Sbierbank Rossii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sbierbank Rossii
ПАО Сбербанк России
Logo
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Siedziba

Moskwa

Data założenia

1841[1]

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

German Gref

Udziałowcy

Centralny Bank Federacji Rosyjskiej

Zatrudnienie

252 398

Dane finansowe
Przychody

810 mld RUB (2018)[2]

brak współrzędnych
Strona internetowa

Sbierbank Rossii (ros. Сбербанк России) – jest największym bankiem w Rosji[3] i Europie Wschodniej. Należy w ponad 50% do Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej[4].

Siedziba spółki znajduje się w Moskwie, a historia przedsiębiorstwa sięga jeszcze reformy finansowej Imperium Rosyjskiego przeprowadzonej przez Georga von Cancrina w 1841 roku.

W 2006 roku Sbierbank nabył jeden z największych banków Kazachstanu (Texakabank)[5], w 2007 roku – NRB Ukraina[6] (ukr. НРБ-Україна), zaś w 2009 roku – białoruski BPS-Bank[7] (biał. БПС-Банк), stając się jednym z największych graczy na każdym z tych rynków.

We wrześniu 2011 roku bank w ramach swojej ekspansji na rynki zagraniczne zakupił sto procent akcji austriackiego banku Volksbank International AG wchodząc w ten sposób także na rynki Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Serbii.

W czerwcu 2012 roku odkupił 99,8% akcji tureckiego banku Denizbank od belgijsko–francuskiej spółki Dexia.

Prezesem zarządu od 2007 r. jest German Gref.

Od 1 sierpnia 2014 roku Sbierbank razem z czterema innymi państwowymi bankami w Rosji objęty jest sankcjami UE, wprowadzonymi po rosyjskiej aneksji Krymu oraz okupacji Doniecka i Ługańska[8]. Analogiczne kroki prawne zostały podjęte również przez amerykański Departament Skarbu[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]