Schronisko PTTK „Jagodna”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Schronisko PTTK "Jagodna")
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy schroniska turystycznego. Zobacz też: inne znaczenia nazwy Jagodna.
Schronisko PTTK „Jagodna”
Schronisko PTTK „Jagodna”
Schronisko PTTK „Jagodna”
Państwo Polska
Pasmo Góry Bystrzyckie, Sudety
Wysokość 811 m n.p.m.
Data otwarcia 1895
Właściciel PTTK
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Schronisko PTTK „Jagodna”
Schronisko PTTK „Jagodna”
Ziemia50°16′37,384″N 16°32′14,269″E/50,277051 16,537297
Strona internetowa
Schronisko PTTK „Jagodna”

Schronisko PTTK „Jagodna” – górskie schronisko turystyczne PTTK położone na wysokości 811 m n.p.m. w Sudetach Środkowych w Górach Bystrzyckich.

Schronisko stoi na rozległej odsłoniętej polanie we wsi Spalona, w okolicy przełęczy o tej samej nazwie, przy skrzyżowaniu widokowych dróg: Spalonej Drogi do Bystrzycy Kłodzkiej i Autostrady Sudeckiej do Międzylesia. Przed 1945 r. drogę tę nazywano Autostradą Göringa. Schronisko mieści się w starym, drewnianym budynku.

Historia schroniska[edytuj | edytuj kod]

Budynek powstał ok. 1895 r. na miejscu przydrożnego zajazdu niejakiego Hartmanna. Początkowo pełnił rolę okazałej gospody w stylu sudeckim, a później również schroniska udzielającego noclegów noszącego nazwę Passhöhe Baud lub Gasthaus von Furchner („Na Przełęczy Spalonej”). Po odkryciu przez narciarzy walorów okolicy, gospoda przekształciła się w schronisko turystyczne. Kłodzkie Towarzystwo Górskie, które stało się właścicielem schroniska w 1927 r., po remoncie trwającym do 1933 r. nadało mu nazwę Brandbaude. Wiadomo też, że w 1938 r. oferowano tu 30 miejsc noclegowych. Ciekawostką z czasów budowania w pobliżu Autostrady Sudeckiejbunkry zamaskowane jako budynki gospodarcze (planowana jest ich adaptacja do celów turystyki)[1].

Po 1945 r. budynek został zdewastowany i rozszabrowany. W 1948 r. schronisko przejął Oddział Kłodzki PTT, który po remoncie zwiększył liczbę miejsc noclegowych i przemianował jego nazwę na Schronisko „Spalona” lub „Na Przełęczy Spalona”. Liczba miejsc noclegowych wynosiła 80, z czego 30 w zbiorowej sali na strychu. Pod koniec lat 50. przy schronisku postawiono domki campingowe. Budynek kilkukrotnie poddawano remontom. Pod koniec lat sześćdziesiątych nazwę zmieniono na Schronisko PTTK „Jagodna”. Wybudowano w pobliżu wyciąg narciarski i uruchomiono dyżurkę GOPR.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Dziś z wyciągu orczykowego można skorzystać zamiast tego w Zieleńcu. Schronisko posiada 57 miejsca noclegowe w pokojach 2-7 osobowych, możliwe jest również rozbicie namiotu obok schroniska. Budynek posiada kanalizację, centralne ogrzewanie i ciepłą wodę, wi-fi. Do dyspozycji jest świetlica, jadalnia i bufet. Do schroniska już od dawna nie można dotrzeć komunikacją publiczną. Przy schronisku istnieje stadion narciarski i utrzymywane są w okresie zimowym trasy narciarstwa biegowego.

Szlaki narciarstwa biegowego[edytuj | edytuj kod]

  • TRASA CZARNA / Mała Jagodna 12 km / Duża Jagodna 14 km / Sudecka 15 km

Różnica wzniesień 800 - 977 m.n.p.m.

Główne trasy w Górach Bystrzyckich w rejonie Spalonej. Pętle urozmaicone w swoim przebiegu, rozciągają się z nich widoki na Masyw Śnieżnika po stronie wschodniej i Gór Orlickich po stronie zachodniej.

  • TRASA CZERWONA / 4,6 km

Różnica wzniesień 800-877 m.n.p.m.

Podstawowa pętla w pobliżu polan biegowych i parkingów, najkrótsza, jednak trudniejsza od pętli zielonej. Prowadzi przez leśne drogi i ścieżki, na trasie nieduże podejścia i zjazdy, brak większych przewyższeń.

  • TRASA ZIELONA / 6,0 km

Różnica wzniesień 800 - 840 m.n.p.m.

Druga pętla pod względem długości, jednak łatwiejsza od pętli czerwonej. Bardzo łagodna, delikatne podejścia oraz zjazdy, idealna dla początkujących.

  • TRASA NIEBIESKA / 7,0 km

Różnica wzniesień 660 - 830 m.n.p.m.

Długa trasa prowadząca leśnymi drogami do Mostowic, gdzie można przekroczyć granicę i kontynuować bieganie na trasach przygotowanych przez partnerów programu - Orlickie Zahori.

Szlaki turystyczne z przełęczy[edytuj | edytuj kod]

Na Przełęczy Spalona znajduje się węzeł szlaków turystycznych prowadzących przez Góry Bystrzyckie[2]:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Junak: Schroniska górskie i młodzieżowe województwa wałbrzyskiego, Polska Agencja Promocji Turystyki, Wałbrzych 1995, ​ISBN 83-903104-3-0
  • Marek Staffa (red.): Słownik geografii turystycznej Sudetów. T.14. Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Wyd. PTTK „Kraj”, Warszawa-Kraków 1992, ​ISBN 8370053408
  • Marek Gałowski: Przewodnik turystyczny: Góry Bystrzyckie i Orlickie, Oficyna Wydawnicza „Brama”, Kłodzko 2007, ​ISBN 9788360549049

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Z bunkrów atrakcja
  2. W przypadku dwóch czasów przejścia jako pierwszy podany czas do schroniska. W przypadku jednego czasu – czas od schroniska