Sebastían Cordero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sebastían Cordero
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 maja 1972
Quito
Zawód reżyser
scenarzysta
producent
Lata aktywności od 1999

Sebastían Cordero (ur. 23 maja 1972 w San Francisco de Quito w Ekwadorze) – ekwadorski reżyser filmowy, producent i scenarzysta, który wypłynął dzięki swojemu obrazowi zatytułowanemu Ratas, Ratones, Rateros z 1999, pokazującemu biedę w Ekwadorze. Film ten pokazywany był m.in. na festiwalach filmowych w Sundance i Cannes.

Pierwszy raz zainteresował się produkcją filmową mając 9 lat po obejrzeniu Poszukiwaczy zaginionej Arki w reżyserii Stevena Spielberga. W wieku 18 lat rozpoczął studia filmowe na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Po ukończeniu studiów postanowił powrócić do swojej ojczyzny, w której praktycznie nie istnieje przemysł kinematograficzny.

Pierwszy film Cordero — Ratas, Ratones, Rateros — miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Następnie zyskał pozytywne opinie publiczności w Toronto, San Sebastián i Buenos Aires. Był również nagradzany na festiwalach filmowych w Huelva i La Habana.

Drugi film reżysera — Crónicas — został nagrodzony przez filmowców podczas Sundance Film Festival oraz uzyskał nominację do głównej nagrody tego samego festiwalu. Pokazano go również w 2004 w Cannes.

Cordero miał wyreżyserować film Manhunt o 48 godzinach, które nastąpiły po zamachu na prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna. Projekt ten nie został jednak zrealizowany.

Najnowszy film reżysera Rabia ma powstać w Hiszpanii. Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści pod tym samym tytułem argentyńskiego pisarza Sergio Bizzio.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]