Schematyzm Greckokatolickiej Eparchii Przemyskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schematyzm Greckokatolickiej Eparchii Przemyskiej
Częstotliwość

Rocznik

Państwo

 Węgry

Adres

Przemyśl

Wydawca

Biskupstwo przemyskie

Pierwszy numer

1828

Ostatni numer

1939

Schematyzm greckokatolickiej eparchii przemyskiej (z gr. schema – figura) – wydawane pomiędzy 1828 a 1939 spisy duchownych i instytucji greckokatolickiej eparchii przemyskiej.

W schematyzmach cerkiewnych podane są spisy osób duchownych (łac. paroch), z podstawowymi danymi: rok urodzenia (łac. natus), rok święceń kapłańskich (łac. ordinaris), rok rozpoczęcia posługi duchownego w danej parafii, a także nazwiska osób związanych z cerkwią. Podawane są wszystkie dekanaty z podporządkowanymi parafiami; a także (w późniejszych schematyzmach) stan majątku cerkiewnego. w nowszych spisach podawane są na początku wykazy eparchów i stan osobowy kapituły katedralnej. Zawarte są tam także informacje o historii i datach budowania cerkwi w każdej parafii. Ujęte są również wykazy zakonników z wszystkich monasterów; na końcu umieszczano wykazy alumnów – studentów teologii oraz wykazy zmarłych duchownych, indeks parafii i osób duchownych. W Eparchii Przemyskiej schematyzmy zaczęły ukazywać się w 1828 roku i ukazywały się do 1939 roku. Najpierw w języku łacińskim, a następnie na przemian po łacinie i ukraińsku, a na końcu wyłącznie w języku ukraińskim[1].

W latach 1889–1918 ukazywało się czasopismo "Věstnik″Peremyskoï Eparhii", zapis aktualności z kroniką zmian personalnych duchowieństwa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Schematyzmy eparchii przemyskiej | APOKRYF RUSKI, apokryfruski.org [dostęp 2017-11-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]