Secure Digital

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wymiary i kształty kart SD, mini SD i micro SD
Przykładowa karta SD z dodatkowym złączem USB
Karta SDHC 8 GB klasa 6
Karta microSD (klasa 4) wraz z adapterem SD

SD (ang. secure digital) – jeden ze standardów kart pamięci opracowany przez firmy Panasonic, SanDisk i Toshiba w 2000 roku. Karty SD charakteryzują się niewielkimi wymiarami (24 × 32 × 2,1 mm) i masą (ok. 2 gramów). Poza grubością, ich wymiary są identyczne z kartami MMC.

Karty SD posiadają 9 wyprowadzeń. Dodatkowo karta SD ma na brzegu przełącznik blokujący możliwość zapisu.

Dostępne są karty SD o pojemnościach od 8 MB do 2 GB. Karty od 4 GB do 32 GB określane są jako SDHC. Karty od 64 GB do 2 TB określane są jako SDXC. Starsze urządzenia mają problemy z ich obsługą. Sporadycznie można również spotkać karty 4 GB SD (nie SDHC). Ten podział wynika z systemu plików stosowanego przy formatowaniu kart SD. Tym systemem jest FAT16, w którym ograniczenie rozmiaru partycji wynosi 2 GB. Wyjątkowo w tym systemie plików można utworzyć partycję o wielkości 4 GB, jednak tylko niewielka liczba urządzeń, niebędących komputerami, jest w stanie obsłużyć taką strukturę; nawet część komputerowych systemów operacyjnych nie obsługuje 4 GB partycji w systemie FAT16. Właśnie z tego powodu w grupie kart SD (SDHC) od 4 GB do 32 GB powierzchnia adresowana jest zgodnie z systemem plików FAT32. Powyżej 32 GB pojemności karty SD są często formatowane w systemie exFAT, gdyż w FAT32 przy wielkości partycji ponad 32 GB znacznie spada wydajność jej obsługi (zgodnie z opinią Microsoftu, będącego twórcą tego formatu).

Klasy prędkości kart SD[edytuj]

Klasa prędkości jest oficjalną jednostką pomiaru prędkości zapisu kart SD, zdefiniowaną przez stowarzyszenie producentów kart SD. Jedna klasa = 8 Mb/s. Poniżej przedstawiony jest aktualny wskaźnik prędkości kart:

  • klasa 2: 16 Mb/s (2 MB/s) – (najwolniejsza karta)
  • klasa 4: 32 Mb/s (4 MB/s)
  • klasa 6: 48 Mb/s (6 MB/s)
  • klasa 10: 80 Mb/s (10 MB/s) – (najszybsza karta)

Niektórzy producenci używają wskaźnika prędkości odczytu w postaci x, a inni, np. Kingston, używają prędkości zapisu.

Poniższa tabelka przedstawia listę zazwyczaj używanych wskaźników prędkości oraz minimalnej prędkości transferu:

Ocena Szybkość zapisu (Mb/s) Klasa karty
  6x  7,2  n/a
  10x  12  n/a
  13x  16  2
  26x  32  4
 32x  38,4  5
 40x  48  6
 66x 80  10
100x 120  15
133x 160  20
150x 180  22
200x 240  30
266x 320  40
300x 360  45

Zastosowania[edytuj]

Karty pamięci SD są powszechnie stosowane w:

Standardy[edytuj]

Inne standardy zgodne z SD:

Nowości[edytuj]

Najnowszym standardem dla kart pamięci SD jest SDXC (z ang. eXtended Capacity) o maksymalnej pojemności 2 TB (2 terabajty = 2048 GB) i szybkości zapisu i odczytu danych 104 MB/s (docelowo 300 MB/s).

Karty SD High Capacity (SDHC lub SD 2.0) są nowymi kartami SD bazującymi na specyfikacji 2.00, która dla kart SDHC definiuje system plików FAT32, co umożliwia zwiększenie pojemności kart SD od 4 GB do 32 GB i gwarantuje minimalną prędkość zapisu danych 6 MB/s (klasa specyfikacji 6). Karty SDHC są na ogół kompatybilne tylko z czytnikami obsługującymi wersję 2.0 standardu SD, istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Niektóre czytniki zgodne z wersją 1.1 są w stanie bez problemu współpracować z kartami SDHC pod warunkiem, iż są kontrolowane spod systemu obsługującego wersję 2 standardu SD (na przykład czytniki wbudowane w Acery serii n300 i inne urządzenia typu PDA).

UHS[edytuj]

Ultra High Speed (bus) - to nowy typ połączenia między kartą a adapterem, umożliwiający dalszy wzrost szybkości transferu. Jest kompatybilny zarówno z kartami SDHC, jak i SDXC.

Na obecną chwilę istnieją dwie odmiany UHS:

  • UHS-I
  • UHS-II

UHS-I umożliwia maksymalny transfer z prędkością 50 MB/s (4-bitowy typ transferu przy 100 MHz) albo 104 MB/s (4-bitowy tryb transferu z 208 MHz zegarem taktującym). Wymaga obsługi standardu SD 3.01 do działania (czytnik/aparat/telefon - informacje o wersji można znaleźć w specyfikacji danego urządzenia).

UHS-II podnosi szczytowe transfery trzykrotnie w stosunku do UHS-I. W trybie połowicznym (half duplex), udostępnia maksymalny transfer na poziomie 158 MB/s. W trybie pełnym (full duplex), dodatkowo go podwaja (do 316 MB/s). Wymaga jednak sprzętu w standardzie SD 4.0 z powodu konieczności zastosowania dodatkowych pinów na karcie.

UHS w praktyce[edytuj]

Bardzo łatwo określić, czy nasza karta pamięci obsługuje UHS:

Wystarczy dokładnie obejrzeć kartę i poszukać rzymskiej liczby "I" lub "II" - zazwyczaj, znajduje się ona na prawo od loga z typem karty (czyli napisu "SDHC" albo "microSD").

Zgodność karty z UHS nie gwarantuje najwyższej wydajności karty pamięci. Nie jest też jednoznaczna z posiadaniem przez kartę najwyższej klasy wydajności (np. Class 10 lub wyższej). UHS wymaga do osiągnięcia pełnej wydajności jego obsługi po stronie urządzenia, do jakiego wkładamy kartę pamięci (czytnika, kamery, czy telefonu). Karta zgodna z UHS może działać w starszych urządzeniach (zgodnych ze standardem wymaganym przez dany typ karty), ale nie osiągnie wtedy swojej szczytowej wydajności.

Linki zewnętrzne[edytuj]