Schluchsee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schluchsee
Ilustracja
widok na zaporę wodną
Położenie
Państwo

 Niemcy

Lokalizacja

Hochschwarzwald

Miejscowości nadbrzeżne

Schluchsee

Region

Schwarzwald

Morfometria
Powierzchnia

~ 5,2 km²

Wymiary
• max długość


~ 7 km

Hydrologia
Rzeki zasilające

Krummenbach, Fischbach

Rzeki wypływające

Schwarza

Rodzaj jeziora

polodowcowe

Położenie na mapie Badenii-Wirtembergii
Mapa konturowa Badenii-Wirtembergii, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Schluchsee”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Schluchsee”
Ziemia47°49′17″N 8°09′10″E/47,821389 8,152778
Mapka jeziora

Schluchseepolodowcowe[1] jezioro w Niemczech[2], położone w Schwarzwaldzie, w południowo-zachodniej Badeni[1], niedaleko granicy z Francją i Szwajcarią[1]. Jest największym jeziorem w Schwarzwaldzie[1].

Jezioro powstało w epoce lodowcowej[1]. W tym czasie lodowce stworzyły nieckę, która później w miarę topnienia lodowca napełniła się wodą[1]. Ówczesne jezioro miało jednak pojemność zaledwie jednej trzeciej dzisiejszego akwenu[1]. W latach 1929–1932 zbudowano wysoką na 63 i pół i długą na 250 metrów zaporę wodną Schluchseewerk[1]. Poziom jeziora podniesiono o 29 metrów, a jego długość wzrosła do 7 kilometrów[1]. Przez elektrownię wodną poprzez rury woda z jeziora wpuszczana jest do wysokiego Renu[1]. Woda przepuszczana przez elektrownię wykorzystywana jest do zasilania trzech stacji elektrowni: Häusern, Witznau i Waldshut[1].

Jezioro ma wydłużony, cylindryczny kształt od którego wzięła się nazwa zbiornika[1] (Schluch to w języku alemańskim szlauch[1]). Strona północna zbiornika jest zurbanizowana. Znajduje się tam gmina uzdrowiskowa Schluchsee oraz kilka stacji kolejowych: (Seebrugg, Schluchsee i Aha). Brzegiem jeziora biegnie droga krajowa nr 500. Po tej stronie dominuje ruch samochodowy. Strona południowa przeznaczona jest dla rowerzystów i pieszych[1].

Powierzchnia zlewni jeziora wynosi 520 hektarów[2].

W systemie gospodarki wodnej jest jednolitą częścią wód o międzynarodowym kodzie DEBW_4 i kodzie LAWA FRL058. Należy do regionu wodnego Hochrhein. W niemieckiej typologii wód powierzchniowych należy do jezior sztucznych typu 9[3].

Użytkowanie[edytuj | edytuj kod]

Schluchsee otoczone jest wysokimi do 1200 metrów górami, łąkami i ciemnymi lasami. Dzięki zdrowemu klimatowi okolice jeziora stanowią popularne miejsce wypoczynku i rekreacji, a gmina nad brzegiem jeziora o tej samej nazwie jest kurortem[1].

Na jeziorze możliwa jest kąpiel, pływanie łódką[1] i żeglowanie[1] oraz serfowanie[2]. Wokół jeziora korzystać można z drogi rowerowej[2]. W akwenie dozwolony jest połów ryb[2]. W sezonie letnim po jeziorze kursuje statek pasażerski[1].

Średnia temperatura wody w miesiącach letnich (lipiec-sierpień) wynosi od 16 do 22 stopni Celsjusza[2].

Główną presją wywieraną na potencjał ekologiczny jeziora jest uregulowanie przepływu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Reise- und Freizeitfuehrer... ↓, s. 150.
  2. a b c d e f Reise- und Freizeitfuehrer... ↓, s. 501.
  3. Überwachungsprogramme Fließgewässer. Seen. Grundwasser, Karlsruhe: Landesanstalt für Umwelt, Messungen und Naturschutz Baden-Württemberg, 2015, s. 50 (niem.).
  4. Surface waterbodies for DE, eionet (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]