Schnackenburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schnackenburg
Ilustracja
Schnackenburg widziany od rzeki Aland
Herb
Herb
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Dolna Saksonia

Powiat

Powiat Lüchow-Dannenberg

Powierzchnia

23,67 km²

Wysokość

17 m n.p.m.

Populacja (31.12.2008)
• liczba ludności
• gęstość


613
26 os./km²

Nr kierunkowy

05840

Kod pocztowy

29493

Tablice rejestracyjne

DAN

Położenie na mapie Dolnej Saksonii
Mapa konturowa Dolnej Saksonii, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Schnackenburg”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Schnackenburg”
Ziemia53°02′N 11°34′E/53,033333 11,566667
Strona internetowa
Portal Niemcy

Schnackenburgmiasto położone w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia w powiecie Lüchow-Dannenberg. Należy do gminy zbiorowej (niem. Samtgemeinde) Gartow. Jest najmniejszym miastem Dolnej Saksonii i jednym z najmniejszych miast Niemiec. Najbardziej na wschód położona gmina kraju związkowego.

Położenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Schnackenburg leży we wschodniej części powiatu Lüchow-Dannenberg. Jest najbardziej na wschód wysuniętym miastem Dolnej Saksonii. Sąsiaduje od zachodu z gminą Gartow. Na rzece Łabie graniczy od północy z Brandenburgią, w tym z gminą Lanz i miastem Lenzen (Elbe) z urzędu Lenzen-Elbtalaue w powiecie Prignitz. Od południowego wschodu i południa graniczy z Saksonią-Anhalt, w tym z gminami Aulosen i Gollensdorf ze wspólnoty administracyjnej Seehausen (Altmark) w powiecie Stendal. W mieście wpływa do Łaby rzeka Aland, jej lewy dopływ.

Podział miasta[edytuj | edytuj kod]

Miasto Schnackenburg składa się od reformy obszarów gminnych w 1972 z czterech wcześniej samodzielnych miejscowości: Gummern, Holtorf, Kapern i Schnakenburga.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Schnackenburg był pierwotnie osadą słowiańską. Na tym terenie zamieszkiwało plemię Drzewian. Nazwa miejscowości świadczy o korzeniach słowiańskich. Pierwotna nazwa to Godegord lub Godegard. Gord lub gard jest określeniem grodu (patrz: Stargard lub Starogard Gdański). Natomiast gode oznaczało gada lub węża, co daje nazwę Gadzi Gród, która w języku dolnoniemieckim brzmi Schnackenburg. W okresie podziału Niemiec 1949 – 1990 w Schnackenburgu istniał punkt kontroli granicznej i celnej dla transportu wodnego na Łabie. Teraz znajduje się tu muzeum Grenzlandmuseum (pol. „Muzeum Graniczne”) ze zbiorami dotyczącymi okresu podziału Niemiec.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • w Altes Fischerhaus znajduje się Muzeum Graniczne (Grenzlandmuseum)
  • kościół Św. Mikołaja (Sankt-Nikolai-Kirche) z końca XII wieku

Transport[edytuj | edytuj kod]

Schnackenburg leży na końcu drogi krajowej B493 prowadzącej z Uelzen. W Schnackenburgu istnieje przeprawa promowa na prawy brzeg Łaby do Lanz w Brandenburgii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]