Schronisko PTT pod Pilskiem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schronisko PTT pod Pilskiem
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Pasmo

Beskid Żywiecki, Karpaty

Wysokość

809 m n.p.m.

Data otwarcia

1924

Data zamknięcia

ok. 1936

Właściciel

Zarząd Dóbr Żywieckich, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Lokalizacja dawnego schroniska”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Lokalizacja dawnego schroniska”
Ziemia49°33′00,1″N 19°21′40,1″E/49,550028 19,361139

Schronisko PTT pod Pilskiem – nieistniejące górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Beskidzie Żywieckim pod Pilskiem, w okolicach przełęczy Glinne. Położone na wysokości 809 m n.p.m.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1923 Oddział Babiogórski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego uzyskał zgodę Zarządu Dóbr Żywieckich, reprezentującego arcyksięcia Karola Stefana Habsburga, na organizację schroniska turystycznego w stanowiącej ich własność gajówce. Schronisko zainaugurowało działalność w 1924 i posiadało 2 sypialnie z 16 łóżkami oraz 30 miejscami na sianie, na strychu budynku.

Z obiektu prócz Polaków korzystali również niemieccy turyści z Beskidenverein oraz narciarze Wintersportklubu z Bielska.

Obiekt stracił na znaczeniu po uruchomieniu schroniska na Hali Miziowej i został przemianowany na stację turystyczną. Jako funkcjonujący obiekt pojawia się w literaturze turystycznej do 1936.

Budynek istnieje współcześnie, jednak nie jest już związany z obsługą turystów oraz działalnością leśną.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]