Sugar Man

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Searching for Sugar Man)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sugar Man
Searching for Sugar Man
Kino Muranów przy ul. Andersa w Warszawie. Widoczny plakat reklamujący polską premierę filmu „Sugar Man”
Kino Muranów przy ul. Andersa w Warszawie. Widoczny plakat reklamujący polską premierę filmu „Sugar Man”
Gatunek Film dokumentalny
Rok produkcji 2012
Data premiery Ziemia 19 stycznia 2012
Polska 22 lutego 2013
Kraj produkcji  Wielka Brytania
 Szwecja
Język angielski
Czas trwania 86 min
Reżyseria Malik Bendjelloul
Scenariusz Malik Bendjelloul
Muzyka Sixto Rodriguez
Strona internetowa

Sugar Man to film dokumentalny wyreżyserowany przez Malika Bendjelloula, który szczegółowo opisuje wysiłki dwóch fanów z Kapsztadu, Stephena Sugar Segermana i Craiga Strydoma, którzy w 1990 roku próbowali dotrzeć do informacji dotyczących plotek na temat domniemanej śmierci amerykańskiego muzyka, Sixto Rodrigueza. Twórczość Rodrigueza, która nigdy nie zyskała uznania w Stanach Zjednoczonych, zyskała ogromną popularność w południowej Afryce, gdzie z kolei nie docierały informacje dotyczące życia wielbionego przez rzesze fanów artysty.

10 lutego 2013 roku film zdobył nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu dokumentalnego na 66. ceremonii wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej w Londynie[1], a dwa tygodnie później zdobył Oskara w kategorii filmu dokumentalnego na 85. ceremonii wręczenia Oskarów w Hollywood[2].

Produkcja[edytuj]

Aby utrzymać założoną stylistykę zdjęć, reżyser Malik Bendjelloul początkowo używał filmu Super 8 mm, jednak po wykorzystaniu całego budżetu filmu ostatnie sceny zostały nakręcone za pomocą smartphona przy użyciu aplikacji na iPhone’a o nazwie „8mm Vintage Camera”[3].

Premiera[edytuj]

Pokaz Sugar Mana otworzył Festiwal Filmowy w Sundance, w grudniu 2012[4], uzyskując nagrodę publiczności za najlepszy dokument międzynarodowy.

Opinie krytyków[edytuj]

Opinie krytyków filmowych były po premierze filmu Sugar Man bardzo pozytywne. W kwietniu 2014 film posiadał ocenę "Certified Fresh" w serwisie Rotten Tomatoes na poziomie 95 procent[5].

Roger Ebert z „Chicago Sun-Times” wystawił filmowi czterogwiazdkową ocenę, pisząc Mam nadzieję, że będziecie mogli obejrzeć ten film… I tak, ten film istnieje, ponieważ go potrzebujemy[6] Manohla Dargis, krytyk „The New York Times” również napisała pozytywną recenzję, nazywając film wysoce pociągającym dokumentem o fanach, wierze i enigmatycznym muzyku Ery Wodnika[7]. Dargis regularnie nazywała film „Sugar Man” jednym z 10 najlepszych filmów 2012 roku[8].

Nie uwzględnione wątki[edytuj]

Film pomija fakt, że Rodriguez był w latach 70. bardzo popularny w Australii, i miał świadomość tego faktu do tego stopnia, że koncertował tam w 1979 i 1981 roku[9]. Niektórzy krytycy oskarżają w związku z tym twórców filmu o rozmijanie się z rzeczywistością i celowe budowanie mitycznej aury wokół bohatera filmu[10][11]. Jednakże, głównym celem filmu było przedstawienie owianej tajemnicą reputacji Rodrigueza w RPA, oraz prób podjętych przez miejscowych historyków muzyki w celu wytropienia tajemniczego artysty w połowie lat 90. Mieszkańcy RPA nie byli świadomi sukcesu Rodriqueza w Australii - było to spowodowane cenzurą wprowadzoną przez reżim apartheidu[12], która uniemożliwiała jakikolwiek kontakt ze światem zewnętrznym.

Ścieżka dźwiękowa[edytuj]

Płyta „Searching for Sugar Man”, wydana w 2012 roku, to album zawierający ścieżkę dźwiękową z filmu – są to utwory z dwóch wcześniej wydanych albumów studyjnych Rodrigueza. W Szwecji, płyta znajdowała się na 3 miejscu na początku 2013 roku, kiedy ogłoszona została nominacja filmu do nagrody Akademii Filmowej, i pozostała na tej pozycji przez 26 tygodni, do czasu przyznania Oskara.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]