Scone (wypiek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Scones z dżemem

Sconebrytyjskie ciastko wywodzące się ze Szkocji, przygotowywane z mąki, masła, mleka i proszku do pieczenia, niekiedy z dodatkiem suszonych owoców (często rodzynek)[1][2].

Są zazwyczaj lekko lub niesłodzone[3], przyrządza się je także na słono. Wykorzystuje się makę pszenną, jęczmienną bądź płatki owsiane. W zależności od sposobu przyrządzania ciastka te przypominać mogą chleb sodowy bądź naleśniki. Blisko spokrewnione są z innym szkockim wypiekiem: bannocks. W Stanach Zjednoczonych podobne wypieki znane są jako biscuits[a]. W przeszłości duże porcje ciasta smażone były na blasze, krojonego, przy serwowaniu, na trójkątne kawałki. Współcześnie zwykle wypiekane są w piekarniku i przybierają formę niewielkich ciastek o okrągłym kształcie[1][2].

W wielu brytyjskich herbaciarniach podawane do herbaty, zwykle z dodatkiem masła, dżemu i bitej śmietany lub clotted cream, w ramach tzw. afternoon bądź cream tea[1][2].

Najwcześniejsze odnotowane użycie słowa scone pochodzi z XVI wieku[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W brytyjskim angielskim słowo biscuits oznacza herbatniki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Scone (ang.). Oxford Learner's Dictionary. [dostęp 2016-09-25].
  2. a b c Alan Davidson: The Oxford Companion to Food. Oxford University Press, 2014, s. 722-723. ISBN 0-19-967733-6. (ang.)
  3. a b Scone (ang.). Oxford Dictionaries. [dostęp 2016-09-25].