Savo (wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Savo
Ilustracja
Wyspa Savo na zdjęciu satelitarnym
Państwo  Wyspy Salomona
Położenie Wyspy Salomona
Wysokość 485 m n.p.m.
Położenie na mapie Wysp Salomona
Mapa lokalizacyjna Wysp Salomona
Savo
Savo
Ziemia9°08′00″S 159°49′00″E/-9,133333 159,816667
Położenie wyspy

Wyspa Savo – wulkaniczna wyspa na Wyspach Salomona na południowym Pacyfiku. Jest położona na północ od zachodniego krańca Guadalcanal. Politycznie wyspa Savo należy do Prowincji Centralnej. Rdzenni mieszkańcy wyspy Savo mówią językiem savosavo.

Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce pomiędzy latami 1835 a 1850. Jedna z erupcji była na tyle silna, że wytępiła wszystkie istoty żywe z terenu wyspy. Poprzednia erupcja zdarzyła się w 1568 roku. Według World Organization of Volcanic Observatories, wyspa Savo jest aktywna co 100-300 lat[1].

Odkrycie i eksploracja[edytuj | edytuj kod]

Odkrycie wyspy Savo datuje się na kwiecień 1568 roku. Odkryła ją ekspedycja hiszpańskiego podróżnika Álvaro de Mendaña de Neyra. Dokładniej, wyspa została odkryta podczas lokalnej eksploracji, prowadzonej za pomocą małej łódki, którą dowodził Maestre de Campo Pedro de Ortega Valencia mający Hernána Gallego jako pilota. Nazwali oni wulkaniczną wysepkę Sesarga. Jako że dowódca wyprawy, Mendaña, oraz jego kosmograf Pedro Sarmiento de Gamboa byli z Galicji, prawdopodobnie postanowili nadać jej nazwę po wyspie o tej samej nazwie z ich regionu[2][3].

Wyspa Savo podczas II wojny światowej[edytuj | edytuj kod]

Z powodu jej bliskości do Guadalcanalu oraz zażartej natury walk na Wyspach Salomona, wyspa Savo figurowała w wielu zmaganiach podczas kampanii na Wyspach Salomona.

Lista drugowojennych bitew morskich mających miejsce w pobliżu wyspy Savo:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Volcanoes of the Solomon Islands. [dostęp 24 października 2012].
  2. Sharp, Andrew The discovery of the Pacific Islands Oxford, 1960, s.44,45.
  3. Brand, Donald D. The Pacific Basin: A History of its Geographical Explorations The American Geographical Society, New York, 1967, s.133.