Scuderia AlphaTauri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Scuderia AlphaTauri
Ilustracja
Yūki Tsunoda podczas wyścigu o Grand Prix Austrii 2023
Aktywna

2020-2023

Siedziba

Faenza, Włochy

Ważni ludzie
Założyciel

Dietrich Mateschitz

Dyrektor

Franz Tost

Dyrektor techniczny

Jody Egginton

Kierowcy

Daniił Kwiat
Pierre Gasly
Yūki Tsunoda
Nyck de Vries
Daniel Ricciardo
Liam Lawson

Inne
Debiut

Grand Prix Austrii 2020

Ostatni wyścig

Grand Prix Abu Zabi 2023

Strona internetowa

Scuderia AlphaTauri – włoski zespół wyścigowy i konstruktor Formuły 1, startujący w wyścigach Grand Prix w sezonach 2020-2023. Był to jeden z dwóch zespołów należących do firmy Red Bull. Ekipa została utworzona na bazie ekipy Scuderia Toro Rosso – zmiana nazwy podyktowana była promocją firmy AlphaTauri, odzieżowej marki austriackiego koncernu.

Zespół wziął udział w 83 wyścigach, zdobywając w sumie 309 punktów. W swojej historii ekipa zdobyła jedno zwycięstwo i dwa miejsca na podium, zdobyte przez Pierre'a Gasly'ego (wygrana w Grand Prix Włoch 2020 i trzecie miejsce w Grand Prix Azerbejdżanu 2021). Po sezonie 2023, ekipa zmieniła nazwę na Visa Cash App RB Formula 1 Team.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

 Osobne artykuły: MinardiScuderia Toro Rosso.
Christijan Albers w wyścigu o Grand Prix Kanady 2005 w barwach Minardi

Korzenie zespołu Scuderia AlphaTauri sięgają ekipy Minardi, założonej we włoskiej Faenzie przez Giancarlo Minardiego[1][2]. W sezonach 1980-1984 zespół uczestniczył w Mistrzostwach Europy Formuły 2 – w tym samym czasie jedyne zwycięstwo dla ekipy wywalczył Michele Alboreto w Grand Prix Adriatyku w 1981[3], a najlepszy wynik zanotował Alessandro Nannini w 1983, zajmując siódme miejsce[2].

W 1984, Minardi rozpoczął przygotowania do startów w Formule 1 – spotkał się on z prezesem Alfa Romeo Ettore Massacesim, aby przedstawić projekt, co spotyka się z pozytywnym odzewem szefa producenta i zgadza się na dostarczenie silników[4]. Latem 1984 zostaje ukończony model M184, który prowadzi Alessandro Nannini[4]. Mimo przejechania dwóch tysięcy kilometrów, Massacesi informuje Minardiego, że wycofuje się z porozumienia[4]. Zespół postanowił podpisać umowę z firmą Motori Moderni, założoną jesienią 1984 roku przez byłego pracownika Alfy, Carlo Chitiego[5][6]. Jednakże na pierwsze dwa wyścigi sezonu, z uwagi na to, że włoskiej firmie nie udało się wykonać jednostki napędowej na czas, Minardi używało silnika Ford Cosworth[4].

Ekipa brała udział w 340 wyścigach Formuły 1 w sezonach 1985-2005, zdobywając 38 punktów[7]. Najlepszym rezultatem kierowcy Minardi było zajęcie czwartej pozycji – osiągneli ją Pierluigi Martini (w Grand Prix San Marino 1991[8] i Grand Prix Portugalii 1991[9]) i Christiana Fittipaldiego (w Grand Prix Południowej Afryki 1993[10]). Włoski zespół najlepiej radził sobie w sezonie 1991, zajmując siódme miejsce[7].

Początkowo właścicielem zespołu był Giancarlo Minardi – w 1996 większość udziałów przejęło konsorcjum kierowane przez Flavio Briatore, w którego skład wchodził m.in. Gabriele Rumi[1]. Rok później, Briatore próbował sprzedać swoje udziały koncernowi British American Tobacco, na co nie było zgody Minardiego i Rumiego, wobec czego Flavio Briatore sprzedał swoje udziały Rumiemu[1]. 30 stycznia 2001, nowym właścicielem zespołu został Paul Stoddart, właściciel linii lotniczych European Airlines[11].

Red Bull kupuje Minardi i przemienia w Scuderia Toro Rosso[edytuj | edytuj kod]

Pierre Gasly w wyścigu o Grand Prix Włoch 2019 w barwach Scuderia Toro Rosso

W 2005 roku, Paul Stoddart oświadczył, że sprzeda zespół pod warunkiem, że nowy nabywca popchnie zespół do przodu[12]. Australijczyk przyznał, że miał 41 zapytań od potencjalnych nabywców, wśród nich był m.in. Eddie Irvine, który występował w imieniu rosyjskiego magnata wódki i bankowości Roustama Tariko[12]. 10 września 2005, Red Bull poinformował oficjalnie o nabyciu zespołu Minardi i przemienieniu go w juniorski zespół[13].

Po informacji o sprzedaży zespołu, fani Minardi natychmiast rozpoczęli internetową petycję w sprawie zachowania nazwy i dziedzictwa zespołu[14]. Mimo zebrania piętnastu tysięcy podpisów petycja nie przyniosła skutku i zmieniono nazwę ekipy na Scuderia Toro Rosso.

Zespół był aktywny w Mistrzostwach Świata Formuły 1 w sezonach 2006-2019, zdobywając 500 punktów[15]. Największym sukcesem włoskiej stajni było zwycięstwo Sebastiana Vettela w Grand Prix Włoch 2008[16]. Najlepiej zespół radził sobie w sezonach 2008 i 2019, gdzie zajmował on szóste miejsce w klasyfikacji konstruktorów[15].

Zmiana nazwy na Scuderia AlphaTauri[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec września 2019, Toro Rosso wnioskował o zmianę nazwy ekipy na Scuderia AlphaTauri[17]. Miało to na celu wypromowanie przez austriacki koncern swojej marki odzieżowej, powstałej w 2016 roku[17]. Miesiąc później, Światowa Rada Sportów Motorowych zaakceptowała wniosek Red Bulla o zmianę nazwy[18], a 30 listopada FIA potwierdziła nową nazwę zespołu na sezon 2020[19].

Starty w Formule 1[edytuj | edytuj kod]

2020[edytuj | edytuj kod]

Daniił Kwiat podczas Grand Prix Toskanii 2020

Reprezentantami włoskiej ekipy w sezonie 2020 byli Pierre Gasly i Daniił Kwiat[20]. Podobnie jak Toro Rosso, zespół korzystał z silników Hondy[21]. Już w pierwszym wyścigu, Gasly zdobył pierwsze punkty dla zespołu, zajmując siódme miejsce[22]. Po Grand Prix Belgii, reprezentanci AlphaTauri zebrali łącznie dwadzieścia punktów[23]. Podczas Grand Prix Włoch, Pierre Gasly wywalczył swoje pierwsze zwycięstwo w karierze[24]. Tym samym było to pierwsze zwycięstwo AlphaTauri i pierwsze zwycięstwo francuskiego kierowcy w wyścigu Formuły 1 od Grand Prix Monako 1996, kiedy na najwyższym stopniu podium stanął Olivier Panis jeżdżący dla Ligiera[25][26].

Łącznie kierowcy zespołu zdobyli 107 punktów, dzięki czemu AlphaTauri zakończyła swój debiutancki sezon na siódmej pozycji[27]

2021[edytuj | edytuj kod]

Pierre Gasly podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii 2021

Przed sezonem 2021, zespół przedłużył umowę z Gaslym, natomiast nastąpiła zmiana jego partnera zespołowego[28]. Już w trakcie sezonu 2020, opiekun programu Red Bulla Helmut Marko przyznał, że nie jest zadowolony z osiągów Rosjanina[29]. Z posadą łączeni byli Liam Lawson i Yūki Tsunoda[29]. Ostatecznie, na początku drugiej połowy grudnia oficjalnie potwierdzono, że miejsce Kwiata w zespole zajmie Tsunoda[30].

Sezon ten był dużo lepszy od poprzedniego – w Azerbejdżanie Gasly przegrał tylko z Sergio Pérezem i Sebastianem Vettelem[31], dodatkowo będąc blisko podium w Holandii i Meksyku[32][33]. Najlepiej zespół zaprezentował się podczas finałowego Grand Prix Abu Zabi, gdzie Yūki Tsunoda i Pierre Gasly zajęli odpowiednio czwarte i piąte miejsce[34].

Reprezentanci AlphaTauri zdobyli łącznie 142 punkty, co przełożyło się na szóste miejsce ekipy w klasyfikacji konstruktorów[35]

2022[edytuj | edytuj kod]

Yūki Tsunoda podczas Grand Prix Emilii-Romanii 2022

7 września 2021, zespół AlphaTauri potwierdził zatrzymanie Gasly'ego i Tsunody na sezon 2022[36]. Po sezonie 2021, Honda wycofała się z Formuły 1 z końcem sezonu 2021[37]. Ich jednostki przejął koncern Red Bulla, i pod nazwą RBPT używane były silniki stosowane również w samochodach AlphaTauri.

Rok ten był słabszy dla włoskiej ekipy – Gasly sześciokrotnie kończył wyścigi w pierwszej dziesiątce, podczas gdy Tsunoda uczynił to cztery razy. Najlepszy wynik zespół zanotował w Azerbejdżanie, gdzie Francuz ukończył wyścig na piątej pozycji[38]. Sezon dla AlphaTauri zakończył się dziewiątym miejscem w klasyfikacji konstruktorów z 35 punktami, wyprzedzając w tabeli tylko Williamsa[39].

2023[edytuj | edytuj kod]

Nyck de Vries podczas Grand Prix Austrii 2023

W trakcie sezonu 2022, Pierre Gasly i Yūki Tsunoda przedłużyli kontrakty na sezon 2023[40][41]. Na przełomie sierpnia i września, nasilały się pogłoski o możliwym przejściu Gasly'ego do Alpine[42]. Na początku września, Helmut Marko poinformował, że zespół porozumiał się z Coltonem Hertą, jeżdżącym do tej pory w serii IndyCar Series[43]. Jednak po kilku dniach, FIA zdecydowała nie przyznawać amerykańskiemu kierowcy superlicencji ze względu na zbyt małą liczbę punktów, a ekipa zrezygnowała z zatrudnienia Herty[44][45]. 8 października poinformowano, że Gasly unieważnił kontrakt z Red Bullem, podpisując umowę z Alpine, gdzie zastąpił Fernando Alonso[46]. Tego samego dnia ogłoszono, że Nyck de Vries przejmie kokpit Gasly'ego w AlphaTauri[47]. W styczniu 2023, zespół nawiązał współpracę sponsorską z PKN Orlen, będącym do tej pory tytularnym sponsorem ekipy Alfy Romeo[48].

Pierwsza połowa sezonu była katastrofą – do Grand Prix Węgier zespół zdobył tylko dwa punkty, wywalczone przez Tsunodę w Australii i Azerbejdżanie[49][50]. Słabe starty de Vriesa spowodowały, że w trakcie sezonu mówiło się o jego zwolnieniu[51][52]. Przed Grand Prix Węgier zespół poinformował o rozwiązaniu kontraktu z niderlandzkim kierowcą, a jego miejsce zajął Daniel Ricciardo, pełniący funkcję trzeciego kierowcy Red Bull Racing po odejściu z McLarena[53]. Podczas drugiego treningu do Grand Prix Holandii, Australijczyk miał wypadek, po którym doznał złamania kości śródręcza lewej dłoni – na kilka wyścigów zastąpił go Liam Lawson[54]. Nowozelandczyk wykorzystał szansę, zdobywając jedyne punkty w Singapurze, zajmując dziewiąte miejsce[55]. Daniel Ricciardo wrócił do włoskiej ekipy od Grand Prix Stanów Zjednoczonych i już w drugim wyścigu po powrocie zapewnił jej najlepszy wynik – Australijczyk ukończył wyścig w Meksyku na siódmej pozycji[56]. Tsunoda w ostatnich pięciu wyścigach zgromadził czternaście punktów.

Zespół zakończył zmagania na ósmej pozycji z 25 punktami na koncie, pokonując Alfę Romeo i Haasa[57].

Zmiana nazwy[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci Dietricha Mateschitza, założyciela Red Bulla i obu zespołów austriackiego koncernu oraz ustanowieniu nowej struktury kierowniczej firmy, przyszłość zespołu była przedmiotem wielu spekulacji[58]. Konsultant Red Bulla Helmut Marko zapewnił, że ekipa nie zostanie sprzedana, choć przyznał, że zespół będzie bliżej współpracował z Red Bull Racing, dzięki przeniesieniu głównej bazy rozwoju do Wielkiej Brytanii[59]. Pod koniec czerwca 2023, Austriak potwierdził, że zespół doczeka się nowego sponsora i zmiany nazwy[58].

24 stycznia 2024 zespół poinformował, że AlphaTauri przemieniło się w Visa Cash App RB Formula 1 Team[60].

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Sezon Konstruktor Kierowcy Wyniki w poszczególnych eliminacjach Wyniki
kierowców
Wyniki
konstruktora
2020 Austria Węgry Wielka Brytania Wielka Brytania Hiszpania Belgia Włochy Toskania Rosja Niemcy Portugalia Emilia-Romania Turcja Bahrajn Bahrajn Pkt. Msc. Pkt. Msc.
AlphaTauri-Honda Francja Pierre Gasly 7 15 NU 7 11 9 8 1 NU 9 6 5 NU 13 6 11 8 75 10 107 7
Rosja Daniił Kwiat 12 10 12 NU 10 12 11 9 7 8 15 19 4 12 11 7 11 32 14
2021 Bahrajn Emilia-Romania Portugalia Hiszpania Monako Azerbejdżan Francja Austria Wielka Brytania Węgry Belgia Holandia Włochy Rosja Turcja Stany Zjednoczone Meksyk Katar Arabia Saudyjska Pkt. Msc. Pkt. Msc.
AlphaTauri-Honda Francja Pierre Gasly 17 7 10 10 6 3 7 NU 9 11 5 6 4 NU 13 6 NU 4 7 11 6 5 110 9 142 6
Japonia Yūki Tsunoda 9 12 15 NU 16 7 13 10 12 10 6 15 NU NW 17 14 9 NU 15 13 14 4 32 14
2022 Bahrajn Arabia Saudyjska Australia Emilia-Romania Stany Zjednoczone Hiszpania Monako Azerbejdżan Kanada Wielka Brytania Austria Francja Węgry Belgia Holandia Włochy Singapur Japonia Stany Zjednoczone Meksyk Pkt. Msc. Pkt. Msc.
AlphaTauri-RBPT Francja Pierre Gasly NU 8 9 12 NU 13 11 5 14 NU 15 12 12 9 11 8 10 18 14 11 14 14 23 14 35 9
Japonia Yūki Tsunoda 8 NW 15 7 12 10 17 13 NU 14 16 NU 19 13 NU 14 NU 13 10 NU 17 11 12 17
2023 Bahrajn Arabia Saudyjska Australia Azerbejdżan Stany Zjednoczone Monako Hiszpania Kanada Austria Wielka Brytania Węgry Belgia Holandia Włochy Singapur Japonia Katar Stany Zjednoczone Meksyk Stany Zjednoczone Pkt. Msc. Pkt. Msc.
AlphaTauri-Honda RBPT Holandia Nyck de Vries 14 14 15 NU 18 12 14 18 17 17 0 22 25 8
Australia Daniel Ricciardo 13 16 WD 15 7 13 14 11 6 17
Nowa Zelandia Liam Lawson 13 11 9 11 17 2 20
Japonia Yūki Tsunoda 11 11 10 10 11 15 12 14 19 16 15 10 16 NW NU 12 15 8 12 96 18 8 17 14

Podsumowanie[edytuj | edytuj kod]

Kierowcy zespołu
Scuderia AlphaTauri
Pierre Gasly (2020–2022)
Daniił Kwiat (2020)
Yūki Tsunoda (2021–2023)
Nyck de Vries (2023)
Daniel Ricciardo (2023)
Liam Lawson (2023)
Ważne wyścigi
Debiut

Austria Grand Prix Austrii 2020 (#1, Francja Pierre Gasly, Rosja Daniił Kwiat)

Pierwsze punkty

Austria Grand Prix Austrii 2020 (#1, Francja Pierre Gasly)

Pierwsze podium

Włochy Grand Prix Włoch 2020 (#8, Francja Pierre Gasly)

Pierwsze najszybsze okrążenie

Węgry Grand Prix Węgier 2021 (#28, Francja Pierre Gasly)

Pierwsze zwycięstwo

Włochy Grand Prix Włoch 2020 (#8, Francja Pierre Gasly)

Ostatni

Grand Prix Abu Zabi 2023 (#83, Australia Daniel Ricciardo, Japonia Yūki Tsunoda)

Najwyższe pozycje
Kwalifikacje

2

Wyścig

1

Kierowcy[edytuj | edytuj kod]

Kierowca Sezony Starty PP Wygrane Zespół
FRAFrancja Gasly, PierrePierre Gasly 2020-2022 61 0 1 fabryczny
RUSRosja Kwiat, DaniiłDaniił Kwiat 2020 17 0 0 fabryczny
JPNJaponia Tsunoda, YūkiYūki Tsunoda 2020-2023 66 0 0 fabryczny
NEDHolandia de Vries, NyckNyck de Vries 2023 10 0 0 fabryczny
AUSAustralia Ricciardo, DanielDaniel Ricciardo 2023 7 0 0 fabryczny
NZLNowa Zelandia Lawson, LiamLiam Lawson 2023 5 0 0 fabryczny

Informacje techniczne[edytuj | edytuj kod]

Sezon Zespół Podwozie Silnik (Typ) Opony
2020 Scuderia AlphaTauri Honda AlphaTauri AT01 Honda RA620H 1.6 V6T Pirelli
2021 Scuderia AlphaTauri Honda AlphaTauri AT02 Honda RA621H 1.6 V6T Pirelli
2022 Scuderia AlphaTauri AlphaTauri AT03 RBPT RBPTH001 1.6 V6T Pirelli
2023 Scuderia AlphaTauri AlphaTauri AT04 Honda RBPT RBPTH001 1.6 V6T Pirelli
Razem 2 4 3 1
Sezon Zespół Podwozie Silnik (Typ) Opony

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Constructors – Minardi. grandprix.com. [dostęp 2024-03-02]. (ang.).
 2. a b Minardi. statsf1.com. [dostęp 2024-03-02]. (fr.).
 3. Grand Prix Adriatyku. racingrecords.eu. [dostęp 2024-03-02]. (ang.).
 4. a b c d The history of the Minardi team. minardi.it. [dostęp 2024-03-02]. (ang.).
 5. Unraced projects of the 1984 season. unracedf1.com, 2020-11-26. [dostęp 2024-03-02]. (ang.).
 6. Engines – Motori Moderni SpA. grandprix.com. [dostęp 2024-03-02]. (ang.).
 7. a b Minardi. statsf1.com. [dostęp 2024-03-02]. (fr.).
 8. Grand Prix San Marino 1991 – rezultat wyścigu. f1wm.pl. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 9. Grand Prix Portugalii 1991 – rezultat wyścigu. f1wm.pl. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 10. Grand Prix RPA 1993 – rezultat wyścigu. f1wm.pl. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 11. Stoddard takes over Minardi. us.motorsport.com, 2001-01-30. [dostęp 2024-03-02]. (ang.).
 12. a b Irvine in talks over Minardi sale. news.bbc.co.uk, 2005-09-02. [dostęp 2024-03-02]. (ang.).
 13. Marek Roczniak: Minardi sprzedane Red Bull - wiadomość oficjalna!. f1wm.pl, 2005-09-10. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 14. 2005 - Bowing out with dignity.... forzaminardi.com. [dostęp 2024-03-02]. (ang.).
 15. a b Toro Rosso. statsf1.com. [dostęp 2024-03-02]. (fr.).
 16. Grand Prix Włoch 2008 – rezultat wyścigu. f1wm.pl. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 17. a b Mateusz Szymkiewicz: Toro Rosso wnioskuje o zmianę nazwy na Scuderia AlphaTauri. f1wm.pl, 2019-09-28. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 18. Nataniel Piórkowski: Światowa Rada FIA przyjęła wniosek o zmianę nazwy Toro Rosso. f1wm.pl, 2019-10-16. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 19. Nataniel Piórkowski: FIA potwierdziła zmianę nazwy Toro Rosso. f1wm.pl, 2019-11-30. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 20. Mateusz Szymkiewicz: Albon utrzyma posadę w Red Bullu na sezon 2020. f1wm.pl, 2019-11-12. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 21. Mateusz Szymkiewicz: Honda pozostanie dostawcą Red Bulla oraz Toro Rosso. f1wm.pl, 2019-11-27. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 22. Grand Prix Austrii 2020 – rezultat wyścigu. f1wm.pl. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 23. Grand Prix Belgii 2020 – klasyfikacje generalne po wyścigu. f1wm.pl. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 24. Grand Prix Włoch 2020 – rezultat wyścigu. f1wm.pl. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 25. AlphaTauri – Victoires. statsf1.com. [dostęp 2024-03-02]. (fr.).
 26. France – Victoires. statsf1.com. [dostęp 2024-03-02]. (fr.).
 27. 2020. statsf1.com. [dostęp 2024-03-02]. (fr.).
 28. Mateusz Szymkiewicz: Gasly pozostanie kierowcą AlphaTauri w sezonie 2021. f1wm.pl, 2020-10-28. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 29. a b Mateusz Szymkiewicz: Marko: Nie jesteśmy zadowoleni z tegorocznych osiągów Kwiata. f1wm.pl, 2020-08-21. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 30. Mateusz Szymkiewicz: Tsunoda zastąpi Kwiata w AlphaTauri od sezonu 2021. f1wm.pl, 2020-12-16. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 31. Grand Prix Azerbejdżanu 2021 – rezultat wyścigu. f1wm.pl. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 32. Grand Prix Holandii 2021 – rezultat wyścigu. f1wm.pl. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 33. Grand Prix Meksyku 2021 – rezultat wyścigu. f1wm.pl. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 34. Grand Prix Abu Zabi 2021 – rezultat wyścigu. f1wm.pl. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 35. 2021. statsf1.com. [dostęp 2024-03-02]. (fr.).
 36. Mateusz Szymkiewicz: Gasly i Tsunoda pozostaną kierowcami AlphaTauri w 2022 roku. f1wm.pl, 2020-12-16. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 37. Mateusz Szymkiewicz: Honda wycofa się z Formuły 1 po sezonie 2021. f1wm.pl, 2020-10-02. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 38. Grand Prix Azerbejdżanu 2022 – rezultat wyścigu. f1wm.pl. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 39. 2022. statsf1.com. [dostęp 2024-03-02]. (fr.).
 40. Mateusz Szymkiewicz: Gasly pozostanie kierowcą AlphaTauri w 2023 roku. f1wm.pl, 2022-06-24. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 41. Nataniel Piórkowski: AlphaTauri potwierdza kontrakt z Tsunodą na sezon 2023. f1wm.pl, 2022-09-22. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 42. Mateusz Szymkiewicz: Autosport: Gasly poważnym kandydatem do fotela w Alpine. f1wm.pl, 2022-08-27. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 43. Mateusz Szymkiewicz: AlphaTauri porozumiało się z Coltonem Hertą. f1wm.pl, 2022-09-04. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 44. Mateusz Szymkiewicz: FIA nie przyzna Hercie superlicencji na sezon 2023. f1wm.pl, 2022-09-11. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 45. Mateusz Szymkiewicz: AlphaTauri porzuciło plan zatrudnienia Herty na sezon 2023. f1wm.pl, 2022-09-16. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 46. Mateusz Szymkiewicz: Pierre Gasly oficjalnie potwierdzony jako nowy kierowca Alpine. f1wm.pl, 2022-10-08. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 47. Mateusz Szymkiewicz: Nyck de Vries zastąpi Gasly'ego w AlphaTauri od sezonu 2023. f1wm.pl, 2022-10-08. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 48. Mateusz Szymkiewicz: PKN Orlen sponsorem teamu AlphaTauri. f1wm.pl, 2023-01-27. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 49. Grand Prix Australii 2023 – rezultat wyścigu. f1wm.pl. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 50. Grand Prix Azerbejdżanu 2023 – rezultat wyścigu. f1wm.pl. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 51. Mateusz Szymkiewicz: Marko: De Vries otrzymał ode mnie żółtą kartkę. f1wm.pl, 2023-05-13. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 52. Mateusz Szymkiewicz: Marko: Przyszłość de Vriesa wyjaśni się po Grand Prix Belgii. f1wm.pl, 2023-07-04. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 53. Nataniel Piórkowski: Daniel Ricciardo wróci do startów w F1 z AlphaTauri. f1wm.pl, 2023-07-11. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 54. Mateusz Szymkiewicz: Lawson pozostanie kierowcą AlphaTauri na czas nieokreślony. f1wm.pl, 2023-08-28. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 55. Grand Prix Singapuru 2023 – rezultat wyścigu. f1wm.pl. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 56. Grand Prix Meksyku – rezultat wyścigu. f1wm.pl. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 57. 2023. statsf1.com. [dostęp 2024-03-02]. (fr.).
 58. a b Matt Kew: AlphaTauri to be rebranded in F1 2024, says Marko. motorsport.com, 2023-06-28. [dostęp 2024-03-02]. (ang.).
 59. Mateusz Szymkiewicz: Marko: AlphaTauri nie zostanie sprzedane. f1wm.pl, 2023-05-16. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).
 60. Jakub Ziółkowski: AlphaTauri oficjalnie zmienia się w Visa Cash App RB. f1wm.pl, 2024-01-24. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).