Schronisko PTTK „Perła Zachodu”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Schronisko PTTK „Perła Zachodu”
Ilustracja
Państwo  Polska
Pasmo Góry Kaczawskie
Wysokość 320[1] m n.p.m.
Data otwarcia 8 kwietnia 1950
Właściciel PTTK
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Schronisko PTTK „Perła Zachodu”
Schronisko PTTK „Perła Zachodu”
Ziemia50°55′22″N 15°41′46″E/50,922778 15,696111
Strona internetowa

Perła Zachodu (do 1945 Turmsteinbaude) – dawne schronisko turystyczne PTTK położone w Siedlęcinie nad Jeziorem Modrym. Obecnie reklamuje się jako gościniec, choć nadal pozostaje własnością PTTK. Od strony Jeleniej Góry do schroniska prowadzi niebieski szlak rowerowy, położony nad rzeką Bóbr. Wiedzie on przez Borowy Jar, Perłę Zachodu do Siedlęcina i dalej w kierunku Bolesławca. Od strony Siedlęcina możliwy jest dojazd samochodem.

Schronisko powstało 8 kwietnia 1950 na miejscu zbudowanej w 1927 gospody Turmsteinbaude. Początkowo bardzo popularne, później praktycznie nieodwiedzane z powodu zanieczyszczenia rzeki Bóbr, której skażone wody doprowadziły do nazwania przez okolicznych mieszkańców i turystów schroniska "Perłą Smrodu". Obecnie wraz ze znaczną poprawą sytuacji ekologicznej obiekt zdobywa popularność. Związane jest to również z wyremontowaniem ścieżki rowerowej oraz wytyczeniem i rozbudową sieci szlaków rowerowych w Dolinie Bobru.

Obiekt dysponuje bazą noclegową dla 26 osób, restauracją, świetlicą oraz bezpłatnym parkingiem. Czynny jest cały rok. Organizowane są również imprezy okolicznościowe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]