fr. République libre du Saugeais).

Stolicą republiki jest Montbenoît. Liczba ludności to ok. 6 tysięcy ludzi. Wśród produktów wytwarzanych na terenie Saugeais promowane są szczególnie lokalne specjalności, takie jak mięso wędzone i solone oraz produkty mleczne.

Na terenie Saugeais działają władze francuskie oraz nieuznawane przez nie, ani żadne inne państwo, „władze” Republiki Saugeais. Nie dochodzi między nimi do konfliktów.

Saugeais ma własny hymn (z 1910 roku), napisany w języku „Sauget” (lokalna gwara pochodzenia sabaudzkiego); konstytucję, herb, flagę, emituje własne banknoty oraz znaczki pocztowe. Prezydent Republiki sprawuje rządy za pośrednictwem Sekretarza Generalnego. Kontrola celna na granicach "realizowana" jest przez 2 celników. Na zewnątrz Republikę reprezentuje 12 ambasadorów i 450 honorowych obywateli we Francji i Europie[2].

Wprowadzony w 1972 herb republiki jest trójpolowy i przedstawia: w polu prawym srebrną jodłę na srebrnej górze w niebieskim polu, w polu lewym zielonym srebrną falę, w polu górnym złoty pastorał oraz srebrny stylizowany otwarty hełm na czerwonym tle. Obrzeża tarczy są złote. Pastorał symbolizuje potęgę kościoła, hełm - dawnych władców Joux, srebrna jodła na górze - rozległe lasy jodłowe Jury, niebieskie pole - niebo, srebrna fala - przepływającą przez zieloną dolinę rzekę Doubs[3].

Pejzaż Saugeais.

Prezydenci Republiki Saugeais[edytuj | edytuj kod]

Lokalizacja Saugeais.
  1. Georges Pourchet (1947-1968)
  2. Gabrielle Pourchet (1968-2005)
  3. Jean-Marie Nicod (2005-2006; tymczasowo)
  4. Georgette Bertin-Pourchet (od stycznia 2006)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]