Schronisko PTTK „Trzy Korony”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Schronisko PTTK „Trzy Korony”
{{{Schronisko turystyczne infobox}}}
Państwo  Polska
Pasmo Pieniny, Karpaty
Wysokość 470 m n.p.m.
Data otwarcia 1930
Właściciel OZOT
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Schronisko PTTK „Trzy Korony”
Schronisko PTTK „Trzy Korony”
Ziemia49°24′18,7″N 20°24′40,4″E/49,405194 20,411222
Strona internetowa
Trzy Korony a11.jpg
Schronisko PTTK Trzy Korony a2.jpg

Schronisko PTTK „Trzy Korony”schronisko turystyczne w Pieninach Właściwych w miejscowości Sromowce Niżne. Zlokalizowane jest w atrakcyjnym miejscu, na południowym stoku pod szczytem Trzech Koron, w pobliżu wylotu Wąwozu Szopczańskiego, na wysokości 470 m n.p.m. Od parkingu w Sromowcach Niżnych 800 m, od przystanku autobusowego 1,3 km. Zameldowani w schronisku mogą dojechać do niego własnym samochodem. Z schroniska widok na Przełom Dunajca, Trzy Korony, Łysinę i Facimiech, Podskalnią Górę oraz Czerwony Klasztor, Pieniny słowackie i Tatry Bielskie.

W niewielkiej odległości od schroniska przystań flisacka w Kątach, Jezioro Czorsztyńskie, wyciągi narciarskie na polanie Sosny oraz turystyczne przejście graniczne (tylko dla pieszych i rowerzystów) do Czerwonego Klasztoru.

Warunki lokalowe

Wysoki budynek, w stylu nawiązującym do drewnianego budownictwa podhalańskiego, na murowanym podpiwniczeniu pełniącym częściowo funkcję tarasu, posiada dwa piętra oraz dwie dodatkowe kondygnacje w stromym dachu. Oferuje 50 miejsc noclegowych w 17 pokojach 2-4 osobowych z łazienkami. Schronisko posiada bufet, salę klubową i restaurację oferującą całodzienne wyżywienie. Dla członków PTTK zniżki. Ogrzewanie budynku piecem olejowym, na dachu kolektory słoneczne ogrzewające wodę dla celów użytkowych. Schronisko obsługuje również grupy zorganizowane.Goście Schroniska mogą skorzystać ze znajdującego się tuż przy obiekcie bezpłatnego parkingu. Teren obiektu jest w pełni bezpieczny, ogrodzony. Schronisko czynne jest cały rok.

Kontakt
  • 34-433 Sromowce Niżne, ul. Sobczańska 91
  • tel. 18 262 98 23
  • www.trzykorony.pl
  • trzykorony@trzykorony.pl
Historia

Schronisko wybudowane zostało w latach 1929-1930 według projektu inż. Jana Biasiona[1], dyrektora pierwszej polskiej szkoły budowlanej w Katowicach. Nosiło nazwę „Schronisko Śląskie”[1] lub „Śląski Dom”[2], ponieważ jego właścicielem była Komisja Turystyki autonomicznego Województwa Śląskiego. Do 1939 r. służyło jako schronisko oraz dom kolonijny dla młodzieży śląskiej. Miało w nim swoje pokoje również Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. W czasie II wojny światowej Niemcy wykorzystywali je jako strażnicę graniczną, taką też funkcję pełniło bezpośrednio po wojnie. Od 1962 r. służyło jako dom wypoczynkowy dla żołnierzy WOP. W 1965 r. zostało przekazane Polskiemu Towarzystwu Turystyczno-Krajoznawczemu. Dysponował nim Oddział PTTK w Nowej Hucie, który z pomocą Huty im. Lenina przystosował obiekt do obsługi turnusów wczasowych dla pracowników huty, przeznaczając pewną ilość miejsc noclegowych dla turystów indywidualnych.[2] W 1973 r. schronisko przejęte zostało przez Okręgowe Zrzeszenie Gospodarki Turystycznej PTTK z Nowego Targu, które dokonało jego gruntownej modernizacji. Budynek posiadał wówczas 84 miejsca noclegowe w 20 pokojach od 2- do 6-osobowych oraz 2 salki rekreacyjne[2]

Przeprowadzony ostatnio gruntowny remont budynku obejmował między innymi zmianę systemu ogrzewania, ocieplenie ścian, wymianę okien, wyposażenia pokoi a także remonty łazienek.

Szlaki turystyki pieszej
szlak turystyczny żółty – żółty przez Wąwóz Szopczański, Przełęcz Szopka, Bajków Groń do Krościenka
szlak turystyczny zielony – zielony przez południowe zbocza Trzech Koron i przełęcz Wyżni Łazek na polanę Koszarzyska, gdzie łączy się z głównym niebieskim szlakiem prowadzącym granią Masywu Trzech Koron i Pieninek.

Przypisy

  1. a b Nyka Józef: Pieniny. Przewodnik turystyczny, wyd. III, uaktualnione i poprawione, Sport i Turystyka, Warszawa 1975, b. ISBN, s. 175
  2. a b c Moskała Edward: Schroniska PTTK w Karpatach Polskich, Zakład Wydawniczo-Propagandowy PTTK, Warszawa-Kraków 1980, b. ISBN, s. 338
Bibliografia
  1. Pieniński Park Narodowy. Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:20 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2006/07. ISBN 83-87873-07-1.
  2. Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
  3. Schronisko PTTK „Trzy Korony”. [dostęp 17-01-2009].