Schapelle Corby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Schapelle Leigh Corby (ur. 10 lipca 1977) – Australijka skazana w Indonezji w 2005 r. za przemyt narkotyków na 20 lat więzienia. Po 9 latach została zwolniona warunkowo.

Corby odsiaduje w indonezyjskim więzieniu 20 lat, na które została skazana za przywóz 4,2 kg (9,3 lb) konopi indyjskich do Bali w Indonezji.

Została uznana winną i skazana na Bali w dniu 27 maja 2005 roku przez Denpasar Sąd Rejonowy. W postępowaniu odwoławczym jej zdanie i opinia na temat podrzucenia jej marihuany została ostatecznie potwierdzona przez Sąd Najwyższy Indonezji. Brak dalszych postępowań prawnych ze strony prawników Corby spowodowało uznanie ją za winną. Wymierzono jej karę pozbawienia wolności w wysokości 20 lat. Prokurator oczekiwał kary dożywotniego pozbawienia wolności. Schapelle Corby może zwrócić się do prezydenta Indonezji z prośbą o ułaskawienie, ale warunkiem koniecznym jest jej przyznanie się do winy.

Corby od początku aresztowania utrzymuje, że narkotyki zostały jej podrzucone do pokrowca na deskę surfingową. Utrzymuje, że w ogóle o nich nie wiedziała.

Podczas całego procesu nie odbyło się żadne dochodzenie, śledztwo, a przedstawienie wszystkich dowodów przemawiających na jej korzyść uznano za niemożliwe, (między innymi: przegląd zapisu kamer CCTV na lotnisku, porównanie wagi bagażu przed rozpoczęciem i po zakończeniu podroży, zdjęcie i analiza odcisków palców z paczki z marihuaną).

Na początku 2010 roku złożyła ona wniosek o ułaskawienie przez prezydenta, mówiąc, że cierpi na depresję, która mogłaby zagrozić jej życiu. Decyzja w sprawie ułaskawienia przez prezydenta Indonezji może potrwać miesiące.

Procesem Corby interesuje się cały świat, z Australią, Belgią i Norwegią na czele.

Jej procesy urastały do miana wydarzenia medialnego – więcej na nich było dziennikarzy, niż świadków i osób bezpośrednio związanych z procesem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wolna Shapelle Corby

http://www.schapellecorbynomoretomorrows.com/