Sean Parker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sean Parker
Sean Parker
Data urodzenia 3 grudnia 1979
Zawód biznesmen
przedsiębiorca technologii internetowych

Sean Parker (ur. 3 grudnia 1979[1]) – amerykański biznesmen i przedsiębiorca technologii internetowych. Współtwórca portali Napster, Plaxo i Causes[2]. Był jednym z członków grupy tworzącej Facebooka[3].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Uczył się programowania od ojca już w wieku 7 lat. W wieku 16 został skazany na prace społeczne za hacking.

Parker ukończył Oakton High School w 1998 roku. W 1999 roku założył darmowy serwis Napster, pozwalający za darmo wymieniać pliki muzyczne. Spotkało się to z gniewem Recording Industry Association of America. Z powodu wytoczonych wielu procesów sądowych Parker musiał jednak ostatecznie zamknąć Napstera.

W listopadzie 2002 rozpoczął projekt Plaxo. Miała to być internetowa książka adresowa, połączona ze społecznymi usługami sieciowymi. Opuścił Plaxo, ale nigdy nie poznano oficjalnych przyczyn tej decyzji. Ponoć pojawił się spór pomiędzy nim i dwoma innymi udziałowcami.

W 2004 roku Parker nieformalnie zaczął doradzać twórcom portalu społecznościowego Facebook. Rok później został prezesem spółki i otrzymał 7 procent akcji. Po zatrzymaniu za posiadanie kokainy musiał odejść z firmy. Historia Parkera podczas pracy przy Facebooku jest przedstawiona w filmie Davida Finchera z 2010 roku, The Social Network. W jego postać wcielił się Justin Timberlake. Parker określił rolę Timberlake'a jako świetny występ, zupełnie nieodzwierciedlający jego prawdziwego charakteru[4].

Przeznaczył 100 000 dolarów na kampanię na rzecz legalizacji marihuany w Kalifornii[5].

Przypisy