Scapa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Scapa
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Region

Mainland (Orkady)

Właściciel

Allied Distillers

Założona

31.1.1885

Przez

John T. Townsend, MacFarlane

działalność zawieszona

1994-2004

Status

czynna

Źródło wody

Lingo Burn

Scapa – destylarnia szkockiej single malt whisky, mieszcząca się na wyspie Mainland, w archipelagu Orkadów, u wybrzeży cieśniny Scapa Flow, niedaleko miejscowości Kirkwall w Szkocji. Tylko o pół mili przegrywa o miano najbardziej na północ położonej szkockiej gorzelni, tytuł ten posiada położona niedaleko destylarnia Highland Park. Jednakże przejmie go wkrótce destylarnia Blackwood z Szetlandów, co uczyni Scapa trzecią w kolei licząc od północy[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Destylarnia założona została w 1885 przez Macfarlane i Townsenda, w latach '50 została nabyta przez Hiram Walker & Sons Ltd (obecnie część Allied Distillers) i przebudowana. W 1994 działalność została zawieszona a w 2004 groziło jej nawet definitywne zamknięcie. Podczas tego okresu najbardziej dostępną wersją była wersja Scapa 12 yo. Ostatecznie jednak zapadła decyzja o odbudowie i odnowieniu zakładu i w końcu, pierwszy po dziesięcioletniej przerwie, spirytusowy destylat popłynął w listopadzie 2004.[2] Ze względu na przerwę w produkcji zrezygnowano z wersji dwunastoletniej i przedstawiono nową, czternastoletnią Scapa.

Charakter[edytuj | edytuj kod]

Scapa to whisky o mocno miodowym aromacie, za to mniej torfowa od innych whisky ze szkockich wysp. Pomimo że strumień, z którego czerpana jest woda, płynie przez torfowiska, do destylarni transportowany jest systemem rurociągów by uniknąć dalszego kontaktu z torfem. Dodatkowo słód nie jest osuszany torfowym dymem.

Destylat Scapa jest jednym z podstawowych składników whisky mieszanej Ballantine's[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Account Suspended. [dostęp 2009-04-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-04)].
  2. Scapa Whisky | Scapa The Orcadian, www.scapamalt.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  3. Scapa - Alkohol - Whiskey - Whisky.org.pl, www.whisky.org.pl [dostęp 2017-11-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

strona destylerni Scapa[martwy link]