Sebastian Malinowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sebastian Malinowski w Muzeum Kanału Bydgoskiego, grudzień 2006
Kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego
Bydgoszczanin Roku 2006

Sebastian Piotr Malinowski (ur. 18 grudnia 1970 zm. 4 lutego 2008) – historyk, nauczyciel, działacz społeczny, lokalny patriota oraz działacz "Solidarności"

Urodził się w Bydgoszczy. Był synem Jana i Danuty. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 29 przy ul. Stawowej (dziś IV LO). Naukę, kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym nr VI w Bydgoszczy. Po złożeniu egzaminu dojrzałości, 1 października 1989 r. rozpoczął studia historyczne o specjalności archiwistycznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, które ukończył w 1994 r. W 1995 r. podjął pracę nauczyciela historii w III LO w Bydgoszczy, a w 2003 r. dodatkowo prowadził zajęcia w zakresie edukacji regionalnej w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej.

Pasjonował się wydarzeniami historycznymi o największym wymiarze oraz zgłębiał historię regionu, szczególnie bliskich mu Kujaw i Bydgoszczy. Z regionalistyki czerpał inspiracje do wielu inicjatyw kulturalnych, realizowanych najpierw na gruncie szkoły, które później nabrały charakteru wydarzeń o znaczeniu lokalnym oraz ogólnopolskim.

Jego zainteresowanie historią i współczesnością Bydgoszczy oraz promocją miasta spowodowały, że angażował się w działalność bydgoskich organizacji społecznych i kulturalnych. Był aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, Bydgoskiego Towarzystwa Heraldyczno-Genealogicznego, Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Kazimierza Wielkiego, Społecznego Komitetu Rekonstrukcji Zachodniej Pierzei Starego Rynku w Bydgoszczy, Stowarzyszenia Pomocy Charytatywnej „Wschód". W 1999 r. był również zatrudniony na stanowisku dyrektora Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego. Współpracował przy organizacji Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy i przygotowaniu obchodów 40-lecia BTN. Od 2005 r. znalazł się w szeregach Stowarzyszenia "Kanał Bydgoski", w którym kierował sekcją historyczną.

Był autorem licznych artykułów poświęconych dziejom Bydgoszczy, założycielem i kustoszem Muzeum Kanału Bydgoskiego i Muzeum Wolności i Solidarności w Bydgoszczy. Pasjonował się również dawnymi Inflantami, od 2001 r. był kanclerzem Bractwa Inflanckiego.

Był twórcą licznych imprez edukacyjnych, m.in. trzech edycji Forum Inicjatyw Probydgoskich i Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kujawach oraz Konkursu Wiedzy o Kanale Bydgoskim. Był związany z rocznikiem naukowym „Zeszyty Historyczne Muzeum Wolności i Solidarności”, ogólnopolskim miesięcznikiem „Świat Inflant” oraz współpracownikiem „Encyklopedii Solidarności”.

Innym obszarem aktywności Sebastiana Malinowskiego była działalność w strukturach NSZZ Solidarność. Od czerwca 2004 r. pełnił funkcje, wiceprzewodniczącego Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność", od stycznia 2005 r. był członkiem Zarządu Sekcji Regionalnej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność, a w czerwcu 2006 r. wszedł w skład Komisji Rewizyjnej Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność".

Jego aktywna działalność społeczna sprawiła, że stał się osobą rozpoznawalną w mieście i regionie. W 2006 r. został wybrany "Bydgoszczaninem Roku" przez czytelników Expresu Bydgoskiego, w marcu 2007 został odznaczony przez Radę Miasta Bydgoszczy Medalem Kazimierza Wielkiego, a w październiku 2007 r. za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej otrzymał nagrodę Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek (4 lutego 2008 roku) w swym domu. Pozostawił żonę Joannę i córkę Marcelinę. Został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej. 21 października 2008 r. jego grób został przeniesiony na cmentarz Starofarny przy ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy.

W maju 2009 roku Rada Miasta Bydgoszczy nadała nazwę Bulwar Sebastiana Malinowskiego, północnej części bulwaru Kanału Bydgoskiego, między ulicami Bronikowskiego a Wrocławską[1].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Historia i teraźniejszość III Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy (1997, współautor, ​ISBN 83-87145-02-5​)
  • Bydgoski węzeł wodny: materiały pokonferencyjne z pierwszego sympozjum historyczno-literackiego, z okazji uroczystej inauguracji działalności Muzeum Kanału Bydgoskiego (2006, redakcja, ​ISBN 83-7456-146-7​)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Romaniuk Marek: Sebastian Malinowski (1970-2008) - bydgoszczaninowi pro memoria. [w.] Kronika Bydgoska XXXIX s. 423-428

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]