Schronisko PTTK „Kochanówka”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schronisko PTTK „Kochanówka”
Ilustracja
Schronisko
Państwo  Polska
Pasmo Karkonosze
Wysokość 510[1] m n.p.m.
Właściciel Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Schronisko PTTK „Kochanówka””
Ziemia50°49′48,41″N 15°33′19,97″E/50,830114 15,555547

Schronisko PTTK „Kochanówka”górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego położone w Karkonoszach, na terenie Piechowic[2].

Położenie i opis[edytuj | edytuj kod]

Górskie schronisko „Kochanówka” położone jest na wysokości 510 m n.p.m. na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, powyżej ujścia potoku Szklarki do rzeki Kamiennej[1]. Schronisko „Kochanówka” mieści się w zabytkowym budynku wybudowanym w 1868 roku przy wodospadzie Szklarki, w środkowej części Wąwozu Szklarki, na lewym brzegu skalnego progu.[3]

Schronisko położone jest wśród skalistych zboczy wąwozu, porośniętych lasem świerkowym z domieszką, jodły i buka[1]. Przy schronisku znajduje się mały taras z widokiem na kaskadę wodospadu[1].

Historia schroniska[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki pochodzą z drugiej połowy XVII wieku, wówczas właściciel Witriolejni Preller wybudował drogę do wodospadu. W 1868 roku wybudowano gospodę Kochellfalbaude, która po wielu przebudowach istnieje do dzisiejszych czasów.

W XIX wieku właściciel schroniska „uatrakcyjniał” turystom wrażenia. Spiętrzał za pomocą kamienia wodę na progu wodospadu i odsuwał go za stosowną opłatą, kiedy pojawiła się grupa widzów[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Obok schroniska przechodzą dwa szlaki turystyczne[4]:

W odległości 300 m od schroniska, przy ujściu Szklarki do Kamiennej, przebiega szlak turystyczny zielony zielony szlak ze Szklarskiej Poręby przez Przełęcz Żarską do Przesieki i Karpacza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 3: Karkonosze. Warszawa; Kraków: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 101. ISBN 83-7005-168-5.
  2. Geoportal
  3. www Szklarska Poręba-Kochanówka
  4. Mapa szlaków turystycznych. [dostęp 2020-09-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]