Sebastian Kudas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sebastian Kudas

Sebastian Ludwik Kudas (ur. 31 sierpnia 1978 w Krakowie) – polski rysownik, ilustrator, scenograf Piwnicy pod Baranami, absolwent VIII Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.

Od 1995 związany z „Piwnicą pod Baranami” - dzięki Jerzemu Skarżyńskiemu i Piotrowi Skrzyneckiemu jako scenograf i rysownik. Zrealizował kilkadziesiąt scenografii do programów „Piwnicy” (również za granicą: w Sztokholmie, Malmö, Oslo, Wiedniu, Chicago, Toronto i Nowym Jorku), recitali artystów piwnicznych, oraz filmu dokumentalnego o Wisławie Szymborskiej w reżyserii Antoniego Krauze.

Jako ilustrator współpracował głównie z Jackiem Kaczmarskim, Ewą Lipską, Janem Nowickim, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Januszem Radkiem. Autor ilustracji unikatowych tomików (m.in. „Epitafia” autorstwa Wisławy Szymborskiej, Ewy Lipskiej, Bronisława Maja, Michała Rusinka oraz „Apologia Balceroviciana” i „Balceroviciana varia”), wydawanych przez kawiarnię Nowa Prowincja. W 1999 wraz z Janem Kantym Pawluśkiewiczem i Grzegorzem Turnauem założył „Chwilową Grupę Artystyczną TRIO” (wystawy w Gliwicach, Bytomiu, Jeleniej Górze i Krakowie), a w 2001 z Barbarą Stępniak-Wilk i Maciejem Dancewiczem - „Grupę Apokryficzną”. Pracował jako asystent reżysera z Antonim Krauze (film dokumentalny o „Piwnicy po Baranami”) i Martą Meszaros (spektakl „Tramwaj zwany pożądaniem”).

Współpracował z „Dziennikiem Polskim”, „Przekrojem” i „Zwierciadłem”, „Bluszczem”. Obecnie związany z miesięcznikiem „Chimera”.

Kurator wystaw „Szuflada Szymborskiej” w Muzeum Narodowym w Krakowie (oddział Kamienica Szołayskich) oraz „Szymborska- wyklejanki”.

Współredaktor zbioru zabaw literackich Wisławy Szymborskiej „Błysk rewolwru” (Wydawnictwo Agora, 2013).

Swoje rysunki pokazywał na wystawach w Krakowie, Sopocie, Częstochowie, Sandomierzu, Tarnobrzegu oraz Wiedniu, Ebenfurth, Norymberdze, Sofii i Nowej Zagorze.

W 1997 wybrany do Rady Artystycznej „Piwnicy pod Baranami”. W 2007 otrzymał Nagrodę im. Wiesława Dymnego, przyznawaną za wszechstronną działalność artystyczną przez Fundację im. Wiesława Dymnego z siedzibą w Montrealu.

Prace[edytuj | edytuj kod]