Scena myśli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Scena Myśli
scenamysli.eu
Ilustracja
Państwo

 Polska

Adres

Kraków

Wydawca

Stowarzyszenie Kultury Obywatelskiej Scena Myśli

Pierwszy numer

2007

Redaktor naczelny

Dawid Zmuda

Strona internetowa

www.scenamysli.euportal internetowy wydawany od 2007 roku. Linia programowa portalu zakłada promocję tematyki „małych ojczyzn” i edukacji regionalnej, promocję debiutów literackich, wspieranie inicjatyw kulturalnych oraz tworzenie przestrzeni dla integracji twórców kultury, nauki i życia publicznego. Portal skierowany jest zwłaszcza do liderów społeczności lokalnych, twórców i odbiorców kultur lokalnych, osób zaangażowanych w trzeci sektor oraz lokalne struktury samorządowe. Znajdują się pośród nich nauczyciele, studenci i młodzież, mały i średni biznes, ludzie nauki oraz wszyscy, którym bliska jest idea zaangażowania i propagowania wartości małych ojczyzn.

Miesięcznik ma swoje wydania językowe:

  • www.denkbuehne.eu – edycja niemiecka [1]
  • www.scenadumok.eu – edycja ukraińska [2]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomysł tworzenia i wydawania portalu zrodził się w połowie roku 2007. Grupa młodych osób, głównie studentów i absolwentów krakowskich uczelni, chcących działać na polu kulturalnym, społecznym i edukacyjnym, zdecydowała się wspólnie wydawać Scenę Myśli. Była to grupa nieformalna, której członkowie zgodzili się pracować wyłącznie w ramach wolontariatu. Efektem podjętych działań było ukazanie się dnia 29 listopada 2007 roku pierwszego numeru www.scenamysli.eu.

Pierwszy numer portalu został poświęcony tematyce domu. Od tego momentu portal ukazuje się systematycznie raz w miesiącu, a każdy numer poświęcony jest wybranemu tematowi.

Od listopada 2007 do marca 2009, ukazało się osiemnaście numerów tematycznych, a w nich około 300 artykułów, recenzji, esejów, reportaży i relacji. W latach 2007-2009 na współpracę z portalem zdecydowało się ponad stu autorów z Polski, Niemiec, Ukrainy, Litwy i Białorusi.

Portal realizował między innymi tematy dotyczące trzeciego sektora, literatury, kultury, współpracy z samorządem, problemów i wyzwań niepełnosprawności, czy współpracy między Polską a jej sąsiadami.

Redakcja[edytuj | edytuj kod]

W skład zespołu redakcyjnego wchodzą:

  • redaktor naczelny – Dawid Zmuda
  • zastępca redaktora naczelnego – Paweł Bysko
  • redaktor działu Kultura – Agata Popielarz-Front
  • redaktor działu Społeczności – Magdalena Jarosik
  • redaktor działu Edukacja – Małgorzata Czerni
  • sekretarz redakcji – Barbara Szczukin

Patronaty[edytuj | edytuj kod]

Portal internetowy www.scenamysli.eu obejmuje patronatem mediowym wiele wydarzeń o istotnym znaczeniu dla kultury, w tym wydarzenia teatralne, akademickie, międzynarodowe projekty społeczne, imprezy i premiery kulturalne.

Przede wszystkim patronował IX edycji Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim odbywającego się w maju 2008 roku.

Portal objął patronatem VII Letnią Szkołę Wyszehradzką, która odbywała się w Krakowie w terminie 6-19 lipca 2008. Jest to przedsięwzięcie organizowane przez Stowarzyszenie Willa Decjusza, które jako jedno z największych niezależnych przedsięwzięć edukacyjnych w Europie Środkowej ma na celu zwiększenie możliwości współpracy młodych ludzi oraz umożliwienie im debaty nad najważniejszymi zagadnieniami kulturalnymi, społecznymi i ekonomicznymi.

Scena Myśli objęła patronatem również IV Krakowskie Dni Literatury, festiwal oraz program stypendiów dla pisarzy, tłumaczy i krytyków literackich z Polski, Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji oraz krajów niemieckojęzycznych, zorganizowany przez Stowarzyszenie Willa Decjusza w dniach 9-11 października 2008.

Portal www.scenamysli.eu jest patronem medialnym Nagrody im. Karla Dedeciusa przyznawanej przez Fundację Roberta Boscha.

Są to przykładowe i najważniejsze wydarzenia, jakie portal objął swoim patronatem. Portal patronował również między innymi konferencji naukowej na Akademii Pedagogicznej w Krakowie (czerwiec 2008), był patronem klubu dyskusyjnego na temat domu w Rzeszowie (kwiecień 2008). Portal wspólnie z Teatrem Stygmator promuje tomik poezji Grażyny Dobreńko „Nikifor Zwycięzca” (od października 2008). Portal był także patronem medialnym VIII Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego w Kolbuszowej (lipiec 2008). Współpraca będzie także kontynuowana przy kolejnych edycjach Pleneru.

Stowarzyszenie[edytuj | edytuj kod]

Przez ponad rok grupa redaktorsko-dziennikarska tworząca portal działała nieformalnie, jednak zamiar sformalizowania towarzyszył pracom redakcyjnym niemalże od początku jego istnienia. W tym czasie napisany został statut Stowarzyszenia, a także wyłonił się spośród członków redakcji Komitet założycielski. Efektem podjętych działań było zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym dnia 26 listopada 2008 roku Stowarzyszenia Kultury Obywatelskiej „Scena Myśli”, które za główny cel statutowy przyjęło współwydawanie portalu www.scenamysli.eu.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Na co dzień redakcja współpracuje m.in. z krakowskim Stowarzyszeniem Willa Decjusza, Teatrem Stygmator, wydawnictwem Homini i Nemrod, Barbarzyńca (czasopismo) czy portalem www.tryzub.pl.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]