Schronisko PTTK „Jagodna”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Schronisko PTTK "Jagodna")
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy schroniska turystycznego. Zobacz też: inne znaczenia nazwy Jagodna.
Schronisko PTTK „Jagodna”
Schronisko PTTK „Jagodna”
Schronisko PTTK „Jagodna”
Państwo Polska
Pasmo Góry Bystrzyckie, Sudety
Wysokość 811 m n.p.m.
Data otwarcia 1895
Właściciel PTTK
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Schronisko PTTK „Jagodna”
Schronisko PTTK „Jagodna”
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Schronisko PTTK „Jagodna”
Schronisko PTTK „Jagodna”
Ziemia 50°16′37,384″N 16°32′14,269″E/50,277051 16,537297
http://jagodna.com
Schronisko PTTK „Jagodna”

Schronisko PTTK „Jagodna” – górskie schronisko turystyczne PTTK położone na wysokości 811 m n.p.m. w Sudetach Środkowych w Górach Bystrzyckich.

Schronisko stoi na rozległej odsłoniętej polanie we wsi Spalona, w okolicy przełęczy o tej samej nazwie, przy skrzyżowaniu widokowych dróg: Spalonej Drogi do Bystrzycy Kłodzkiej i Autostrady Sudeckiej do Międzylesia. Przed 1945 r. drogę tę nazywano Autostradą Göringa. Schronisko mieści się w starym, drewnianym budynku.

Historia schroniska[edytuj]

Budynek powstał ok. 1895 r. na miejscu przydrożnego zajazdu niejakiego Hartmanna. Początkowo pełnił rolę okazałej gospody w stylu sudeckim, a później również schroniska udzielającego noclegów noszącego nazwę Passhöhe Baud lub Gasthaus von Furchner („Na Przełęczy Spalonej”). Po odkryciu przez narciarzy walorów okolicy, gospoda przekształciła się w schronisko turystyczne. Kłodzkie Towarzystwo Górskie, które stało się właścicielem schroniska w 1927 r., po remoncie trwającym do 1933 r. nadało mu nazwę Brandbaude. Wiadomo też, że w 1938 r. oferowano tu 30 miejsc noclegowych. Ciekawostką z czasów budowania w pobliżu Autostrady Sudeckiejbunkry zamaskowane jako budynki gospodarcze.

Po 1945 r. budynek został zdewastowany i rozszabrowany. W 1948 r. schronisko przejął Oddział Kłodzki PTT, który po remoncie zwiększył liczbę miejsc noclegowych i przemianował jego nazwę na Schronisko „Spalona” lub „Na Przełęczy Spalona”. Liczba miejsc noclegowych wynosiła 80, z czego 30 w zbiorowej sali na strychu. Pod koniec lat 50. przy schronisku postawiono domki campingowe. Budynek kilkukrotnie poddawano remontom. Pod koniec lat sześćdziesiątych nazwę zmieniono na Schronisko PTTK „Jagodna”. Wybudowano w pobliżu wyciąg narciarski i uruchomiono dyżurkę GOPR.

Współczesność[edytuj]

Dziś z wyciągu orczykowego można skorzystać zamiast tego w Zieleńcu. Schronisko posiada 57 miejsca noclegowe w pokojach 2-7 osobowych, możliwe jest również rozbicie namiotu obok schroniska. Budynek posiada kanalizację, centralne ogrzewanie i ciepłą wodę, wi-fi. Do dyspozycji jest świetlica, jadalnia i bufet. Do schroniska już od dawna nie można dotrzeć komunikacją publiczną. Przy schronisku istnieje stadion narciarski i utrzymywane są w okresie zimowym trasy narciarstwa biegowego.

Szlaki narciarstwa biegowego[edytuj]

  • TRASA CZARNA / Mała Jagodna 12 km / Duża Jagodna 14 km / Sudecka 15 km

Różnica wzniesień 800 - 977 m.n.p.m.

Główne trasy w Górach Bystrzyckich w rejonie Spalonej. Pętle urozmaicone w swoim przebiegu, rozciągają się z nich widoki na Masyw Śnieżnika po stronie wschodniej i Gór Orlickich po stronie zachodniej.

  • TRASA CZERWONA / 4,6 km

Różnica wzniesień 800-877 m.n.p.m.

Podstawowa pętla w pobliżu polan biegowych i parkingów, najkrótsza, jednak trudniejsza od pętli zielonej. Prowadzi przez leśne drogi i ścieżki, na trasie nieduże podejścia i zjazdy, brak większych przewyższeń.

  • TRASA ZIELONA / 6,0 km

Różnica wzniesień 800 - 840 m.n.p.m.

Druga pętla pod względem długości, jednak łatwiejsza od pętli czerwonej. Bardzo łagodna, delikatne podejścia oraz zjazdy, idealna dla początkujących.

  • TRASA NIEBIESKA / 7,0 km

Różnica wzniesień 660 - 830 m.n.p.m.

Długa trasa prowadząca leśnymi drogami do Mostowic, gdzie można przekroczyć granicę i kontynuować bieganie na trasach przygotowanych przez partnerów programu - Orlickie Zahori.

Szlaki turystyczne z przełęczy[edytuj]

Na Przełęczy Spalona znajduje się węzeł szlaków turystycznych prowadzących przez Góry Bystrzyckie[1]:

Bibliografia[edytuj]

  • Stanisław Junak: Schroniska górskie i młodzieżowe województwa wałbrzyskiego, Polska Agencja Promocji Turystyki, Wałbrzych 1995, ISBN 83-903104-3-0
  • Marek Staffa (red.): Słownik geografii turystycznej Sudetów. T.14. Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Wyd. PTTK „Kraj”, Warszawa-Kraków 1992, ISBN 8370053408
  • Marek Gałowski: Przewodnik turystyczny: Góry Bystrzyckie i Orlickie, Oficyna Wydawnicza „Brama”, Kłodzko 2007, ISBN 9788360549049

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. W przypadku dwóch czasów przejścia jako pierwszy podany czas do schroniska. W przypadku jednego czasu – czas od schroniska