Sawa (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sawa
Ilustracja
Kontynent Europa
Państwo  Słowenia
 Chorwacja
 Bośnia i Hercegowina
 Serbia
Rzeka
Długość 940 km
Powierzchnia zlewni 95 719 km²
Średni przepływ 1722 m³/s u ujścia
Źródło
Miejsce  Słowenia
Wysokość 1222 m n.p.m.
Współrzędne 46°20′39,2″N 14°09′19,5″E/46,344231 14,155411
Ujście
Recypient Dunaj
Miejsce w Belgradzie
Wysokość 73 m n.p.m.
Współrzędne 44°49′54,0″N 20°26′59,0″E/44,831667 20,449722
Położenie na mapie Europy
Mapa konturowa Europy, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Jedno ze źródeł Sawy w Słowenii
Sawa koło Kranj w Słowenii
Ujście Sawy do Dunaju w Belgradzie

Sawa[1] (słoweń., serb.-chorw. Sava, niem. Save, węg. Száva, łac. Savus) – rzeka na granicy Europy Zachodniej (Kotliny Panońskiej) i Europy Południowej (Półwyspu Bałkańskiego). Największy prawy dopływ Dunaju. Długość – 940 km, powierzchnia zlewni – 95 719 km², średni przepływ – 255 m³/s w Zagrzebiu, 1722 m³/s u ujścia w Belgradzie.

Źródła Sawy znajdują się w Alpach Julijskich, nieopodal zbiegu granic Austrii, Słowenii i Włoch. Płynie w ogólnym kierunku południowo-wschodnim. Przepływa między innymi przez stolicę Słowenii Lublanę i przez stolicę Chorwacji Zagrzeb. W przybliżeniu od okolic Zagrzebia nabiera charakteru rzeki nizinnej – z powolnym nurtem, szeroką doliną i licznymi meandrami. W dolnym biegu dolina Sawy jest miejscami zabagniona. Uchodzi do Dunaju w stolicy Serbii Belgradzie, gdzie oddziela od centrum miasta dzielnicę Zemun, niegdyś odrębne miasto.

Sawa płynie przez terytoria Słowenii, Chorwacji i Serbii, a w środkowym biegu stanowi północną granicę Bośni i Hercegowiny. Do 1918 Sawa stanowiła granicę pomiędzy Austro-Węgrami a Serbią. Bieg Kupy, Sawy i Dunaju jest uważany za północną granicę Półwyspu Bałkańskiego.

Sawa jest trzecim co do długości (po Cisie i Prucie), a najdłuższym z prawobrzeżnych dopływów Dunaju. Jest najbogatszym w wodę dopływem Dunaju. Na całej swej długości Sawa zbiera liczne i obfite dopływy – prawe głównie z Gór Dynarskich, lewe głównie z panońskich gór wyspowych w Slawonii. Dorzecze Sawy wykazuje znaczną asymetrię – jego prawobrzeżna część jest dużo większa, również pięć najdłuższych dopływów Sawy – Kupa, Una, Vrbas, Bosna i Drina to dopływy prawostronne.

Sawa jest żeglowna od ujścia Kupy w mieście Sisak.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]