Seijū Sentai Gingaman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Seijū Sentai Gingaman
星獣戦隊ギンガマン
Gatunek serialu tokusatsu
Kraj produkcji  Japonia
Oryginalny język japoński
Twórcy Shōtarō Ishinomori
Główne role Shōei
Kazuki Maehara
Juri Miyazawa
Kōji Sueyoshi
Nobuaki Takahashi
Liczba odcinków 50
Produkcja
Produkcja Kenji Ōta (TV Asahi)
Shigenori Takadera (Toei)
Kōichi Yada (Toei Agency)
Reżyseria Ryūta Tasaki
Masato Tsujino
Takao Nagaishi
Hajime Konaka
Satoshi Morota
Scenariusz Yasuko Kobayashi
Junki Takegami
Naruhisa Arakawa
Tsuyoshi Kida
Tetsuo Okita
Kei Murayama
Narracja Norio Wakamoto
Muzyka Toshihiko Sahashi
Czas trwania odcinka 25 min.
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna TV Asahi
Lata emisji 22 lutego 199814 lutego 1999
Chronologia
Poprzednik Denji Sentai Megaranger
Kontynuacja Kyūkyū Sentai GoGoFive

Seijū Sentai Gingaman (jap. 星獣戦隊ギンガマン Seijū Sentai Gingaman?)japoński serial z gatunku tokusatsu z roku 1998. Jest dwudziestym drugim serialem z sagi Super Sentai stworzonym przez Toei Company. Był emitowany na kanale TV Asahi w latach 19981999. Jego amerykańską wersją jest serial Power Rangers Zagubiona Galaktyka.

Każdy odcinek zaczyna się słowami narratora: "Gwiezdne Bestie. Są to mistyczne zwierzęta, które chronią pokoju w galaktyce!" (jap. 星獣。それは、銀河の平和を守るために戦う、神秘の動物たちのことである! Seijū. Sore wa, ginga no heiwa o mamorutame ni tatakau, shinpi no dōbutsu-tachi no koto de aru!?).

Nazwa serialu pochodzi od japońskiego słowa ginga (jap. 銀河?) oznaczającego galaktykę, lub konkretnie Drogę Mleczną.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

3000 lat temu kosmiczni piraci Balban zaatakowali Ziemię. Gwiezdne Bestie (Seijū) oraz piątka wojowników używających mocy Ziemi zwanych Gingamanami, walczyła i pojmała tych piratów. Mieszkańcy lasu Ginga stworzyli barierę przeciw innym ludziom, a moce Gingamanów były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Nadszedł czas na przekazanie mocy sto trzydziestej trzeciej z kolei grupie młodych i odważnych. Byli to Gōki, Hayate, Hikaru, Saya oraz Hyūga. Na ceremonii przekazania Mieczy Seijū zjawił się też młodszy brat Hyūgi – Ryōma. Mędrzec Ougi nakazał piątce odnalezienie ukrytych w górach Ginga Bransoletek. Wtedy Balban zaatakowało wioskę by zabić nowych Gingamanów. Hyūga wpada do dołu po trzęsieniu ziemi, jednak przed tym przekazuje Ryōmie swój miecz. Ryōma aktywuje swoją moc i wyzwala Ginga Bransoletki. Dołącza do niego pozostała czwórka. Od tej pory 133-ci Gingamani muszą pokonać Balban.

Niedługo potem zjawia się Czarny Rycerz BullBlack, który jest przeciwnikiem Balbanów, którzy zabili mu młodszego brata – Krantza. Mimo wspólnej misji, czuje się winny śmierci Krantza i chce ich pokonać po swojemu, bez pomocy Gingamanów. Niedługo potem ginie, lecz postanawia wskrzesić Hyūgę i przekazać mu swą duszę i moc. Odrodzony Hyūga wraca do drużyny jako nowy Czarny Rycerz.

Gingamani[edytuj | edytuj kod]

 • Ryōma (jap. リョウマ?) / Ginga Czerwony (jap. ギンガレッド Ginga Reddo?, Ginga Red) – 22-letni wojownik ognia, przywódca drużyny, który przejął Miecz Seijū po swoim starszym bracie Hyūdze i stał się Ginga Czerwonym. Ryōma jest optymistą, który nigdy się nie poddaje. Jego możliwości są większe niż jego brata. Więzi między Ryōmą a Hyūgą, a zwłaszcza wiara w to, że ten drugi żyje, pobudzały go do walki, jednak czasem właśnie z tego powodu zostawał pokonanym. Kiedy Hyūga powraca, Ryōma proponuje mu oddać miecz, jednak on odmawia uznając Ryōmę nie za swego zastępcę, ale za prawowitego wojownika ognia. W trakcie serii chłopak uczy się jeździć na motocyklu. Jego Gwiezdną Bestią jest Ginga Lew. Pojawia się w filmie Gaoranger vs. Super Sentai jako jeden z 24 poprzednich czerwonych wojowników. W tym filmie pojawia się także Gōki, jako członek "Drużyny Marzeń". Ryōma i Hyūga pojawiają się w Gokaiger.
 • Hayate (jap. ハヤテ?) / Ginga Zielony (jap. ギンガグリーン Ginga Gurīn?, Ginga Green) – 22-letni wojownik wiatru. Hayate jest najbardziej tajemniczym członkiem drużyny. Cichy, spokojny i bystry, pełni funkcję zastępcy dowódcy. Potrafi grać na flecie. Jego największym wrogiem jest Shelinda, która zniszczyła mu flet zrobiony dla niego przez jego narzeczoną Miharu i doprowadziła do walki w dzień, kiedy mieli się oni pobrać. Często strofuje Hikaru i popada z nim w spory z racji różnicy między ich charakterami. Po pokonaniu Balbanów, chłopak wraca do ukochanej. Jego Gwiezdną Bestią jest Ginga Sokół.
 • Gōki (jap. ゴウキ?) / Ginga Niebieski (jap. ギンガブル Ginga Burū?, Ginga Blue) – 23-letni wojownik wody. Choć jest najsilniejszym z drużyny, Gōki ma gołębie serce przez co jest nieśmiały i czasem nerwowy. Jest bardzo przywiązany do swoich przyjaciół oraz do Lasu Ginga, z opuszczeniem którego było mu ciężko się pogodzić. Umie dobrze gotować. Myślał, że przez swoją osobowość nie będzie dobrym wojownikiem. Zakochał się w nauczycielce Yūty – Suzuko Mizusawie, która odwzajemniła . Jego Gwiezdną Bestią jest Ginga Goryl. Gōki pojawia się w filmie Goranger vs. Super Sentai, gdzie spotyka Sōtara Ushigome/Gao Czarnego, opowiada mu o historii siłaczy w Sentai oraz przywraca mu wolę walki. Gōki staje się członkiem "Drużyny Marzeń". W tym filmie pojawia się również Ryōma, jako jeden z 24 poprzednich czerwonych wojowników.
 • Hikaru (jap. ヒカル?) / Ginga Żółty (jap. ギンガイエロー Ginga Ierō?, Ginga Yellow) – najmłodszy z Gingamanów, 17-letni wojownik piorunów. Z racji swojego wieku jest najbardziej dziecinnym i nierozważnym z grupy. Lubi jeść (zwłaszcza pączki), wymigiwać się od pracy, nabierać innych i leniuchować. Jest osobą odważną, prostolinijną i szczerą do bólu, jednak kąpaną w gorącej wodzie i niezdającą sobie czasem sprawy z uczuć innych. Będąc małym stracił obydwoje rodziców, zaś jego opiekunami stali się Ryōma, Hyūga, Hayate i Gōki. Zwykle popada w konflikty z Hayate, gdyż ten ciągle strofuje go starając się go nakierować na właściwą drogę. Od najmłodszych lat przyjaźni się z Sayą. Jego Gwiezdną Bestią jest Ginga Wilk.
 • Saya (jap. サヤ?) / Ginga Różowy (jap. ギンガピンク Ginga Pinku?, Ginga Pink) – 17-letnia wojowniczka kwiatów, jedyna kobieta w drużynie. Saya jest introwertyczną chłopczycą zafascynowaną w Hyūdze, jej uczucia do niego pozwalają jej walczyć. Stara się ciężko pracować, gdyż pozwala jej to zachować pogodę ducha. Od dziecka przyjaźni się z Hikaru, choć czasem dwójka popada w konflikty. Jej Gwiezdną Bestią jest Ginga Kot.
 • Hyūga (jap. ヒュウガ?) / Czarny Rycerz (jap. 黒騎士 Kuro Kishi?, Black Knight) – 27-letni wojownik ognia, starszy brat Ryōmy, który miał zostać Ginga Czerwonym. Niestety, podczas trzęsienia ziemi wyzwalającego Balban Hyūga wpada do dziury tektonicznej otworzonej przez Zeyhaba. Przedtem przekazuje Miecz Seijū Ryōmie, który odzyskuje Ginga Bransoletki i staje się Ginga Czerwonym. Po wpadnięciu do dziury Hyūga zostaje ocalony przed śmiercią przez leżącego na dnie Bullblacka, który następnie opętuje go i wykorzystuje jego półżywe ciało. Kiedy Bullblack umiera, Hyūga zostaje wskrzeszony. Ryōma początkowo chciał oddać bratu należne mu moce Ginga Czerwonego, jednak Hyūga odmówił i kontynuował walkę przeciwko Balbanowi razem z przyjaciółmi jako następca Bullblacka i szósty Gingaman – Czarny Rycerz. Do przemiany używa miecza BullBlacka, zwanego Bullriot. Podobnie jak swój brat, Hyūga potrafi władać ogniem, jednak przez większość czasu używa mocy Czarnego Rycerza. Z racji bycia najbardziej doświadczonym spośród wojowników oraz osobą, która miała zostać liderem, Hyūga jest czasem traktowany jako przywódca Gingamanów wraz ze swoim bratem. Jego bestią jest byk GouTaurus, z którym może się połączyć w BullTaurusa. Hyūga pojawia się w serii Gokaiger gdzie przekazuje Gokaigersom sekret kluczy Gingamanów. Wraz z nim pojawia się również Ryōma.

Przyjaciele[edytuj | edytuj kod]

 • Bokku (ボック) - mały wróżek z głową przypominającą żołędzia. Oprócz piątki wojowników był jedyną osobą, która uciekła z Lasu Ginga przed jego skamienieniem i utonięciem, ponieważ Ōgi nakazał mu dostarczyć ziarno, z którego wyrósłby Moak.
 • Moak (モーク Mōku)
 • Mędrzec Ōgi (長老オーギ Chōrō Ōgi) - czarownik i wódz plemienia żyjącego w Lesie Ginga, który przekazał bohaterom Miecze Seijū. Podczas ataku Shelindy na wioskę w celu odebrania przez nią mocy z Lasu Ginga Ōgi postanowił użyć czaru petryfikującego i zamienił las, siebie i pozostałych członków plemienia (prócz Gingamanów) w kamień oraz doprowadził do zatonięcia Lasu Ginga. Przedtem przekazał Bokku ziarno, z którego wyrosłoby drzewo wiedzy zwane Moakiem. Ōgi wraz ze wszystkimi mieszkańcami lasu powraca do życia w ostatnim odcinku po pokonaniu Zeyhaba.
 • Haruhiko Aoyama (青山 晴彦 Aoyama Haruhiko) - rysownik, który w dzieciństwie słyszał legendę o Lesie Ginga i który wraz ze swym synem Yūtą odkrył, że była ona prawdziwa. Po petryfikacji i zatonięciu lasu postanawia ulokować Gingamanów w klubie jeździeckim swojego kolegi. Sypie suchymi żartami, z których śmieje się tylko Hyūga.
 • Yūta Aoyama (青山 勇太 Aoyama Yūta) - syn Haruhiko i przyjaciel Gingamanów, który nie wierzył w legendę o Lesie Ginga póki nie ujrzał ich przemiany.
 • Bullblack (黒騎士ブルブラック Kuro Kishi Buruburakku)

Broń i urządzenia[edytuj | edytuj kod]

 • Ginga Bransoletka (jap. ギンガブレス Ginga Buresu?, Ginga Brace) - moduł przemiany Gingamanów noszony na ich lewych nadgarstkach. By przemienić się w Gingamana wojownik musi wybrać swój kolor, krzyknąć Odrodzenie Ginga (jap. ギンガ転生! Ginga Tensei!?) a następnie wcisnąć przycisk.
 • Seijūken (jap. 星獣剣?) - miecz, podstawowa broń każdego Gingamana. Na każdym znajduje się symbol Gwiezdnej Bestii danego wojownika.
 • Ostrza Kiba (自在剣機刃 Jizaiken Kiba) - specjalne ostrza, które potrafią przybrać formę krótkiego miecza, pary sztyletów, szponów, łuku lub małego pistoletu. Dodatkowo dzięki nim Gingamani mogą przemienić Gwiezdne Bestie w Srebrne Gwiezdne Bestie. Każdy Gingaman posiada jedne w swoim kolorze.
 • Jūuugekibō (獣撃破) - stworzone przez Moaka kije z możliwością przemiany w działka. Każdy Gingaman posiada jeden taki kij w swoim kolorze.
 • Konie (獣走馬 Jūsōba) - piątka koni, na których jeżdżą Gingamani.
 • Bullriot (ブルライアット Bururaiatto) - broń Czarnego Rycerza, która jest mieczem z możliwością przemiany w strzelbę. Po śmierci Bullblacka i przekazaniu jego mocy Hyūdze Bullriot stał się dodatkowo modułem przemiany w Czarnego Rycerza.
 • Światła Ginga (ギンガ光 Ginga Hikari) - specjalna, tajemnicza moc, która dotarła na Ziemię 3000 lat temu wraz z Bullblackiem, który próbował ich użyć do walki z Balban. Choć Sanbash przejął skrzynkę z nimi, okazało się, że Świateł Ginga w niej nie było. Balbani starali się dzięki nim oswobodzić Daitanixa, zaś Bullblack do swojej zemsty na Balban. Ostatecznie Światła Ginga zostały przejęte przez Gingamanów, przez których używane są jako ulepszenie zwane Świetlistą Zbroją, którą stanowią: osłona Seijūkena, małe nagolenniki i osłony na ręce, naramiennik z zielonym kryształem na lewej ręce, specjalna rękawica przypominająca szpon oraz osłona na pas.
 • Galeo Pulsar (ガレオパルサー Gareo Parusā) -

Gwiezdne Bestie[edytuj | edytuj kod]

 • Gingaiō (jap. ギンガイオウ?) - robot drużyny, powstaje z połączenia pięciu Gwiezdnych Bestii (星獣 Seijū) a właściwie ich zmechanizowanych form zwanych Srebrnymi Gwiezdnymi Bestiami (銀星獣 Ginseijū). Uzbrojony jest w Kuszę Galcon oraz miecz zwany Gingaiken. Kiedy Gingamani otrzymali Światła Ginga, mogą ulepszyć Gingaiou w Świetlistego Gingaiō (装光ギンガイオー Chōsoku Gingaiō).
  • Ginga Lew (jap. ギンガレオン Gingareon?, Gingaleon) - Gwiezdna Bestia będąca partnerem Ginga Czerwonego. Przypomina czerwonego lwa. Włada mocą ognia. Formuje głowę i tors Gingaiou.
  • Ginga Sokół (jap. ギンガルコン Gingarukon?, Gingalcon) - Gwiezdna Bestia będąca partnerem Ginga Zielonego. Przypomina zielonego smoka z ptasim dziobem. Włada mocą wiatru. Formuje pas, plecy i skrzydła Gingaiou. Może także przekształcić się w Kuszę Galcon.
  • Ginga Goryl (jap. ギンガリラ Gingarira?, Gingarilla) - Gwiezdna Bestia będąca partnerem Ginga Niebieskiego. Przypomina niebieskiego, humanoidalnego goryla. Włada mocą wody, jednak częściej walczy wręcz. Formuje nogi Gingaiou.
  • Ginga Wilk (jap. ギンガベリック Gingaberikku?, Gingaberick) - Gwiezdna Bestia będąca partnerem Ginga Żółtego. Przypomina żółtego wilka. Włada mocą piorunów. Formuje lewą rękę Gingaiou.
  • Ginga Kot (jap. ギンガット Gingatto?, Gingat) - Gwiezdna Bestia będąca partnerem Ginga Różowego. Przypomina różowego żbika. Włada mocą natury. Formuje prawą rękę Gingaiou. W jednym z odcinków został zmniejszony do rozmiarów normalnego kota i przygarnięty przez dziewczynkę.
 • Gou Taurus (jap. ゴウタウラス Gōtaurasu?) - Gwiezdna Bestia będąca partnerem Czarnego Rycerza. Przypomina wielkiego, czarnego byka. Gou Taurus jest większy od bestii piątki Gingamanów. Potrafi powiększyć Czarnego Rycerza do gigantycznych rozmiarów oraz zmodyfikować mu zbroję z czarnej na czerwoną czyniąc z niego Ciężkiego Rycerza (重騎士 Jūkishi), którego bronią jest para mieczy. Gou Taurus może się połączyć z Ciężkim Rycerzem w robota o nazwie Bull Taurus (ブルタウラス Burutaurasu) uzbrojonego w lancę utworzoną z dwóch mieczy Ciężkiego Rycerza.
 • Giga Nosorożec (jap. ギガラインス Giga Rainosu?, Giga Rhinos)
 • Giga Feniks (jap. ギガフェニックス Giga Fenikkusu?, Giga Phoenix)
 • Giga Żarłacz (jap. ギガバイタス Giga Baitasu?, Giga Bitus)

Balban[edytuj | edytuj kod]

Kosmiczni Piraci Balban (jap. 宇宙海賊バルバン Uchū Kaizoku Baruban?) są wrogami Gingamanów, którzy zniszczyli wiele planet w kosmosie. Kiedyś próbowali podbić Ziemię, ale powstrzymali ich pierwsi Gingamani oraz Gwiezdne Bestie. Zostali pogrzebani w oceanie, dopóki 3000 lat później nie wyzwoliło ich trzęsienie ziemi i piraci znów zaczęli atakować świat. Głównodowodzący żyją w zamku na grzbiecie bestii zwanej Daitanixem.

 • Kapitan Zeyhab (jap. ゼイハブ船長 Zeihabu-senchō?)
 • Sherinda (jap. シェリンダ?)
 • Bukrates (jap. ブクラテス Bukuratesu?)
 • Battobas (jap. バットバス Battobasu?)
 • Sanbash (jap. サンバッシュ Sanbasshu?)
 • Budō (jap. ブドー?)
 • Irys (jap. イリエス Iriesu?)
 • Biznela (jap. ビズネラ Bizunera?)
 • Yartocii (jap. ヤートット Yātotto?)

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Opening
 • "Seijū Sentai Gingaman" (jap. 星獣戦隊ギンガマン?)
Słowa: Shōko Fujibayashi
Kompozycja i aranżacja: Toshihiko Sahashi
Wykonanie: Masato Shimon (pod pseudonimem Ryū Kisami)
Ending
 • "Hadashi no Kokoro de" (jap. はだしの心で?)
Słowa: Shōko Fujibayashi
Kompozycja: Masao Ideguchi
Aranżacja: Kōichirō Kameyama
Wykonanie: Masato Shimon (pod pseudonimem Ryū Kisami)

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Gingaman jest pierwszym serialem Sentai, w którego premierowym odcinku pojawili się wszyscy wojownicy danej serii wraz z szóstym wojownikiem. Mimo to tylko główna piątka otrzymała wtedy swoje moce.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzedni:
Denji Sentai Megaranger (1997)
Super Sentai
Przyszły:
Kyūkyū Sentai GoGoFive (1999)