Sebastian I Aviz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sebastian I Aviz
Król Portugalii, Algarve i innych ziem za morzem w Afryce, Lord Gwinei
Ilustracja
podpis
Król Portugalii
Okres

od 11 czerwca 1557
do 4 sierpnia 1578

Poprzednik

Jan III Aviz

Następca

Henryk I Kardynał

Dane biograficzne
Dynastia

Aviz

Data urodzenia

20 stycznia 1554

Data śmierci

4 sierpnia 1578

Ojciec

Jan Manuel Aviz

Matka

Joanna Austriacka

Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Chrystusa Krzyż Wielki Orderu Avis (Portugalia) Wielki Łańcuch Orderu św. Jakuba od Miecza (Portugalia)

Sebastian I, port. Sebastião (ur. 20 stycznia 1554 w Lizbonie, zm. 4 sierpnia 1578 w Alcácer-Quibir) – szesnasty król Portugalii (1557-1578). Pochodził z dynastii Aviz, był synem księcia Jana (ur. 3 czerwca 1537 – zm. 2 stycznia 1554) i Joanny Habsburg, wnukiem króla Jana III.

Wstąpił na tron w wieku zaledwie 14 lat – specjalnie dla niego został obniżony próg wieku.

Panowanie Sebastiana to spokój w Portugalii, nie przeprowadził żadnych reform. Nie interesowały go sprawy wewnętrzne kraju, chciał tylko walczyć z Maurami. W kraju powoli władzę zaczęli przejmować jezuici. Sebastian zaciągnął wielkie pożyczki, o fundusze prosił również kler. W 1570 zrezygnował z monopolu na handel indyjski, a kraj przestał się bogacić – bogacić zaczęły się jednostki.

W 1574 odbył pierwszą wyprawę do Afryki (Maroka), która trwała trzy miesiące i zakończyła się niepowodzeniem. W czerwcu 1578 podjął drugą próbę krucjaty i podboju Maroka. Dysponował licznym (ok. 17 tys.), ale niezdyscyplinowanym wojskiem. 4 sierpnia 1578 zginął w bitwie pod Alcácer-Quibir[1]. Była to najtragiczniejsza bitwa w dziejach Portugalii. Wojska Mulaja Abd al-Malika były dwukrotnie liczniejsze, więc Portugalczycy byli bez szans. Wojna pochłonęła połowę rocznych dochodów państwa.

Ciała Sebastiana nie odnaleziono, co zapoczątkowało sebastianizm – jeden z podstawowych mitów konstytuujących portugalską świadomość, według którego lud portugalski przez wierzył w powrót króla na białym koniu i wyzwolenie spod hiszpańskiego jarzma. Odtąd Sebastian został nazwany "O Encoberto" – król w ukryciu. Ponieważ Sebastian nie był żonaty i nie miał dzieci jego śmierć oznaczała rychły koniec rodzimej dynastii Aviz: na tronie zasiadł brat jego dziadka, sędziwy kardynał Henryk, który wkrótce zmarł bezdzietnie (1580). Wygaśnięcie dynastii Aviz wykorzystał spokrewniony z nią król Hiszpanii Filip II Habsburg, który zajął Lizbonę i ogłosił się królem. Portugalia na 60 lat utraciła niezależność stając się częścią Hiszpańskiego imperium.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz Miłkowski, Paweł Machcewicz: Historia Hiszpanii. Wyd. I. Wrocław: Ossolineum, 1998, s. 144. ISBN 83-04-04403-X.