Sbierbank Rossii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sbierbank Rossii
Ilustracja
Państwo  Rosja
Siedziba Moskwa
Data założenia 1841
Forma prawna spółka publiczna
Prezes German Gref
Udziałowcy Centralny Bank Rosji
Zatrudnienie 252 398
Dane finansowe
Przychody 810 mld RUB (2018)[1]
brak współrzędnych

Sbierbank Rossii (ros. Сбербанк России, pol: „Kasa Oszczędności Rosji”) – jest największym bankiem w Rosji[2] i Europie Wschodniej. Należy w ponad 50% do Centralnego Banku Rosji[3]. Siedziba firmy znajduje się w Moskwie, a historia przedsiębiorstwa sięga jeszcze reformy finansowej Imperium Rosyjskiego przeprowadzonej przez Georga von Cancrina w 1841 roku.

W 2006 roku Sbierbank nabył jeden z największych banków Kazachstanu (Texakabank)[4], w 2007 roku – NRB Ukraina[5] (ukr. НРБ-Україна), zaś w 2009 roku – białoruski BPS-Bank[6] (biał. БПС-Банк), stając się jednym z największych graczy na każdym z tych rynków.

We wrześniu 2011 roku bank w ramach swojej ekspansji na rynki zagraniczne zakupił sto procent akcji austriackiego banku Volksbank International AG wchodząc w ten sposób także na rynki Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Serbii.

W czerwcu 2012 roku odkupił 99,8% akcji tureckiego banku Denizbank od belgijsko–francuskiej spółki Dexia.

Prezesem zarządu od 2007 jest German Gref. Członkiem zarządu banku jest także Alessandro Profumo[7].

Od 1 sierpnia 2014 roku Sbierbank razem z czterema innymi państwowymi bankami w Rosji objęty jest sankcjami UE, wprowadzonymi po rosyjskiej aneksji Krymu oraz okupacji Doniecka i Ługańska[8]. Analogiczne kroki prawne zostały podjęte również przez amerykański Departament Skarbu[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]