Scroll Lock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Klawisz Scroll Lock i jego sąsiedzi

Scroll Lock – klawisz na klawiaturze komputerowej będący pozostałością z oryginalnej klawiatury IBM PC, gdzie służył do zmiany zachowania klawiszy strzałek. Przy wciśniętym Scroll Lock klawisze strzałek przewijały zawartość okna z tekstem, a przy wyłączonej funkcji Scroll Lock służyły do poruszania kursorem w tekście. Klawisz ten obecnie przydatny jest na konsolach systemów UNIX/Linux do blokady przewijania ekranu (na przykład przy czytaniu tekstu, który zbyt szybko znika).

Klawisz Scroll Lock zaliczany jest do grupy przełączających, podobnie jak Num Lock i Caps Lock, które po włączeniu zmieniają sposób działania grupy klawiszy, a po ponownym wciśnięciu przywracają pierwotne znaczenie tej grupy klawiszy. Systemy Microsoft Windows 2000, Windows XP i Windows Vista mają funkcję, w której użytkownik może ręcznie wywołać „niebieski ekran śmierci” prostym skrótem klawiaturowym CTRL + Scroll Lock (dwukrotnie)[1].

Obecnie niewiele programów korzysta z pierwotnego znaczenia tego klawisza. Jednym z nich jest Microsoft Excel, gdzie klawisze strzałek służą do przesuwania kursora komórki, a przy włączonej funkcji Scroll Lock służą do przewijania zawartości arkusza.

Część programów wykorzystuje Scroll Lock jako klawisz funkcyjny (jak klawisze F1...F12) do uruchamiania konkretnych funkcji czy procedur – przykładowo w przełącznikach KVM (Keyboard Video Mouse) klawisz Scroll Lock użyty z klawiszem numerycznym służy do przełączania klawiatury, monitora i myszki pomiędzy kilkoma komputerami.

Przypisy