Scott Moir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Scott Moir
Tessa Virtue & Scott Moir 2010 Geminis.jpg
Data urodzenia 2 września 1987
Miejsce urodzenia  Kanada London, Kanada
Wzrost 175 cm
Partner Tessa Virtue
Klub Ilderton Skating Club
Trener Igor Szpilband
Marina Zujewa
Najlepsze Wyniki
Oceny łączne 183.34 pkt na Finał GP 2011/12
Taniec krótki 74.29 pkt na MŚ 2011 (WR)
Taniec dowolny 112.33 pkt na Finał GP 2011/12
Dorobek medalowy
Igrzyska Olimpijskie
Gold medal with cup.svg Złoto
2010
Vancouver
Para taneczna
Silver medal with cup.svg Srebro
2014
Soczi
Drużynowo
Mistrzostwa Świata
Gold medal with cup.svg Złoto
2010
Turyn
Para taneczna
Gold medal with cup.svg Złoto
2012
Nicea
Para taneczna
Silver medal with cup.svg Srebro
2011
Moskwa
Para taneczna
Silver medal with cup.svg Srebro
2008
Göteborg
Para taneczna
Bronze medal with cup.svg Brąz
2009
Los Angeles
Para taneczna
Mistrzostwa Czterech Kontynentów
Gold medal with cup.svg Złoto
2008
Koyang
Para taneczna
Gold medal with cup.svg Złoto
2012
Colorado Springs
Para taneczna
Silver medal with cup.svg Srebro
2009
Vancouver
Para taneczna
Bronze medal with cup.svg Brąz
2006
Colorado Springs
Para taneczna
Bronze medal with cup.svg Brąz
2007
Colorado Springs
Para taneczna

Scott Moir (ur. 2 września 1987 roku w London, Ontario[1]) - kanadyjski łyżwiarz figurowy, startujący w parach tanecznych z Tessą Virtue. Jest mistrzem olimpijskim z Vancouver, dwukrotnym wicemistrzem olimpijskim z Sochi (indywidualnie i drużynowo), dwukrotnym mistrzem świata (2010r. - Turyn, 2012r. - Nicea), dwukrotnym mistrzem czterech kontynentów oraz sześciokrotnym mistrzem Kanady.

Virtue i Moir na mistrzostwach świata 2010 otrzymali najwyższą w historii notę za taniec oryginalny - 70.27 pkt[2]. Poczynając od 2008r. w żadnych zawodach, w których wzięli udział, nie zajęli miejsca poniżej podium. Są jedną z najbardziej utytułowanych par tanecznych w historii.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Scott Patrick Moir urodził się w kanadyjskim London, w prowincji Ontario, w Kanadzie, a dorastał w Ilderton, Ontario.

Scott pochodzi z łyżwiarskiej rodziny[3]. Jego matka Alma jest trenerką, a ojciec Joe grał w hokeja. Jego dwóch starszych braci również trenowało łyżwiarstwo. Jeden z nich, Danny Moir wraz z ich kuzynką Sheri Moir zdobył brąz i srebro mistrzostw Kanady juniorów[4][5]. Obecnie jest trenerem. Jego kuzynki Sheri Moir i Cara Moir zdobyły brąz na mistrzostwach świata w łyżwiarstwie synchronicznym 2007 z kanadyjską drużyną Nexxice[6].

Od piętnastego roku życia mieszkał i trenował pod okiem rosyjskiej trenerki - Mariny Zuevy w Canton, Michigan w USA. W tym czasie należał do klubu sportowego Arctic Edge FSC, którego członkami - obok Tessy Virtue - byli m.in.Meryl Davis i Charlie White oraz Maia Shibutani i Alex Shibutani. W 2014r., tuż po Igrzyskach Olimpijskich w Sochi, razem z Tessą powrócił do rodzinnej Kanady.

W 2010r. - po zwycięstwie na Igrzyskach Olimpijskich w kanadyjskim Vancouver - Virtue, Moir oraz Steve Milton wydali książkę o charakterze biograficznym, opowiadającą o karierze Tessy i Scotta, zatytułowaną: Tessa And Scott: Our Journey From Childhood Dream To Gold[7]. W 2013r. wraz ze Tessą wzięli udział w programie telewizyjnym Tessa and Scott, który opowiadał o ich przygotowaniach do nadchodzących Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sochi[8].

Tessa i Scott deklarują, że w życiu prywatnym są najlepszymi przyjaciółmi.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Na mistrzostwach świata juniorów 2005

Początki[edytuj | edytuj kod]

Zaczął jeździć w wieku 3 lat. Początkowo jego pasją - jak większości chłopców w rodzinnym mieście - był hokej. Nieco później, uległ sugestiom rodziny i zdecydował się spróbować swoich sił w łyżwiarstwie. Kiedy miał 9 lat, jego partnerką została Tessa Virtue. Oboje trenowali jazdę indywidualną, jednak ich trenerka, ciotka Scotta - Carol Moir, stwierdziła, że byliby dobrymi partnerami[3]. Od tego momentu ostatecznie porzucił myśli o zawodowej karierze hokeisty, chociaż do dzisiaj jest jego pasją.

Kariera juniorska[edytuj | edytuj kod]

W 2002 zdobyli brąz mistrzostw Kanady juniorów młodszych. Rok później na mistrzostwach Kanady juniorów zajęli 7 miejsce. W tym samym roku wyjechali do Michigan by trenować z Igorem Shpilbandem i Mariną Zuevą[9].

W sezonie 2003/2004 zadebiutowali w Grand Prix juniorów. Zwyciężyli w mistrzostwach Kanady juniorów i zakwalifikowali się na mistrzostwa świata juniorów, gdzie zajęli 11 pozycję.

W kolejnym sezonie rywalizowali w kraju jako seniorzy, a w zawodach międzynarodowych jako juniorzy. Zdobyli pierwsze medale Grand Prix - srebro we Francji i złoto w Chinach. Dało im to kwalifikację do Finały Grand Prix, w którym zajęli 2 miejsce. W debiucie na mistrzostwach Kanady seniorów zajęli 4 lokatę. Udany sezon zwieńczyli srebrem mistrzostw świata juniorów.

W sezonie 2005/2006 zwyciężali we wszystkich zawodach juniorskich w jakich brali udział. Najpierw dwa zwycięstwa w zawodach cyklu Grand Prix i w Finale, później pierwsze w historii Kanady złoto mistrzostw świata juniorów. Na mistrzostwach krajowych zdobyli swój pierwszy medal - brąz, dzięki czemu zostali rezerwowymi na Igrzyskach Olimpijskich. Wzięli udział w mistrzostwach czterech kontynentów gdzie zajęli 3 miejsce[9].

Skate Canada 2006

Kariera seniorska[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2006 - 2007

Swój pierwszy sezon w kategorii seniorów zaczęli drugim miejscem w Skate Canada International. W następnych zawodach, Trophée Eric Bompard uplasowali się na 4 pozycji. Zostali wicemistrzami Kanady, obronili brąz mistrzostw czterech kontynentów, a w debiucie na mistrzostwach świata zajęli 6 miejsce.

Virtue i Moir na mistrzostwach świata 2010

Sezon 2007 - 2008

W kolejnym sezonie zostali zgłoszeni do Skate Canada i NHK Trophy. Zajęli odpowiednio 1 i 2 miejsce, co dało im debiut w Finale Grand Prix, w którym zajęli 4 lokatę. W 2008r. po raz pierwszy wywalczyli tytuł najlepszej pary w Kanadzie, dzięki czemu zakwalifikowali się do mistrzostw czterech kontynentów oraz mistrzostw świata.

Zdobyli złoty medal na mistrzostwach czterech kontynentów. Na mistrzostwach świata w szwedzkim Göteborgu zdobyli srebro, zwyciężając w segmencie tańca dowolnego ze swoim programem do soundtracka z filmu The Umbrellas of Cherbourg.

Sezon 2008 - 2009

"The Goose"

Na początku sezonu 2008/2009 Tessa i Scott byli zmuszeni zrezygnować z dwóch zawodów wchodzących w skład Grand Prix. W październiku 2008 roku Virtue przeszła operację w związku z problemami z golenią[10] (przewlekły wysiłkowy zespół cieśni mięśni udowych). Tessa powróciła do treningów już na początku grudnia 2008r., po kilku latach stwierdziła, że prawdopodobnie zrobiła to zbyt wcześnie[11]. Mimo długiej absencji Tessa i Scott obronili tytuł mistrzów Kanady.

Udział na mistrzostwach czterech kontynentów zakończyli na 2 pozycji, tuż za amerykańskim zespołem Davis/White, a na mistrzostwach świata zdobyli brązowy medal, dając się wyprzedzić jedynie rosyjskiej parze Domnina/Szabalin oraz amerykańskiemu zespołowi Belbin/Agosto.

W tym sezonie podczas tańca oryginalnego do piosenki The Great Gig In The Sky zespołu Pink Floyd, po raz pierwszy zaprezentowali podnoszenie, które w przyszłości stało się ich znakiem rozpoznawczym - tzw.The Goose.

Sezon 2009 - 2010

Mistrzostwa Świata 2010 - Tessa i Scott wykonują podnoszenie w trakcie tańca dowolnego do muzyki Gustava Mahlera

Sezon olimpijski zaczęli zwycięstwem w Trophée Eric Bompard zdecydowanie wyprzedzając (z marginesem 16,07 punktów) parę reprezentującą gospodarzy: Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat. Kolejne zwycięstwo odnieśli na 2009 Skate Canada International, ponownie wyprzedzając Francuzów, tym razem o 19,31 punktów. Zdobyli 204,38 punkty, a jeden z sędziów przyznał im 10 punktów za komponenty, co zdarzyło się pierwszy raz w historii[12]. W Finale Grand Prix przegrali złoto o nieco ponad punkt z Meryl Davis i Charliem White'em.

W styczniu 2010r. odbyły się mistrzostwa Kanady, które były ich ostatnim startem przed Igrzyskami Olimpijskimi w Vancouver. Po raz trzeci wywalczyli tytuł mistrzowski, wyprzedzając drugą parę o ponad 37 punktów. Uplasowali się pierwsi we wszystkich trzech segmentach zawodów i uzyskali w sumie 221,95 punktów. Ustanowili rekord Kanady za taniec dowolny i ocenę łączną.

Virtue i Moir z medalami olimpijskimi

Rywalizacja par tanecznych na Igrzyskach Olimpijskich rozpoczęła się 19 lutego tańcem obowiązkowym. Po nim, ustanawiając swój rekord życiowy 42,74 punktów, zajmowali 2 miejsce za Oksaną Domniną i Maksimem Szabalinem, którzy wyprzedzali ich zaledwie o 1,02 punkta. Dwa dni później zdobyli najwyższą notę za taniec oryginalny - widowiskowe Passo Doble - i wysunęli się na prowadzenie. Trzypunktową przewagę nad Meryl Davis i Charliem White'em udało się powiększyć perfekcyjnym wykonaniem ostatniego tańca do 5 Symfonii Gustava Mahlera. Otrzymali 110,42 punktów, co dało im w sumie 221,57 punktów. Za taniec dowolny otrzymali od czterech sędziów najwyższą notę[13]. Zostali pierwszymi mistrzami olimpijskimi z Kanady oraz Ameryki Północnej oraz najmłodszymi w historii mistrzami olimpijskimi w tańcach na lodzie (20 i 22 lata). Są również pierwszymi mistrzami olimpijskimi w tańcach na lodzie, którzy zdobyli złoty medal w rodzimym kraju oraz pierwszymi debiutantami, którzy wygrali swoją konkurencję.

Na mistrzostwach świata w Turynie, poprawiając rekord życiowy w tańcu obowiązkowym i rekord świata w tańcu oryginalnym, zdobyli pierwszy tytuł mistrzów świata.

Sezon 2010 - 2011

W sezonie 2010/2011 zgłoszeni byli do Skate Canada i Trophee Eric Bompard, jednakże w październiku konieczna okazała się ponowna operacja Tessy. Wykluczyło ich to z udziału w Grand Prix oraz mistrzostwach kraju[14]. Powrócili do udziału w zawodach na mistrzostwa czterech kontynentów. Prowadzili po tańcu krótkim, ale musieli się wycofać z powodu problemów Tessy[15], która w połowie tańca dowolnego poczuła skurcz w lewej nodze, tuż po podnoszeniu. Na mistrzostwach świata prowadzili z niewielką przewagą po tańcu krótkim, lecz przewagi tej nie udało się im utrzymać i ostatecznie przegrali z Meryl Davis i Charliem White'em o 3,48 punktów.

Sezon 2011 - 2012

Mistrzostwa Świata 2012 - taniec krótki

Sezon 2011/2012 Virtue i Moir rozpoczęli zwycięstwem w Finlandia Trophy. Odnieśli też zwycięstwo w Skate Canada, jak również w kolejnej edycji Trophee Eric Bompard, co zapewniło im kwalifikację do finałów Grand Prix. W Finale Grand Prix uplasowali się na drugiej pozycji, zdobywając srebrny medal. W grudniu 2011r. federacja ISU poinformowała, że podczas oceniania tańca dowolnego nastąpił błąd - Virtue i Moir powinni otrzymać pół punkta więcej za taniec dowolny, co dałoby im zwycięstwo. Jednakże mimo to - punktacja pozostała niezmieniona.

Mistrzowie Świata 2012 - Tessa Virtue i Scott Moir, Carolina Kostner, Patrick Chan, Robin Sholkovy i Aliona Savchenko

W styczniu 2012r. Tessa i Scott zdobyli swój czwarty tytuł mistrzów Kanady. W lutym zdobyli złoty medal na mistrzostwach czterech kontynentów. W marcu po raz drugi zostali mistrzami świata, zdobywając na mistrzostwach w Nicei złoty medal po zaprezentowaniu tańców latynoamerykańskich w segmencie tańców krótkich oraz mistrzowskiego tańca dowolnego do muzyki z filmu Zabawna buzia.

W związku z rezygnacją Igora Shpilbanda z funkcji trenera na Arctic Edge Arena w czerwcu 2012r., Virtue i Moir zdecydowali się zakończyć swoją współpracę z Shpilbandem, dalej pozostając pod opieką Mariny Zuevy.

2012 Rostelecom Cup - Tessa i Scott w trakcie programu "Carmen"

Sezon 2012 - 2013

Tessa i Scott zrezygnowali z udziału z Finlandia Trophy w wyniku lekkiego urazu szyjnego Scotta. Zdobyli pierwsze miejsce podczas Skate Canada z łącznym wynikiem 169,41 punktów, wyprzedzając Annę Cappellini i Lucę Lanottę z Włoch. W listopadzie zwyciężyli w obydwu segmentach podczas rosyjskiego Rostelecom Cup (dawniej Cup of Russia), zdobywając złoty medal.

Podczas finałów Grand Prix w grudniu 2012, ponownie zajęli drugie miejsce za parą Davis/White. Po tych zawodach zdecydowali się zmodyfikować swój taniec krótki do muzyki Anthony'ego Hopkinsa The Waltz Goes On, którego nową wersję zaprezentowali podczas mistrzostw Kanady w styczniu 2013r. Tym występem oraz własną interpretacją suity Carmen w tańcu dowolnym, po raz piąty zdobyli tytuł mistrzów Kanady. Podczas mistrzostw czterech kontynentów zajmowali pierwsze miejsce po tańcu krótkim. Jednak podczas tańca dowolnego Carmen Virtue poczuła skurcz w nogach tuż przed podnoszeniem, co skutkowało trzyminutową pauzą w występie. Tessa i Scott dokończyli Carmen, finalnie plasując się na drugim miejscu. Podczas mistrzostw świata w ich rodzinnym London zajęli drugie miejsce.

Sezon 2013 - 2014

Virtue i Moir rozpoczęli sezon zwycięstwem w Finlandia Trophy. Zdobyli złote medale w kolejnych edycjach Skate Canada i Trophée Eric Bompard. Podczas finałów Grand Prix zajęli drugie miejsce, poprawiając swój najlepszy wynik sezonu do 190 punktów.

Skate Canada 2013 - podium

W trakcie sezonu pojawiły się pogłoski, iż Tessa i Scott zamierzają zakończyć karierę po Igrzyskach Olimpijskich w Sochi[16].

W styczniu 2014r. po raz szósty wygrali mistrzostwa Kanady. W tym czasie podczas wywiadów zaczęli wspominać, że poważnie myślą o zakończeniu kariery po Igrzyskach Olimpijskich w Sochi. Igrzyska Olimpijskie rozpoczęli zawodami grupowymi, podczas których - wraz z zespołem pozostałych kanadyjskich łyżwiarzy - zdobyli srebrny medal. W zawodach indywidualnych po tańcu krótkim zajęli zaskakujące i kontrowersyjne drugie miejsce. Po zaprezentowaniu tańca dowolnego do muzyki Seasons Alexandra Glazunova, pobili rekord świata, który jednak kilka minut później został pobity po raz kolejny przez amerykański zespół Davis/White. Finalnie zdobyli srebrny medal.

Nie wzięli udziału w mistrzostwach świata, podobnie jak rywale - Meryl Davis i Charlie White.

Sezon 2014 - 2015 i 2015 - 16

Tessa Virtue i Scott Moir opuścili sezon 2014/2015 oraz 2015/2016.

W dniu 20 lutego 2016r. Tessa i Scott potwierdzili, że w sezonie 2016 - 2017 wracają do udziału w zawodach krajowych i międzynarodowych[17]. W związku z napięciem, jakie miało miejsce między parą a ich dotychczasowymi trenerami - Mariną Zuevą i Olegiem Epsteinem - w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Sochi, Tessa i Scott zdecydowali się na zmianę sztabu trenerskiego. Od 2 czerwca 2016 roku rozpoczną treningi w Montrealu pod okiem Marie-France Dubreuil oraz Patrice Lauzon - małżeńskiej pary tanecznej, wielokrotnych zdobywców tytułów międzynarodowych oraz kilkukrotnych mistrzów Kanady, a przy okazji - przyjaciół i mentorów Tessy i Scotta.

Inne

Oprócz udziału w zawodach szczebla krajowego i międzynarodowego, Tessa Virtue i Scott Moir biorą udział w rewiach i galach w wielu krajach. Począwszy od 2007r. pojawili się m.in. w Festa On Ice, Shall We Dance On Ice, Stars On Ice Japan, Medalist On Ice, All That Skate, wraz ze Stephanem LambielKim Yu-naJavierem Fernandez. Wchodzą w skład regularnej obsady Stars On Ice Canada, obok takich kanadyjskich gwiazd, jak Kurt BrowningJeffrey ButtlePatrick Chan, Kaitlyn Weaver i Andrew Poje. W 2014r. zostali zaproszeni do wystąpienia w Paradzie Mistrzów Olimpijskich w Moskwie, w 2015r. - w prestiżowej szwajcarskiej rewii Art On Ice[18], zaś w 2016r. - w rewii Ice Legends.

Programy[edytuj | edytuj kod]

Sezon Taniec krótki Taniec dowolny Gala
2015–2016 Nie współzawodniczyli w tym sezonie
 • What's Love Got to Do with It [19]

Terry Britten, Graham Lyle cover

choreografia Marie-France Dubreuil, David Wilson


 • Have Yourself a Merry Little Christmas[20]

Sam Smith

2014–2015 Nie współzawodniczyli w tym sezonie
 • Say It Right [21]

Nelly Furtado


 • Stay 

Rihanna


 • Good Kisser 

Usher

choreografia Marie-France Dubreuil, Patrice Lauzon,i Samuel Chouinard


 • How Will I Know 

Sam Smith

choreografia Jeffrey Buttle


 • All We Have 
2013–2014[22]
 • Dream a Little Dream of Me 

Ella Fitzgerald and Louis Armstrong

 • Muskrat Ramble  Louis Armstrong and His Hot Five
 • Cheek to Cheek  Ella Fitzgerald and Louis Armstrong
 • The Seasons  Alexander Glazunov
 • Waltz in Concerto No. 2  Alexander Glazunov
 • Piano Concerto in F Alexander Scriabin
 • Into the Mystic  Van Morrison choreografia Tessa Virtue and Scott Moir

 • Top Hat and Tails

Louis Armstrong/Ella Fitzgerald

choreografia Marie-France Dubreuil, Patrice Lauzon


 • Stay Rihanna
2012–2013[23]
 • And The Waltz Goes On  Anthony Hopkins
 • Carmen Rodion Shchedrin choreografia Marina Zueva and Jennifer Swan[24]
 • Carmen  Georges Bizet

 • Stay  Rihanna

 • Hallelujah Jeff Buckley
2011–2012[25]
 • Hip Hip Chin Chin Club des Belugas
 • Temptation Diana Krall
 • Mujer Latina Thalía
 • Funny Face George Gershwin
 • Basal Metabolism Adolph Deutsch
 • 'S Wonderful George Gershwin
 • Hallelujah Jeff Buckley

 • Ain't No Mountain High Enough Marvin Gaye, Tammi Terrell

 • I Want to Hold Your Hand The Beatles cover T. V. Carpio
2010–2011
 • Schenkst Du Beim Tango Mir Dein Herz Dajos Bela & Sein Tanzorchester
 • Nights and Days Waldemar Kazanecki
 • Hip Hip Chin Chin Club des Belugas
 • Temptation Diana Krall
 • Mujer Latina Thalía
 • I Want to Hold Your Hand Beatles cover T. V. Carpio
Taniec oryginalny
2009–2010
 • Farrucas Pepe Romero
 • Symphony No. 5 Gustav Mahler aranżacja Ryner Stoetzer
 • Everybody Dance Now C & C Music Factory

 • Symphony No. 5 Gustav Mahler

 • Jack & Diane John Mellencamp
2008–2009
 • Won't You Charleston with Me? (z The Boy Friend)
 • The Great Gig in the Sky
 • Money Pink Floyd
 • Jack & Diane John Mellencamp
2007–2008
 • Dark Eyes (Russian folk song)
 • Umbrellas of Cherbourg Michel Legrand
 • I Could Have Danced All Night Jamie Cullum

 • Dare You to Move Switchfoot
2006–2007
 • Assassination Tango Building the Bullet Luis Bacalov
 • Valse Triste Jean Sibelius
 • Black Magic Woman Santana

 • Tennessee Waltz Holly Cole Trio
2005–2006
 • Beautiful Maria The Mambo Kings
 • Do You Only Wanna Dance Julio Daviel Big Band
 • Malaguena Raúl di Blasio
 • No Me Ames Jennifer Lopez, Marc Anthony

 • Everybody Dance Now C & C Music Factory
2004–2005
 • Call Me Irresponsible Bobby Darrin
 • Puttin On The Ritz
 • Adiós Nonino Ástor Piazzolla
 • Everybody Dance Now C & C Music Factory
2003–2004
 • Tears on My Pillow Little Anthony
 • Tutti Frutti Little Richard
 • Russian medley Johann Christian Bach
 • Tears on My Pillow Little Anthony
 • Tutti Frutti Little Richard
2002–2003
 • Les Poissons Concerto Sopra Motivi dell'Opera Johann Christian Bach
 • Magalenha Sérgio Mendes
 • Eres Todo En Mi Ana Gabriel
 • Tres Deseos Gloria Estefan
Taniec dowolny - Mistrzostwa Świata 2011

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Virtue i Moir na mistrzostwach czterech kontynentów 2011

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Tessa VIRTUE / Scott MOIR (ang.). isu.org. [dostęp 06.11.2011].
 2. Progression of Highest Score - Ice Dance, Original Dance Score (ang.). isu.org. [dostęp 13.08.2010].
 3. a b Interview with Tessa Virtue and Scott Moir (ang.). goldenskate.com. [dostęp 17.09.2007].
 4. Tessa Virtue / Scott Moir - dance notes (ang.). icenetwork.com.
 5. Sheri MOIR / Danny MOIR (ang.). isu.org. [dostęp 29.07.2007].
 6. Moir no stranger to world events, slam.canoe.ca [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 7. Tessa Virtue and Scott Moir: Our Journey from Childhood Dream to Gold (Lifeskate), www.lifeskate.com [dostęp 2016-03-09].
 8. Tessa & Scott, W Network [dostęp 2016-03-09].
 9. a b Virtue and Moir Win Canada’s First Junior Worlds Dance Crown (ang.). skatetoday.com. [dostęp 01.05.2006].
 10. Tessa Virtue & Scott Moir, icenetwork.com [dostęp 2016-03-09].
 11. Virtue and Moir in Prime Form for Olympics, Golden Skate [dostęp 2016-03-09] (ang.).
 12. Virtue, Moir win dance at Skate Canada, icenetwork.com [dostęp 2016-03-09].
 13. http://www.isuresults.com/results/owg2010/owg10_IceDance_FD_Scores.pdf.
 14. Virtue, Moir withdraw from Canadian Champs, icenetwork.com [dostęp 2016-03-09].
 15. Injury knocks Virtue, Moir out of Four Continents, 20 lutego 2011 [dostęp 2016-03-09] [zarchiwizowane z adresu 2011-02-20].
 16. Dave Pollard, Postmedia Network, Chan, Virtue and Moir skip worlds, retirement possible, Calgary Sun [dostęp 2016-03-10].
 17. Słynni kanadyjscy łyżwiarze Tessa Virtue i Scott Moir wracają w przyszłym sezonie, Onet Sport [dostęp 2016-03-10] (pol.).
 18. Hall of fame - Art on Ice, www.artonice.com [dostęp 2016-03-10].
 19. CBC Sports - Video, www.cbc.ca [dostęp 2016-03-10].
 20. Ioana Visan, Absolute Skating, absoluteskating.com [dostęp 2016-03-10].
 21. Florentina Tone, Art on Ice 2015: a stellar cast for the 20th anniversary of the show | Inside Skating [dostęp 2016-03-10].
 22. Biography, 30 czerwca 2014 [dostęp 2016-03-10] [zarchiwizowane z adresu 2014-06-30].
 23. Biography, 12 marca 2013 [dostęp 2016-03-10] [zarchiwizowane z adresu 2013-03-12].
 24. Brace yourselves for the new Virtue and Moir program, The Globe and Mail [dostęp 2016-03-10].
 25. Biography, 3 stycznia 2012 [dostęp 2016-03-10] [zarchiwizowane z adresu 2012-01-03].