Sebastian Kudas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sebastian Kudas

Sebastian Ludwik Kudas (ur. 31 sierpnia 1978 w Krakowie) – polski rysownik, ilustrator, scenograf Piwnicy pod Baranami, absolwent VIII Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.

Od 1995 związany z "Piwnicą pod Baranami" - dzięki Jerzemu Skarżyńskiemu i Piotrowi Skrzyneckiemu - jako scenograf i rysownik. Zrealizował kilkadziesiąt scenografii do programów "Piwnicy" (również za granicą: w Sztokholmie, Malmö, Oslo, Wiedniu, Chicago, Toronto i Nowym Jorku), recitali artystów piwnicznych, oraz filmu dokumentalnego o Wisławie Szymborskiej w reżyserii Antoniego Krauze.

Jako ilustrator współpracował głównie z Jackiem Kaczmarskim, Ewą Lipską, Janem Nowickim, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Januszem Radkiem. Autor ilustracji unikatowych tomików (m.in. "Epitafia" autorstwa Wisławy Szymborskiej, Ewy Lipskiej, Bronisława Maja, Michała Rusinka oraz "Apologia Balceroviciana" i "Balceroviciana varia"), wydawanych przez kawiarnię Nowa Prowincja. W 1999 wraz z Janem Kantym Pawluśkiewiczem i Grzegorzem Turnauem założył "Chwilową Grupę Artystyczną TRIO" (wystawy w Gliwicach, Bytomiu, Jeleniej Górze i Krakowie), a w 2001 z Barbarą Stępniak-Wilk i Maciejem Dancewiczem - "Grupę Apokryficzną". Pracował jako asystent reżysera z Antonim Krauze (film dokumentalny o "Piwnicy po Baranami") i Martą Meszaros (spektakl "Tramwaj zwany pożądaniem").

Współpracował z "Dziennikiem Polskim", "Przekrojem" i "Zwierciadłem", „Bluszczem”. Obecnie związany z miesięcznikiem "Chimera".

Kurator wystaw "Szuflada Szymborskiej" w Muzeum Narodowym w Krakowie (oddział Kamienica Szołayskich) oraz "Szymborska- wyklejanki".

Współredaktor zbioru zabaw literackich Wisławy Szymborskiej "Błysk rewolwru" (Wydawnictwo Agora, 2013).

Swoje rysunki pokazywał na wystawach w Krakowie, Sopocie, Częstochowie, Sandomierzu, Tarnobrzegu oraz Wiedniu, Ebenfurth, Norymberdze, Sofii i Nowej Zagorze.

W 1997 wybrany do Rady Artystycznej "Piwnicy pod Baranami". W 2007 otrzymał Nagrodę im. Wiesława Dymnego, przyznawaną za wszechstronną działalność artystyczną przez Fundację im. Wiesława Dymnego z siedzibą w Montrealu.

Prace[edytuj | edytuj kod]