Scroll Lock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Klawisz Scroll Lock i jego sąsiedzi

Scroll lock (ang. „blokowanie przewijania”) – klawisz na klawiaturze będący pozostałością z oryginalnej klawiatury IBM PC, gdzie służył do zmiany zachowania klawiszy strzałek. Przy wciśniętym klawiszu Scroll Lock klawisze strzałek przewijały zawartość okna z tekstem, a przy wyłączonej funkcji Scroll Lock służyły do poruszania kursorem w tekście. Klawisz ten obecnie przydatny jest na konsolach systemów UNIX/Linux do blokowania przewijania ekranu (np. kiedy chce się przeczytać tekst, który za szybko znika).

Klawisz Scroll Lock zaliczany jest do grupy przełączających, takich jak Num Lock czy Caps Lock, które po włączeniu zmieniają sposób działania grupy klawiszy, a po ponownym wciśnięciu przywracają pierwotne znaczenie tej grupy klawiszy. Systemy Microsoft Windows 2000, Windows XP i Windows Vista mają funkcję, w której użytkownik może ręcznie wywołać „Niebieski ekran śmierci” prostym skrótem klawiaturowym CTRL + Scroll Lock (dwukrotnie)[1].

Obecnie niewiele programów korzysta z pierwotnego znaczenia tego klawisza. Jednym z nich jest Microsoft Excel, gdzie klawisze strzałek służą do przesuwania kursora komórki, a przy włączonej funkcji Scroll Lock służą do przewijania zawartości arkusza.

Część programów wykorzystuje Scroll Lock jako klawisz funkcyjny (jak klawisze F1...F12) do uruchamiania konkretnych funkcji czy procedur. Np. w przełącznikach KVM (Keyboard Video Mouse) klawisz Scroll Lock użyty z klawiszem numerycznym służy do przełączania klawiatury, monitora i myszki pomiędzy kilkoma komputerami.

Przypisy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]