Sebastian Koch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sebastian Koch
Ilustracja
Sebastian Koch (2011)
Data i miejsce urodzenia 31 maja 1962
Karlsruhe
Zawód aktor
Lata aktywności od 1990
Strona internetowa

Sebastian Koch (ur. 31 maja 1962 w Karlsruhe) – niemiecki aktor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Koch był wychowywany przez samotną matkę w Stuttgarcie. Część wczesnej młodości spędził w domu dziecka, w którym pracowała jego matka. W latach 1982–1985 Koch studiował w monachijskiej szkole Otto-Falckenberg-Schule, występując w tym czasie w Teatrze Młodzieżowym (niem. Theater der Jugend).

Mając w swoim dorobku pracę w teatrach miejskich w Ulm i Darmstadt, Koch w 1990 zaczął pojawiać się w teatrach berlińskich. Tam przyjął role m.in. w Zbójcach Friedricha Schillera oraz w sztuce Ifigenia w Taurydzie Johanna Wolfganga Goethego. Po uznanym przez publiczność i krytyków wcieleniu się w postać Andreasa Baadera w dramacie dokumentalnym Gra Śmierci (niem. Todesspiel) w reżyserii Heinricha Breloera. Wystąpił w wielu pełnometrażowych produkcjach telewizyjnych.

Rola porwanego syna przemysłowca w filmie Taniec z diabłem – Porwanie Richarda Oetkera (2001) okazała się przełomem w jego karierze aktorskiej. Otrzymał za nią nagrodę im. Adolfa Grimme. Podobnie został uhonorowany za rolę pisarza Klausa Manna w filmie Die Manns – Ein Jahrhundertroman w reżyserii Heinricha Breloera. W 2004 po raz trzeci zagrał w filmie tego reżysera. W produkcji Speer und Er odtwarzał rolę nazistowskiego architekta.

W 2006 miała miejsce premiera (w kinach w Niemczech) dramatu Życie na podsłuchu, który został nagrodzony Oskarem w roku następnym. Koch zagrał w nim główną rolę pisarza Georga Dreymana, inwigilowanego przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa NRDStasi.

W lutym 2006 Koch powrócił na deski teatru. Występuje w teatrze w Bochum w sztuce Oscara Wilde’a The Ideal Husband. We wrześniu tego samego roku wcielił się w rolę Reinharda Mohna w filmie biograficznym o tym niemieckim biznesmenie.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Koch mieszka w Berlinie. Ze związku z dziennikarką Birgit Keller ma córkę Paulinę. Był także w długotrwałym związku z aktorką Anną Schudt, a następnie z holenderską aktorką Carice van Houten, z którą współpracował przy filmie Czarna księga.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]