Sczastliwy wmiestie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sczastliwy wmiestie
Счастливы вместе
Gatunek sitcom
Kraj produkcji  Rosja
Oryginalny język rosyjski
Twórcy Ron Leavitt, Michael G. Moye
Liczba odcinków 365
Liczba serii 6
Produkcja
Reżyseria Gieorgij Dronow
Czas trwania odcinka 20-25 min
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji  Rosja
Data premiery 8 marca 2006
Stacja telewizyjna Rosja TNT
Pierwsza emisja 8 marca 20061 marca 2013
Lata emisji 2006-2013
Status zakończony
Chronologia
Powiązane Świat według Bundych
Strona internetowa

Sczastliwy wmiestie (ros. Счастливы вместе, pol. Wspólnie szczęśliwi) – rosyjski serial komediowy emitowany w latach 2006-2013, stanowiący remake amerykańskiego formatu Świat według Bundych[1][2].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Serial tworzony był w oparciu o oryginalne scenariusze amerykańskiego pierwowzoru, zaadoptowanych do potrzeb rosyjskich realiów i – w razie potrzeby – zmian wprowadzonych w wersji rosyjskiej. W kwietniu 2008 roku producenci ogłosili, że na potrzeby serialu zaadoptowano już wszystkie oryginalne odcinki Świata według Bundych, w związku z czym w Internecie rozpisano konkurs dla fanów, mogących przysyłać swoje pomysły na kolejne odcinki. Emisja serialu została wznowiona 31 grudnia 2009 roku, kiedy to rozpoczęto emisję dodatkowych sześćdziesięciu odcinków napisanych na podstawie pomysłów fanów[3]. Według plansz początkowych, przy scenariuszach niektórych z nich pracowali scenarzyści Świata według Bundych, głównie Richard Gurman i Katherine Green.

Zmiany względem oryginału[edytuj | edytuj kod]

Rodzina Bukinów, w przeciwieństwie do mieszkających w domu jednorodzinnym Bundych, mieszka na najwyższym piętrze niewielkiego bloku, a ich sąsiedzi – Stiepanowie/Polenowie – w mieszkaniu naprzeciwko nich. Układ mieszkania Bukinów przypomina układ parteru domu Bundych, jednak zamiast na ogródek, tylne drzwi wychodzą na balkon. Ponieważ bohaterowie mieszkają na ostatnim piętrze, zamiast do piwnicy mają dostęp do dodatkowych pomieszczeń mieszczących się na strychu. Garaż, który u Bundych stanowił dobudówkę do domu, w wersji rosyjskiej znajduje się na zewnątrz bloku. W mieszkaniu Bukinów panuje bałagan związany z nigdy nieukończonymi naprawami, a w początkowych odcinkach do i z mieszkania Bukinów można było dostać się przez balkon, korzystając z mieszczącego się na zewnątrz rusztowania.

Jedną z największych zmian względem oryginalnego formatu jest obecność Siomy, który – w przeciwieństwie do Siódmego, usuniętego po kilku odcinkach – zostaje z Bukinami do samego końca serialu. Występujące w wersji oryginalnej odniesienia do nieobecności Siódmego w Sczastliwy wmiestie zamieniono na dziwaczne wyjaśnienia usprawiedliwiające nieobecność Siomy. W Świecie według Bundych rodzina kupuje nowego psa, co podyktowane było śmiercią psa odgrywającego Bucka. W wersji rosyjskiej Baron pozostaje z Bukinami do końca, a fabuła odcinka Requiem dla Bucka została zamieniona – Baron zamiast umrzeć, zostaje sprzedany przez Siomę.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Postać Aktor Postać oryginalna
Giena Bukin Wiktor Łoginow Al Bundy
Dasza Bukina Natalja Boczkariowa Margaret „Peggy” Bundy
Swieta Bukina Darja Sagałowa Kelly Bundy
Roma Bukin Aleksandr Jakin Budrick „Bud” Bundy
Baron Bukin Bajra Buck Bundy
Jelena Stiepanowa-Poleno Julija Zacharowa Marcy D’Arcy-Rhodes
Anatolij Poleno Pawieł Sawinkow Jefferson D’Arcy
Jewgienij Stiepanow Aleksiej Siekirin Steve Rhodes
Sioma Bukin Ilja Butkowski Siódmy Bundy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Clifford J. Levy: Still Married, With Children, but in Russian (ang.). W: The New York Times [on-line]. 10 września, 2007. [dostęp 6 grudnia 2013].
  2. Счастливы вместе : ТНТ (ros.).
  3. Новые серии «Счастливы вместе» (ros.). Lean-m.ru, 2009-12-28. [dostęp 6 grudnia 2013].