Scripps Institution of Oceanography

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Scripps Institution of Oceanography
University of California, San Diego
Ilustracja
Należące do Instytutu molo
Data założenia 1903
Patron George Scripps
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres San Diego
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa lokalizacyjna Kalifornii
Scripps Institution of Oceanography
Scripps Institution of Oceanography
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Scripps Institution of Oceanography
Scripps Institution of Oceanography
Ziemia32°51′55,57″N 117°15′13,05″W/32,865436 -117,253625
Strona internetowa
Widok na część wybrzeża miejscowości La Jolla (od zachodu), gdzie mieści się Instytut Oceanografii Scrippsa. Czerwone plamy na oceanie to zakwit fitoplanktonu

Instytut Oceanografii Scrippsa (czasami nazywany w skrócie SIO lub Scripps) jest jednym z najstarszych i największych instytutów naukowych, zajmujących się badaniem oceanów na świecie. Należy do Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (UCSD) i jest położony w północnej części miasta w dzielnicy La Jolla. SIO prowadzi też Akwarium (muzeum edukacyjne) imienia Bircha. SIO leży nad Pacyfikiem i posiada 67 budynków.

Programy naukowe[edytuj | edytuj kod]

Instytucja prowadzi badania biologii morza, oceanografii fizycznej, sejsmologii, badania klimatu, meteorologii i chemii atmosfery. Jako część UCSD prowadzi działalność edukacyjną i kształci studentów na poziomie doktoratów (przyjmuje studentów, którzy już ukończyli wyższe studia). Specjalizuje się w pomiarach oceanicznych. Instytucja utrzymuje kilka klasycznych statków badawczych i statek RV Flip (ang. RV oznacza "research vessel" - statek badawczy), który po wypłynięciu w morze jest zatapiany z jednej strony i przekręca się o 90 stopni. Statki badawcze SIO przepływają rocznie około 100 000 mil.

Historia[edytuj | edytuj kod]

SIO powstał w roku 1903 jako Laboratorium Biologii Morskiej, dedykowane pamięci George'a H. Scrippsa (George H. Scripps Memorial Marine Biological Laboratory) i był niezależną instytucją Uniwersytetu Kalifornijskiego, której pierwszym kierownikiem był profesor zoologii William E. Ritter.

Fundusze na funkcjonowanie placówki pokrywała z początku Ellen Browning Scripps, a potem jej brat Edward W. Scripps.

W 1925 roku instytut został nazwany Scripps Institution of Oceanography i nosi tę nazwę do tej pory. Przed 1938 rokiem SIO było związane z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley (UCB), a po 1938 roku zostało częścią Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA).

W 1936 roku dyrektorem instytutu został znany norweski oceanograf Herald Sverdrup, a następnie w 1948 roku Carl Henry Eckart. W 1956 roku powstał Uniwersytet Kalifornijski w La Jolla (szybko przemianowany na Uniwersytet Kalifornijski w San Diego), który swoje powstanie w dużej mierze zawdzięcza SIO.

Statki badawcze[edytuj | edytuj kod]

Batyskaf Star III

Obecnie statkami badawczymi SIO są:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]