Schizosaccharomyces pombe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Schizosaccharomyces pombe
Schizosaccharomyces pombe: zdjęcie
Systematyka[1]
Królestwo grzyby
Gromada workowce
Klasa Schizosaccharomycetes
Rząd Schizosaccharomycetales
Rodzina Schizosaccharomycetaceae
Rodzaj Schizosaccharomyces
Gatunek Schizosaccharomyces pombe
Nazwa systematyczna
Schizosaccharomyces pombe Lindner[2].
Wochenschr. Brau. 10: 1298

Schizosaccharomyces pombegatunek grzybów należący do rodziny Schizosaccharomycetaceae.

Jest to, podobnie jak Saccharomyces cerevisiae, organizm modelowy w biologii molekularnej i komórki, komórek eukariotycznych.

Organizm ten to jednokomórkowy eukariota o komórkach wydłużonego, pałeczkowatego kształtu. Wielkość komórek waha się w granicach 2-3 mikrometrów średnicy i 7-14 mikrometrów długości.

Komórki utrzymują swój wydłużony kształt poprzez spolaryzowany wzrost oraz następujący później podział wzdłuż krótkiej osi (podobnie jak większość bakterii), co owocuje dwoma komórkami o jednakowej wielkości (w przeciwieństwie do pączkowania drożdży piekarniczych). Właściwość ta, przy jednoczesnym zachowaniu klasycznych cech organizmu eukariotycznego, czyni z S. pombe doskonałe narzędzie do badania cyklu komórkowego, mechanizmów spolaryzowanego wzrostu oraz mechanizmów naprawy DNA oraz powstawania mutacji.

S. pombe zostały wyizolowane w 1893 przez Lindera z afrykańskiego piwa warzonego z prosa. Nazwa gatunkowa wywodzi się z języka Suahili w którym pombe oznacza właśnie piwo. Jako model do badań cyklu komórkowego zostały po raz pierwszy zastosowane przez Mitchisona w latach 1950.

Badacz S. pombe Paul Nurse razem z Lee Hartwellem i Timothym Huntem w roku 2001 zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za ich badania nad regulacją cyklu komórkowego.

Pełna sekwencja genomu S.pombe została opublikowana w 2002 przez konsorcjum pod przewodnictwem Instytutu Sangera. Był to szósty organizm eukariotyczny, którego genom zsekwencjonowano w całości i opublikowano. Stało się to impulsem do bardzo szerokich badań z użyciem S. pombe jako analoga komórek organizmów wyższych.

Porównanie S. pombe z S. cerevisiae[edytuj | edytuj kod]

  • S. cerevisiae ma ~ 5600 otwartych ramek odczytu (ORF), gdy S. pombe ma ich ~ 4800
  • S. cerevisiae ma 16 chromosomów, a S. pombe 3
  • S. cerevisiae jest zwykle diploidem, kiedy S. pombe jest zazwyczaj haploidem
  • S. cerevisiae jest głównie w fazie G1 cyklu komórkowego (co za tym idzie przejście G1-S jest ściśle kontrolowane), podczas gdy S. pombe jest zazwyczaj w fazie G2 cyklu (i ściśle kontrolowane jest przejście G2-M)

Przypisy

  1. Bisby, Roskov, Orrell, Nicolson, Paglinawan, Bailly, Kirk, Bourgoin, Baillargeon: 2009 Annual Checklist (ang.). W: Species 2000 & ITIS Catalogue of Life [on-line]. [dostęp 11 lutego 2016].
  2. Index Fungorum (ang.). [dostęp 2012-11-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]