Sayeeda Warsi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sayeeda Warsi
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

28 marca 1971
Dewsbury

Współprzewodnicząca Partii Konserwatywnej
Okres

od 12 maja 2010
do 4 września 2012

Poprzednik

Eric Pickles

Następca

Grant Shapps

Strona internetowa

Sayeeda Hussain Warsi, baronessa Warsi (ur. 28 marca 1971 w Dewsbury) – brytyjska prawniczka i polityk pakistańskiego pochodzenia, dożywotnia członkini Izby Lordów, działaczka Partii Konserwatywnej. Od 12 maja 2010 do 4 września 2012 minister bez teki w gabinecie Davida Camerona, następnie od 4 września 2012 do 5 sierpnia 2014 minister stanu ds. religii i społeczności oraz starsza minister stanu w resorcie spraw zagranicznych. Jest pierwszą w historii muzułmanką, która weszła w skład brytyjskiego gabinetu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzenie i młodość[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny wywodzącej się z Pendżabu, jest przedstawicielką jej pierwszego pokolenia urodzonego już w Wielkiej Brytanii. Jej ojciec zaczynał swoją karierę w nowej ojczyźnie jako robotnik w tartaku, ale z czasem doszedł do pozycji właściciela dużej firmy wytwarzającej łóżka. Ukończyła prawo na University of Leeds, a następnie odbyła aplikację w York College of Law, w trakcie której odbywała praktyki w Crown Prosecution Service oraz służbach imigracyjnych. Następnie podjęła pracę w kancelarii należącej do byłego konserwatywnego posła Johna Whitfielda. Przez pewien czas przebywała w Pakistanie, gdzie pracowała jako prawnik zarówno dla rządu, jak i organizacji pozarządowych.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W opozycji[edytuj | edytuj kod]

W 2005 jako pierwsza muzułmanka w dziejach Partii Konserwatywnej została oficjalną kandydatką partii do Izby Gmin, jednak uległa w wyborach kandydatowi Partii Pracy, również będącemu zresztą muzułmaninem o pakistańskich korzeniach. Pomimo porażki awansowała w partyjnych szeregach, zostając specjalnym doradcą szefa partii Michaela Howarda ds. stosunków społecznych. Gdy liderem konserwatystów został David Cameron, mianował ją wiceprzewodniczącą partii (należy jednak pamiętać, że brytyjskimi partiami kierują ich liderzy, a praca przewodniczących bardziej przypomina sekretarzy generalnych w kontynentalnej Europie).

W 2007 została kreowana parem dożywotnim jako baronessa Warsi of Dewsbury. Była wówczas najmłodszym członkiem izby wyższej parlamentu[1]. Równocześnie weszła do gabinetu cieni[2], gdzie została ministrem ds. jedności i aktywności społecznej. W tym samym roku wraz z lordem Ahmedem (pierwszym muzułmaninem w historii Izby Lordów, który zasiadł tam dziewięć lat przed nią) udała się do Sudanu, aby negocjować zwolnienie brytyjskiej nauczycielki, która została skazana na więzienie za obrazę islamu, polegającą na tym, iż pozwoliła swoim uczniom nazwać pluszowego misia Mahomet. Nauczycielka została przedterminowo zwolniona[3].

W rządzie[edytuj | edytuj kod]

Po wyborach w 2010 roku objęła współprzewodnictwo Partii Konserwatywnej, które po raz pierwszy zostało podzielone między dwie osoby (drugą był lord Feldman). 12 maja 2010 premier David Cameron mianował ją ministrem bez teki. 4 września 2012, kiedy to Cameron dokonał rekonstrukcji swojego rządu, straciła stanowiska na rzecz Granta Shappsa. Otrzymała za to nowe funkcje wiceministra spraw zagranicznych oraz ministra stanu (w randze wiceministra samorządów i społeczności lokalnych) ds. religii i społeczności. Choć formalnie przestała być członkinią Gabinetu, decyzją premiera otrzymała przywilej stałego uczestnictwa w jego posiedzeniach[4].

Na początku sierpnia 2014 zrezygnowała ze wszystkich stanowisk rządowych ze względu na swój sprzeciw wobec stanowiska Wielkiej Brytanii wobec ostatniej eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego, a konkretnie daleko idącego poparcia dla ofensywy Izraela w Strefie Gazy. Postanowiła jednocześnie opublikować swój list do premiera Camerona, w którym formalnie podaje się do dymisji. Napisała tam m.in., iż „postawa i język [brytyjskiego rządu] w czasie obecnego kryzysu w Gazie są moralnie nie do obrony, nie służą interesowi narodowemu Wielkiej Brytanii i będą miały długoterminowy, niekorzystny wpływ na naszą reputację międzynarodową oraz w kraju”[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lords Members and principal office holders, parliament.uk [dostęp 2010-05-13]
  2. Profile: Sayeeda Warsi, BBC News, 2007-07-02 [dostęp 2010-05-13]
  3. Teacher speaks of Sudan 'ordeal', BBC News, 2007-12-04 [dostęp 2010-05-13]
  4. Cabinet reshuffle: Lansley replaced by Hunt in health job. BBC News, 2012-09-04. [dostęp 2012-09-05]. (ang.).
  5. Sayeeda Warsi: Lady Warsi resignation letter – in full. theguardian.com, 2014-08-05. [dostęp 2014-08-09]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]