Sega Master System

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Master System Logo.svg
SEGA Master System
Ilustracja
Typ konsola gier wideo
Producent SEGA
Generacja trzecia generacja
Premiera Japonia: 1985
Ameryka Północna: 1986
PAL: 1987
Polska: 1992[1][2]
Nośniki danych kartridż,
Kontrolery gamepad
Następca Sega Mega Drive/Sega Master System II

Sega Master System (jap.: マスターシステム) – 8-bitowa konsola na kartridże produkowana przez japońską firmę Sega[3].

Sega Master System została wprowadzona na rynek jako przerobiona wersja Sega SG-1000 Mark III, która z kolei była następcą SG-1000 Mark I i SG-1000 Mark II. W Japonii Mark III oficjalnie weszła na rynek 20 października 1985, maskotką systemu był Alex Kidd. W Stanach Zjednoczonych pojawiła się w czerwcu 1986, rok po wejściu na rynek konsoli Nintendo Entertainment System. Przez kolejny rok była wprowadzona do krajów europejskich[3].

Pomimo że SMS była konsolą bardziej zaawansowaną technicznie niż NES, nie udało jej się zdobyć takiej samej popularności. Spowodowane to było przede wszystkim późniejszym debiutem SMS, większą liczbą gier dostępnych na NES i restrykcjami nałożonymi przez Segę na producentów gier na SMS. W ciągu czterech pierwszych miesięcy sprzedano zaledwie 125 000 konsoli Segi. Dla porównania: w tym samym czasie sprzedano ponad 2 000 000 egzemplarzy Nintendo.

W 1988 Sega zdecydowała się wycofać z rynku amerykańskiego, sprzedając prawa do dystrybucji SMS firmie Tonka. Mimo to, dwa lata później – kiedy okazało się, że ich nowe konsole Sega Mega Drive/Sega Genesis sprzedają się nieźle – Sega odkupiła prawa do SMS, która po drobnych zmianach weszła do sprzedaży jako Sega Master System II. Nie odniosła ona jednak tak dużego sukcesu jak spodziewali się jej twórcy.

Sprzedaży i produkcji SMS i SMS II zaprzestano w 1992.

W Europie SMS cieszył się większą popularnością, przede wszystkim w krajach, gdzie Nintendo nie zdecydowało się wejść na rynek z NES. W niektórych krajach Sega sprzedawała tę konsolę aż do 1996, kiedy to została ona wycofana na rzecz nowego produktu – Sega Saturn.

Największy sukces komercyjny odniosła Sega w Brazylii, gdzie sprzedawano nie tylko SMS i SMS II, ale także SMS III, a nawet "półprzenośny" system SMS VI. Część gier została przetłumaczona na język portugalski. Różne wersje SMS są nadal produkowane i sprzedawane w tym kraju, a najnowsza z nich to Master System III Collection – dostępna jest w dwóch wersjach, w jednej z nich w pamięci ROM wbudowane są 74 gry, a w drugiej aż 105 gier.

Na tę platformę stworzono m.in. grę Mighty Morphin Power Rangers: The Movie.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Justat. Master System. „Radioelektronik”, s. 37. Stowarzyszenie Elektryków Polskich. 
  2. (pAb). Mikołajki!. „Echo Dnia”, s. 5, 29 października 1992. Polska Press Sp. z o.o.. 
  3. a b History of the Sega Master System, Sega Retro, 26 lipca 2020.